درمان عفونت ها با لارو درمانی

0
564

ابن سینا هزار سال قبل در ایران به خواصیت لاروها در درمان زخم های عفونی و بافت های نکروزه اشاره کرده است. ازقرن شانزدهم نیز گزارش های متعددی مبنی بر استفاده ی پزشکان از این روش در جبهه های جنگی اروپا و آمریکا وجود دارد. متاسفانه از سال ۱۹۴۰ با کشف پنی سیلین و ورود آنتی بیوتیک ها، لارو درمانی یا (ماکوت تراپی) به طور کامل متوقف شد. در حال حاضر با ورود میکروب های مقاوم به این آنتی بیوتیک ها، پزشکان مجددا به لارو درمانی روی آوردند.

لارو درمانی یا Moggot therapy یکی از روش های بسیار قدیمی، کارآمد و در عین حال ساده در درمان زخم های عفونی و از بین بردن بافت های مرده است. این روش از قرن ها پیش در بین قبایل استرالیا، برمه و قوم مایا استفاده میشده است. طبق گفته ی پروفسورشرمن، حشره شناس و پزشک آمریکایی که پس از سال ها این روش را مجددا احیا کرده است. .fda (سازمان غذا و داروی آمریکا) در سال ۲۰۰۴ این روش را تایید کرد. هم اکنون نیز لارو درمانی در کشورهایی مانند انگلستان و آمریکا بسیار رواج دارد. پزشکان ایرانی نیز در ایران به عنوان بیست و یکمین کشور در بیمارستان بقیه ا… تهران از این روش استفاده می کنند. در ادامه با گیاه یاب همراه باشید.

لارو درمانی

لارو چیست؟

لارو به نوزاد کرمی شکل برخی جانوران مانند حشرات و دوزیستان گفته می شود که هیچ شباهتی به بالغ خود ندارند. لارو حشرات، قدرت تغذیه و تخریب فراوانی دارند و معمولا بلافاصله بعد از خروج از تخم، شروع به تغذیه کرده و با افزایش حجم؛ پوست اندازی می کنند. فاصله ی میان دو پوست اندازی، یک سن لاروی نامیده می شود. تعداد سنین لاروی درحشرات مختلف، متفاوت است. پروانه ها، سوسک ها و مگس ها از شاخص ترین حشرات در این زمینه هستند.

لارو درمانی در عصر حاضر

به طور کلی لارو درمانی به عنوان آخرین روش در درمان زخم های عفونی و قانقاریا یا زخم های دارای بافت مرده استفاده می شود؛ زمانی که بیمار ماه ها مورد درمان آنتی بیوتیک ها قرار گرفته، اما موفقیتی حاصل نشده است. دکتر شرمن پیشتازاستفاده از لارو درمانی درعصر حاضر، پس از سال ها مجددا از این روش برای درمان استفاده کرد. به دستور او زخم بزرگی در اتاق عمل روی پایش ایجاد کردند و خودش، لارو مگسی به نام Lucilia sericata را در داخل زخم قرارداد تا ضمن مشاهده ی فعالیت لارو و بهبود زخم، نشان دهد این لارو هیچ آسیبی به بدن انسان وارد نمی کند. به گفته او درمان زنی که روده اش سوراخ شده و عفونت منتشر شده در حفره ی شکمی، به بافت روده هایش آسیب زده بود، یکی از نمونه های شگفت انگیز لارو درمانی است. از آنجا که برداشتن بافت های مرده ی روده ی این شخص با عمل جراحی بسیار خطرناک بود، پزشکان تصمیم گرفتند از لارو درمانی استفاده کنند. به این ترتیب که دوهزار لارو طی یک عمل جراحی روی بافت مرده قرارداده و پانسمان شد. دو روز بعد لاروهای مگسی برداشته شدند، در حالی که هیچ بافت مرده ای باقی نمانده بود! نمونه های متعددی از این قبیل در سرتاسر جهان از جمله ایران گزارش شده است. دکتر جان نثاری نیز از بیمارستان بقیه ا…تهران عنوان کرده است؛ پای شخصی که زیرقطاررفته و به شدت عفونی شده بود، بعد از دو تا سه روز که لاروها روی پای او قرار داده شده بودند به طور کامل بهبود یافت و پوستش کامل تمیز شد.
نکته ی مهم درلارو درمانی این است که لارو تمام مگس ها برای این روش قابل استفاده نیستند، زیرا ممکن است بافت های زنده را نیز ببلعند، لاروهای مورد استفاده اغلب از خانوادهای Balliphoridea به ویژه گونه های Lucilia sericata و Phormia regina هستند که تنها ازنسج مرده تغذیه می کنند، در نتیجه آسیبی به شخص نمی رسانند. برای موفقیت آمیز بودن لارو درمانی لازم است لاروها فاقد هر گونه باکتری باشند. از این رو در ابتدا تخم این مگس ها ضدعفونی شده و پس از ارزیابی کیفی، به ازای هر سانتی مترزخم، ۵ تا ۱۰ لارو روی زخم قرار داده می شود.

لاروها چگونه درمان می کنند؟

در دهان لارو این مگس ها، آنتی بیوتیکی به نام Allantoin وجود دارد که بر طیف وسیعی از باکتری ها موثر است. این لاروها همچنین با تولید آمونیاک، خاصیت میکروب کشی بالایی دارند. از سوی دیگر، موهای نوک تیز و فراوانی که روی سر لاروها وجود دارند، با برخورد فیزیکی با میکروب ها، حجم قابل توجهی از آن ها را از بین می برند. این لاورها با جنب و جوش و حرکات فراوان خود خون رسانی به محل زخم را نیز بالا می برند. لارو این مگس ها پس از خراش دادن بافت های مرده به وسیله ی قلاب های دهانی خود، با ترشح آنزیم Proteolytic این بافت های نکروزه را به حالت نیمه مایع درآورده و با مکیدن آن باعث پاکسازی زخ می شوند.

موارد استفاده از لارو درمانی یا ماگوت تراپی

از این روش می توان برای درمان زخم های دیابتی، زخم های بستر، سوختگی ها، مقابله با کفگیرک و انواع خاصی از تومورهای خوش خیم و بدخیم، دمل ها و کورک ها استفاده کرد. همچنین لارو درمانی در درمان زخم های بدخیم سینه، آبسه ها، SCC و التهاب نیمه حاد سینه موفقیت آمیز بوده است. این روش می تواند زمانی که مصرف آنتی بیوتیک ها برای بیمارمضر یا سلامت بیمار در خطر است، مورد استفاده قرار گیرد. لارو این مگس ها برای از بین بردن بافت های مرده تنها نیاز به اکسیژن دارند. جالب این که درمان از طریق این لاروها در بیماران دیابتی یک تا چهارماه و در بیماران غیر دیابتی سه تا نه روز به طول می انجامد و بسیار آسان و کم هزینه است.
ابن سینا هزار سال قبل در ایران به خاصیت لاروها در درمان زخم های عفونی و بافت های نکروزه اشاره کرده است. ازقرن شانزدهم گزارش های متعددی مبنی بر استفاده ی پزشکان از این روش در جبهه های جنگی اروپا و آمریکا وجود دارد. متاسفانه با کشف پنی سیلین و ورود آنتی بیوتیک ها ، لارو درمانی یا (ماگوت تراپی) به طور کامل متوقف شد. در حال حاضر با ورود میکروب های مقاوم به این آنتی بیوتیک ها، پزشکان مجددا به لارو درمانی روی آوردند.

مزایای استفاده از لارو درمانی

۱-عدم نیاز به جراحی و برداشتن بافت های عفونی
۲-عدم نیاز به بستری شدن در بیمارستان ها
۳- طول درمان کوتاه
۴- هزینه کم
۵-نداشتن عوارض جانبی (تنها ممکن است کمی خارش و درد خفیف احساس شود).
در پایان یادآور می شویم، با توجه به عوارض جانبی استفاده از داروهای شیمیایی بر بدن انسان که گاهی نتیجه بخش هم نیستند، باید به درمان های جدید و سالم تری روی آوریم. امیدواری که با حمایت ها و اطلاع رسانی های به موقع، دیگر شاهد قطع عضو پای دیابتی و امثال آن نباشیم.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید