درمان سینه پهلو با روش‌های خانگی

0
8238

قبل از هر چیز، ذکر این نکته مهم است که درمان‌های خانگی برای درمان سینه پهلو یا ذات‌الریه کافی نیستند، اما می‌توانند به‌طور مؤثر برای مدیریت علائم آن استفاده شوند. این روش‌های درمانی جایگزینی برای برنامۀ درمانی مورد تائید پزشک نیستند. هنگام استفاده از این روش‌های خانگی، حتماً توصیه‌ها و دستورالعمل‌های پزشکتان را نیز دنبال کنید.

درمان سینه پهلو

در این مقاله به معرفی چند روش درمانی خانگی برای تسکین سرفه، درد قفسه سینه و موارد دیگر می‌پردازیم. اگر علائم‌تان وخیم شده یا تداوم آن‌ها از حد تعیین‌شده فراتر رفته است، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

اگر سرفه می‌کنید

شروع سینه پهلو یا ذات‌الریه (به انگلیسی Pneumonia) ممکن است با سرفه همراه باشد. سرفه کردن ممکن است در ۲۴ ساعت ابتدایی، یا در طول چند روز اتفاق بیافتد.

سرفه کردن از طریق جدا کردن مایعات از ریه، به رهایی بدن از عفونت کمک می‌کند، بنابراین نباید به دنبال راهی برای توقف کامل سرفه باشید. اما باید سرفه را تا حدی کاهش دهید که در استراحت‌تان تداخل ایجاد نکرده یا باعث درد و ناراحتی بیشتر نشود.

ممکن است سرفه‌تان برای مدتی در طول دورۀ ریکاوری و بعد از آن تداوم یابد. بعد از گذشت حدوداً شش هفته از درمان سینه پهلو ، سرفه کردن باید به‌طور قابل‌توجهی کاهش یافته باشد.

غرغره کردن با آب‌نمک

غرغره کردن با آب‌نمک، یا حتی آبِ خالی، می‌تواند به خارج کردن مخاط از گلو کمک کرده و ناراحتی را کاهش دهد.

این کار را انجام دهید:

 1. یک‌چهارم تا یک‌دوم قاشق چای‌خوری نمک را درون یک لیوان آب گرم حل کنید.
 2. این محلول را به مدت ۳۰ ثانیه غرغره کرده و سپس تف کنید.
 3. این روش را حداقل روزی سه مرتبه تکرار کنید.

چای نعناع فلفلی داغ بنوشید

نعناع فلفلی نیز می‌تواند به تسکین ناراحتی کمک کرده و مخاط را خارج کند. به همین دلیل است که این گیاه به‌عنوان یک راهگشای بینی و سینه، دارویی ضدالتهاب و یک مسکن برای درد تائید شده است.

اگر چای نعناع فلفلی را در خانه ندارید، کافی است به فروشگاه‌های محلی مراجعه کرده و آن را به‌صورت باز یا کیسه‌ای تهیه کنید. اگر نعناع فلفلی تازه دارید، می‌توانید به‌راحتی با استفاده از هر نوع نعناعی یک چای خوش‌طعم تهیه کنید.

برای تهیه چای تازه:

 1. برگ‌های تازۀ نعناع را شسته و برش بزنید و آن‌ها را درون یک فنجان یا قوری چای بریزید.
 2. آب جوش را اضافه کرده و بگذارید حدود ۵ دقیقه دَم بکشد.
 3. سپس آبکش کرده و چای را با لیمو، عسل یا شیر سرو کنید.

همچنین می‌توانید هنگام دَم کشیدن چای، عطر آن را استنشاق کنید. این کار می‌تواند به پاک‌سازی مجاری بینی کمک کند.

اگر تب دارید

ممکن است تب به‌طور ناگهانی یا در طول چند روز پدیدار شود. با درمان سینه پهلو ، تب باید یک‌هفته‌ای برطرف گردد.

مصرف مسکن بدون نسخه

مسکن‌های بدون نسخه، نظیر ایبوپروفن، می‌توانند به کاهش تب و تسکین درد کمک کنند.

اگر می‌توانید، مسکن را با غذا یا به‌طور کاملاً ناشتا میل کنید. این کار به کاهش خطر بروز عوارض جانبی دارو، ازجمله حالت تهوع، کمک می‌کند.

بزرگ‌سالان معمولاً می‌توانند یک یا دو کپسول ۲۰۰ میلی‌گرمی را روزانه و هر ۴ تا ۶ ساعت یک‌بار مصرف کنند. نباید دوز مصرفی‌تان در روز از ۱۲۰۰ میلی‌گرم فراتر برود.

برای کودکان، دستورالعمل ذکر شده بر روی بسته‌بندی دارو را دنبال کنید.

کمپرس ولرم

برای خنک کردن بدن می‌توانید از یک کمپرس آب ولرم استفاده کنید. اگرچه استفاده از کمپرس سرد ممکن است وسوسه‌انگیز باشد، اما تغییر ناگهانی در دما می‌تواند باعث بروز لرز شود. یک کمپرس ولرم باعث تغییر تدریجی دمای بدن می‌شود.

برای تهیه کمپرس:

 1. یک حولۀ کوچک را با آب ولرم خیس کنید.
 2. حوله را بچلانید تا آب اضافه گرفته شود و سپس آن را بر روی پیشانی‌تان بگذارید.
 3. این روش را هر چند بار که مایل هستید تکرار کنید.

اگر لرز دارید

لرز ممکن است قبل یا در حین بروز تب پدیدار شود. لرز معمولاً بعد از برطرف شدن تب کاهش می‌یابد. کاهش لرز ممکن است تا یک هفته به طول بیانجامد و به زمان شروعِ روندِ درمان سینه پهلو بستگی دارد.

آب گرم بنوشید

اگر به چای نعناع فلفلی علاقه‌ای ندارید، کافی است یک لیوان آب گرم بنوشید. این کار می‌تواند به تأمین آب بدن کمک کرده و از داخل شما را گرم نگه دارد. برای دریافت مایعات تلاش بیشتری بکنید.

یک کاسه سوپ میل کنید

یک کاسه سوپ نه‌تنها مغذی است، بلکه می‌تواند به جبران مایعات حیاتی کمک کرده و درعین‌حال بدن را از داخل گرم نگه دارد.

اگر نفس کم می‌آورید

وقتی به سینه پهلو دچار می‌شوید، ممکن است تنفس‌تان به‌طور ناگهانی سریع و سطحی شود، یا این اتفاق ممکن است در طول چند روز رخ دهد. همچنین ممکن است هنگام استراحت کردن تنگی نفس را تجربه کنید. ممکن است پزشک‌‌ برایتان دارو یا افشانه تجویز کند. اگر روش‌های زیر مؤثر نبودند و حتی نفس‌‌تان کوتاه‌تر شد، سریعاً به اورژانس مراجعه کنید.

نشستن جلوی یک پنکه

یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ نشان داده است که استفاده کردن از یک پنکۀ دستی می‌تواند به کاهش تنگی نفس کمک کند. داوطلبانِ این مطالعه پنکه را به سمت بینی و دهان خود گرفتند که حس خنک بودنِ صورت را در آن‌ها ایجاد کرد. ایشان این کار را هر دفعه برای ۵ دقیقه انجام دادند و یک‌درمیان پنکه را به سمت پاها متمرکز کردند. می‌توانید برای کاهش علائم خود از یک پنکۀ دستی استفاده کنید.

یک فنجان قهوه بنوشید

نوشیدن یک فنجان قهوه ممکن است به تسکین تنگی نفس کمک کند، زیرا کافئین به داروی برونکودیلاتور بنام تئوفیلین شباهت دارد. این دو – کافئین و تئوفیلین – می‌توانند برای باز کردن مجاری هوا در ریه مورد استفاده قرار بگیرند، که می‌توانند به تسکین علائم سینه پهلو کمک کنند. کافئین ممکن است تا چهار ساعت اثرگذاری داشته باشد.

اگر درد قفسه سینه دارید

درد قفسه سینه ممکن است به‌طور ناگهانی یا در طول چند روز پدیدار شود. تجربۀ درد قفسه سینه به همراه سینه پهلو محتمل است. با انجام درمان سینه پهلو ، معمولاً درد قفسه سینه در طول چهار هفته برطرف می‌گردد.

یک فنجان چای زردچوبه بنوشید

مطالعات نشان داده‌اند که زردچوبه خواص ضدالتهابی دارد که می‌تواند به تسکین درد کمک کند. اگرچه تحقیقات موجود در این زمینه بر روی انواع دیگری از درد انجام شده‌اند، اما تصور می‌شود که این ادویه بر روی درد قفسه سینه نیز اثرگذار است. زردچوبه همچنین حاوی خواص آنتی‌اکسیدانی و ضد میکروبی است.

می‌توانید چای زردچوبه را از فروشگاه‌های محلی یا وب‌سایت‌های مختلف تهیه کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از پودر زردچوبه، چای آن را در خانه تهیه کنید.

برای تهیه چای تازه:

 1. یک قاشق چای‌خوری پودر زردچوبه را به چند فنجان آب جوش اضافه کنید.
 2. حرارت را کم کرده و بگذارید به‌آرامی برای ۱۰ دقیقه دَم بکشد.
 3. آبکش کرده و چای را با عسل و لیمو سرو کنید.
 4. نوکِ انگشت فلفل سیاه اضافه کنید تا جذب زردچوبه افزایش یابد.

همچنین برای تسکین درد قفسه سینه می‌توانید چای زنجبیل میل کنید. مطالعات نشان داده‌اند که زنجبیل خواص ضدالتهابی و ضددرد دارد و برای کاهش درد مفید است.

روند درمانی را پیگیری کنید

روندِ درمان سینه پهلو معمولاً استراحت کردن، مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و افزایش مصرف مایعات را شامل می‌شود. حتی اگر علائم‌تان بهبود یابند، باید همچنان از انجام فعالیت‌های شدید خودداری کرده و استراحت داشته باشید.

در برخی موارد، ممکن است پزشک‌تان به‌جای آنتی‌بیوتیک، داروی ضدویروسی تجویز کند.

باید دورۀ درمان را به‌طور کامل سپری کنید؛ حتی اگر در این دوران بهبودی مشاهده کنید. اگر بعد از سه روز بهبودی نداشتید، به پزشک مراجعه کنید.

منبعhealthline.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید