درمان های خانگی بیماری پاژه

0
696

بیماری پاژه عارضۀ بسیار بدی است که میلیون‌ها نفر از مردم در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. اساساً این بیماری، نوعی ناهنجاری در رشد استخوان‌ها می‌باشد که منجر به ضعف، شکستن استخوان، تغییر شکل و عدم عملکرد درست مفاصل و استخوان‌‌ها می‌شود. این بیماری به دو دلیل می‌تواند رخ دهد؛ ژنتیکی یا ویروسی که به آرامی در حال رشد است و ممکن است مدت‌ها قبل از این که علائم آن ظاهر شوند، در بدن وجود داشته باشد. در گذشته بیماری پاژه با سرخک همراه بوده، اما در واقع عفونت ویروسی مربوط به بیماری پاژه، بیشتر شبیه به پارامیکسو ویروس است. همچنین این بیماری به ندرت در افراد زیر ۵۵ سال دیده می‌شود، اما سبک زندگی شما در دوران جوانی و بزرگسالی، تاثیر به سزایی در بروز این بیماری در سنین بالاتر دارند.

بیماری پاژه

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک فکتس» این ساختار غیرطبیعی در استخوان، می تواند به شیوه های مختلف بر روی مردم اثر بگذارد. بیماری پاژه، برخلاف دیگر بیماری ها مانند پوکی استخوان، یک بیماری سیستمیک نیست؛ بدین معنا که بر تمام بدن تاثیر نمی گذارد. عمدتاً، پاژه در گروه های استخوانی یا استخوان های پراکنده در بدن رخ می دهد که ممکن است پیشرفت کند و منجر به شکستگی مفاصل و ناتوانی در عملکرد مناسب استخوان ها شود. داروها و روش های پزشکی متعددی وجود دارند که می توانند در بهبود و کاهش اثرات این بیماری، نقش موثری ایفا کنند. کلسی تونین و بیسفوسفونات، از جمله این داروها هستند. با این حال روش های خانگی زیادی هم وجود دارند که می توانند در کاهش یا حتی پیشگیری از شروع این بیماری موثر واقع شوند. بیایید برخی از این روش های درمان خانگی را در ادامه بررسی کنیم.

مصرف کلسیم

افزایش میزان کلسیمی که مصرف می کنید، می تواند اقدام مهمی در جهت جلوگیری از بیماری پاژه بوده یا حداقل روشی برای کاهش تاثیر این بیماری بر روی بدن باشد. کلسیم، یک ماده ی معدنی ضروری برای ساختن استخوان های قوی است و بیماری پاژه غالباً باعث تضعیف استخوانها و مستعد شدن آن ها برای شکستگی می شود. زیرا این استخوان ها، حالت غیر طبیعی دارند. با اطمینان از اینکه استخوان هایتان، به وسیله ی کلسیم تقویت شده اند، احتمال شکستگی و رشد غیر طبیعی کمتری خواهید داشت. نوشیدن شیر، روشی آسان و خوشمزه برای افزایش کلسیم است.

ویتامین D

ویتامین D، دومین ماده ی مغذی ضروری برای رفع بیماری پاژه است. ویتامین D را می توان به دو طریق بدست آورد: اولین راه از طریق مکمل های ویتامین D  یا منابع غذایی است. منابع مغذی کمی برای ویتامین D وجود دارند اما از میان آن ها می توان به قارچ ها، گلسنگ، انواع ماهی های پر چرب، تخم مرغ و جگر گاو، اشاره کرد. ویتامین D برای جذب کلسیم در روده ها ضروری است و همان طور که در بالا اشاره شد، کلسیم نیز برای جلوگیری یا درمان بیماری پاژه لازم است.

نور خورشید

دومین و ساده ترین راه برای افزایش سطح ویتامین D، قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. زیرا بدن انسان می تواند ویتامین D حاصل از نور خورشید را بر روی پوست ذخیره کند! بنابراین اگر می خواهید از بیماری پاژه در امان بمانید، نگران برخی اشعه های خورشید نباشید!

بیماری پاژه

ورزش

زمانی که صحبت از بیماری پاژه به میان می آید، انجام تمرینات سبک و انعطاف پذیری، بسیار مهم است. ورزش می تواند شکل ماهیچه ها و عضلات را حفظ کند که باعث می شود شروع بیماری پاژه و یا رشد غیرطبیعی استخوان، دشوارتر گردد. فعال و انعطاف پذیر نگه داشتن بدن، به دیگر مشکلات مرتبط با پاژه، کمک می کند. مانند پوکی استخوان و آرتریت که اغلب مردم به آن دچار می شوند.

کاهش وزن

رفتن به سمت یک رژیم غذایی و تلاش بی وقفه برای از دست دادن چند کیلو وزن اضافی، می تواند درمان خانگی خوبی برای پاژه به شمار آید. وزن اضافه بدن می تواند فشاری غیر ضروری را بر روی استخوان ها و مفاصل وارد کند. زیرا آن ها به معنای واقعی کلمه، وزن اضافی بدن را حمل کرده و کار بیشتری را انجام می دهند. با کاهش وزن، فشار روی استخوان ها و مفاصل را کم تر می کنید. در نتیجه از وقوع علائم بدتر، مطلع می شوید یا بدن را از آسیب پذیری و تغییر شکلِ ناشی از بیماری پاژه، دور نگه می دارید.

هشدار

بسیاری از این درمان های خانگی می توانند به همراه داروهای پزشکی و مکمل ها و حتی همراه با عمل جراحی به کار گرفته شوند. بیماری پاژه هیچ درمانی قطعی ندارد، اما این مواردی که بالاتر گفته شد، سبک های زندگی و تکنیک های غذایی مفیدی هستند که می توانند برای کنترل این بیماری مورد استفاده قرار بگیرند. حتما به پزشک مراجعه کنید و هدف خود را برای استفاده از این درمان های خانگی توضیح دهید و به او اجازه دهید تا روش های سنتی و پزشکی را بررسی کرده و برنامه ای ایده آل برای بهبودیتان معرفی کند.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید