درمان طبیعی بیماری سالک

0
2506

با پیشرفت علم و تکنولوژی بسیاری از بیماری‌ها ریشه کن شده است و نباید نگرانی برای بروز یا شیوع آنها داشت، این در حالی است که همچنان بیماری‌هایی هستند که می‌توانند شما را مبتلا کنند. سالک یکی از بیماری‌هایی است که باید با مراقبت ویژه ، از شر آن رها شوید.

سالک

سالک یا کوپه (به انگلیسی Cutaneous leishmaniasis ) بیماری سخت و مزاحمی است که در مقابل درمان از خود استقامت نشان می‌دهد و ممکن است حتی یکسال هم در بدن فرد باقی بماند و درمان نشود. نکته‌ی مهم اینجاست که حتی پس از درمان نیز جای آن روی پوست باقی می‌ماند. سالک بیشتر در کودکان زیر ۱۵ سال دیده میشود و آزمایشات انگل‌شناسی سرولوژی، معیارهای تشخیص بیماری هستند.

بیماری سالک در کشورهای در حال توسعه شیوع بیشتری دارد و طبق آمار  در ۸۸ کشور دنیا دیده شده است. تعداد کسانی که در طول سال به آن مبتلا می‌شوند، یک تا یک و نیم میلیون نفر در جهان هستند. سالک در ایران هم وجود دارد و در هر منطقه‌ای با نام‌های مختلفی شناخته می‌شود. در تهران وشیراز آن را سالک ، در ترکمن صحرا زخم مرزی ، در منطقه سرخس «سرخسی» ، در اصفهان کپه ارمنی و در خراسان به نام لکه سال می‌شناسند. این بیماری خاص مناطق گرمسیر بوده و شهرهای مهران و دهلران، کانون پشه‌ی ناقل بیماری سالک محسوب می‌شوند. دیگر کانون‌های آن در استان‌های تهران، فارس، یزد، سمنان، گلستان و اصفهان است. در فاصله‌ی ماه‌های اردیبهشت تا آبان، امکان انتقال بیماری وجود دارد و بیشتر در زمان غروب و اوایل شب، با گزش پشه انتقال بیماری اتفاق می‌افتد. سالیانه ۱۰ تا ۲۰ هزار مورد زخم جدید سالک در ایران گزارش می‌شوند.

زخم سالک ممکن است بر هر قسمت از پوست ایجاد شود، ولی بیشتر روی پوست صورت و گونه‌ها را فرا می گیرد. در اوایل مانند جوش، کوچک و قرمز رنگ است و به مرور افزایش یافته و حتی گاهی به قدر گردی کف دست نیز می‌رسد. در برخی موارد با تهاجم به پلک و بینی ممکن است موجب ایجاد ضایعه‌ی ماندگار در چهره یا تغییر شکل در فرد بیمار شده یا با ایجاد عفونت‌های ثانویه با باکتری‌ها ، ممکن است عوارض شدیدی را ایجاد کند.

سالک جزو بیماری‌های مشترک بین انشان و حیوان است که از طریق نیش پشه‌ی آلوده به انگل با نام «پشه‌ی خاکی» به هنگام تغذیه‌ از خون بیمار، به انسان سالم منتقل می شود. زخم‌های آن به مدت یک سال روی پوست باقی می‌ماند. در گذشته که آب‌ها را برای مصرف تابستان در انبارها ذخیره می‌کردند، شیوع سالـک فراوان ‌تر بود.

بیماری سالک دو نوع شهری و روستایی دارد که نوع زخم، مخزن بیماری و نوع انگل ، تشخیص این دو را از یکدیگر امکان‌پذیر میکند.

راه‌های انتقال بیماری سالک

زخم سالک روستایی، مرطوب و سیکل انتقال آن بین پشه، جونده و انسان و طول زمان ان کوتاه‌تر از سالک شهری است. سالک روستایی بیشتر اندام‌ها را درگیر کرده و ضایعات پوستی در این نوع، ترشحات زیادی دارد، اما زخم سالک شهری خشک و چرخه‌ی انتقال آن به شکل ریشه، سگ و انسان بوده و دوره‌ی بیماری طولانی‌تر از نوع سالک روستایی است. ضایعات سالک شهری معمولا بدون درد و خارش هستند.

سالـک شهری یا خشک در اوایل بهار و تابستان شیوع بیشتری دارد و شیوع سالـک روستایی در اواسط پاییز تا اواسط زمستان است. در صورت ابتلای فرد به هر نوع سالک، فقط نسبت به همان سالک مصونیت پیدا می‌کند و امکان ابتلا به نوع دیگر آن وجود دارد.

پیشگیری

*برای پیشگیری از این بیماری باید نسبت به بهسازی محیط و عدم تکثیر پشه‌ها اقدام کرد.

*باید جوندگان موذی مانند موش‌ها و سگ‌های ولگرد را از بین برد.

*برای عدم انتقال آن توسط پشه‌ها به افراد سالم باید روی زخم سالـک را به شکل بهداشتی پوشاند.

*از انباشتن زباله‌ها و نخاله‌های ساختمانی در اطراف محل زندگی بپرهیزید.

*توری فلزی روی پنجره‌ها نصب کنید.

*از پشه‌بند آغشته به حشره کش استفاده کنید.

نسخه‌های درمانی

*عسل بعنوان یکی از کاربردی‌ترین ترکیبات موضعی در درمان و بهبود سریع اسکارهای سالک به شمار میرود.

*پنج گرم برگ ازگیل را در یک لیتر آب به مدت ۱۵ دقیقه بجوشانید. سپس بگذارید به مدت ۱۰ دقیقه خوب دم بکشد. بعد آن را صاف کرده و روزی سه مرتبه روی زخم سالـک بمالید.

*استفاده از حجامت و بادکش درمانی در بهبود این بیماری تاثیرگذار است.

*گل ارمنی را در سرکه حل کنید و روزی سه مرتبه آن را روی زخم سالک بمالید.

*هسته‌ی هلو را نسوزانید، مغز هسته را جدا کرده و نرم بسایید، سپس با هم وزن آن، سنگ لاسرخ نرم شده مخلوط کنید و روزی سه مرتبه روی سالک بمالید.

*یک تکه سنگ کالا را شسته ، ضد عفونی کرده و چند قطره سرکه روی آن بریزید. قدری زغال مو ( که به زغال میم نیز معروف است ) را روی سرکه بسایید و با پر خروس  یا هر پری که تمیز و پاک باشد، روی زخم بمالید. روزی سه بار این عمل را تکرار کنید تا زخم خوب شود.

*پماد نیترات دارژن ( که به سنگ جهنم معروف بوده و در عطاری‌ها موجود است ) تهیه کنید و مقدار ۱۰ درصد  روی سالک بمالید.

*روغن زیتون را با آهک تصفیه شده مخلوط کنید و روی ضایعه قرار دهید.

*محلول کات کبود (زمه سبز) ۰٫۱ درصد را روزی دوبار روی سالک بمالید.

*مقداری ریشه‌ی گیاه اشنان را بکوبید، با عسل مخلوط کنید و مخلوط را روی زخم قرار دهید. برای بهبودی مفید است.

*یک گرم مزاج سفید، یک گرم زاج سیاه و یک مثقال کات کبود (زمه سبز) را بسوزانید، نرم بسایید و با روغن زرد یا کره خمیر کرده و روزی سه بار روی سالـک بمالید.

*فلوس را شکسته و در آب خیس کنید تا هسته‌ی آن از شیره‌اش جدا شود، سپس شیره را که در آب حل شده با دادن حرارت، کمی غلیظ کنید و روی زخم سالـک قرار داده و روی آن را با پارچه‌ی تمیزی بپوشانید. بعد از دو روز مجددا با آب جوشیده‌ی ولرم موضع را شست‌وشو داده و عمل بالا را تکرار کنید تا محل زخم بهبود یابد.

*سرکه و اسفرزه را با یکدیگر مخلوط کنید و روی زخم قرار دهید. تکرار این عمل برای درمان سالـک مفید است.

*آب برگ گل شب‌بو را بگیرید، با کمی کتیرا مخلوط و ضماد کنید.

*در جنوب ایران برای درمان این زخم هر روز به مدت یک هفته، محل درگیر را با حنا ، عسل یا شیره‌ی خرما پانسمان می‌کنند.

نیک و نو

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید