درمان سیاتیک با طب سنتی

0
503

دردهای عصب سیاتیک ( به انگلیسی: Sciatalgia ) از رایج ترین دردهای عصبی است که متاسفانه امروزه افراد بسیاری را گرفتار کرده است. گاهی این دردها آن چنان شدید می شود که فرد مبتلا، توان انجام هیچ گونه حرکتی را ندارد و مجبور به ترک کار و خانه نشینی می شود. این گروه برای رهایی از انقباض ها و اسپاسم های عصب سیاتیک و درد ناشی از آن، دست به دامن انواع داروها و مسکن های شیمایی می شوند، در حالی که با تدابیر طب سنتی و نسخه های شفابخش آن می توان برای درمان سیاتیک اقدام کرد. پاییز فصل بروز و تشدید دردهای سیاتیک است، پس پیشنهاد می کنیم حتما این مطلب را بخوانید. با گیاه یاب همراه باشید.

درمان سیاتیک

عصب سیاتیک چیست؟

عصب سیاتیک یکی از طولانی ترین و ضخیم ترین عصب های داخل بدن شماست که از ناحیه‌ی لگن آغاز شده و تا نوک انگشتان ادامه دارد و در طول مسیر خود به شاخه های متعددی تقسیم می شود. هر گونه فشار روی این عصب می تواند باعث ایجاد درد در تمام طول عصب شود. این درد ابتدا خفیف و اندک است و به مرور زمان شدید و گاهی غیر قابل تحمل می شود، به گونه ای که فرد نمی تواند خود را حرکت دهد و کوچک ترین حرکتی برای او با درد شدیدی همراه است. درد سیاتیک معمولا از ناحیه‌ی پشت باسن آغاز می شود و به ران ها و ساق پا پیشروی می کند. این درد ممکن است برخی افراد را برای چند روز خانه نشین کند.

نشانه های درد سیاتیک

رایج ترین نشانه، درد قسمت پایینی کمر، باسن، نشیمنگاه و پشت ران پاست. معمولا درد فقط در یکی از پاها بروز می کند و با نشستن، سرفه یا عطسه کردن افزایش می یابد. در بعضی موارد ممکن است پا بی حس یا ضعیف شود. نشانه های سیاتیک ناگهانی ظاهر می شوند و ممکن است چند روز یا چند هفته باقی بمانند.

دلایل بروز درد سیاتیک

بروز درد سیاتیک به دلایل مختلفی است. برخی افراد درد عصب سیاتیک را از پدر یا مادر خود به ارث برده‌اند. برخی دیگر نیز به دلیل استرس، اضطراب، عصبانیت، شوک های روحی و انقباض عضلات و اعصاب بدن دچار سیاتیک می شوند. فشارها و تنش های عصبی در بدن موجب منقبض شدن عضلات شده و این اتفاق به تنگ شدن مجرای ریشه های عصبی و دردناک شدن سیاتیک منجر می شود. یکی دیگر از دلایل ابتلا به سیاتیک، جا به جایی لگن خاصره بر اثر ضربه است. از آنجا که ریشه‌ی عصب سیاتیک در لگن خاصره وجود دارد، با بروز هرگونه جا به جایی در استخوان بندی لگن خاصره، این عصب دچار تورم، التهاب و درد می شود، بنابراین احتمال ابتلا به درد سیاتیک در افرادی که تجربه‌ی تصادف دارند یا دچار ضربه در ناحیه‌ی پا یا لگن شده اند وجود دارد. در افرادی که گرفتگی عصب سیاتیک و اسپاسم های ناشی از آن به طور مستمر تکرار می شود، احتمال در رفتگی و جا به جایی مفصل ران وجود دارد، زیرا گرفتگی های متعدد اعصاب و ماهیچه ها در ناحیه‌ی لگن و ران احتمال جا به جایی مفاصل و انحراف لگن را برای بیمار به همراه دارد. تجمع رسوبات و مواد زائد در اطراف مهره ها و مفاصل به دلیل رعایت نکردن رژیم غذایی مناسب نیز از عواملی است که موجب افزایش حجم ناحیه‌ی میان مهره‌ای می شود و عصب سیاتیک را تحت فشار قرار می دهد.

سیاتیک از دیدگاه طب سنتی

از دیدگاه درمانگران طب سنتی، درد سیاتیک معمولا در افرادی که میزان خلط دم و بلغم در بدنشان زیاد است بروز می کند و با اصلاح شیوه‌ی زندگی و رعایت دستورات و رژیم غذایی مناسب می توان میزان اخلاط بدن این بیماران را به تعادل رساند و به این ترتیب احتمال ابتلا به سیاتیک را کاهش داد. آنها همچنین معتقدند چاقی و اضافه وزن احتمال ابتلا به سیاتیک را افزایش می دهد. افراد چاق به هنگام نشستن و برخاستن و حتی راه رفتن فشار بیشتری را در مقایسه با دیگران تحمل می کنند، به همین دلیل احتمال ابتلا به انقباض های عضلانی در آنها افزایش می یابد و متعاقب آن احتمال بروز سیاتیک چند برابر می شود. از دیدگاه طب سنتی، سرمای هوا یکی از مهم ترین دلایل افزایش غلظت مایع میان مفصلی در بدن است که موجب کاهش فضای مورد نیاز ریشه های عصبی در جایگاه خود شده و باعث تشدید دردهای سیاتیک و اسپاسم های عضلانی در فصل های سرد سال می شود.

نسخه هایی برای درمان سیاتیک

در منابع طب سنتی برای درمان سیاتیک نسخه های موثری ارائه شده و شما با مراجعه به یک متخصص طب سنتی به راحتی می توانید از ابتلا به سیاتیک پیشگیری یا آن را درمان کنید. درمانگران طب سنتی با بررسی طبع هر فرد و  بررسی میزان اخلاط موجود در بدن او، احتمال ابتلا به اسپاسم های عضلانی و سیاتیک را مشخص و در صورت بروز دردهای سیاتیکی نسخه های زیر را تجویز می کنند:

– جوشانده‌ی سیاهدانه یا پودر آن را با عسل مخلوط کرده و به شکل خوراکی، طی دوره‌ای دو ماهه مصرف کنید.

– خوردن روزانه یک قاشق مرباخوری اسفند تمیز (در دو نوبت صبح و عصر) در بهبود دردهای سیاتیکی موثر است.

– توصیه می شود افراد مبتلا به دردهای سیاتیکی، روزانه ۳۰ گرم گل بابونه‌ی خشک را در یک لیتر آب دم کرده و در سه وعده میل کنند.

– صد گرم سورنجان خشک را نرم کرده، داخل کپسول های پانصد گرمی بریزید و روزی دو کپسول میل کنید.

– مصرف سیر پخته یا بو داده همراه کمی انجیر و مغز گردوی تازه، دردهای سیاتیکی و کمر دردهای ناشی از غلبه‌ی سردی را بهبود می بخشد.

– خوردن روزانه چند عدد خرما و همچنین مالیدن مخلوطی از خرمای بدون هسته، دنبه، زنجبیل و کمی روغن کنجد به موضع درد و بستن آن روی ناحیه‌ی کمر، درد را تسکین می دهد.

– یکی از بهترین گیاهان دارویی که به سرعت دردهای سیاتیکی را آرام می کند، اکلیل کوهی است. به این منظور دویست گرم برگ های خشک اکلیل کوهی را پودر و در عسل خمیر کرده و روزانه یک قاشق مرباخوری میل کنید. همچنین می توان از حمام دارویی اکلیل استفاده کرد. صد گرم از این گیاه را در یک لیتر آب جوشانده و داخل آب وان حمام بریزید و به مدت نیم ساعت در آن دراز بکشید.

– از دیگر نسخه های شفابخش در درمان سیاتیک و کمردرد، مرهم گندگن است. بیست گرم پوست گندگن را پودر کرده، در پنج گرم جوهر این گیاه مخلوط کنید و در پارچه‌ی نمناکی بریزید. سپس صد گرم مغز بادام تلخ رنده شده را به آن اضافه کنید و پارچه را فشار دهید تا روغن خارج شود. روغن صاف شده را به محل درد بمالید و تفاله را با کمی پودر زنجبیل روی موضع درد ببندید.

– استفاده از مرهم لاله‌ی سرنگون نیز در درمان سیاتیک موثر است. برای تهیه‌ی این مرهم، ابتدا ۵۰ گرم دنبه‌ی گوسفند که روی حرارت ملایم ذوب شده را با این گیاه مخلوط کنید و خوب هم بزنید. سپس کمی روغن کنجد به آن اضافه کنید. هر بار کمی از این مرهم روی کمر بگذارید و با پارچه‌ی نازکی ببندید.

– از دیگر داروهای موثر در درمان سیاتیک ، ترب سیاه است که میتوان آب آن را میل کرد و تفال ‌اش را روی موضع درد بست.

– استفاده از قرص سورنجان با ترکیب و فرمول خاص که شامل ۲۰ گرم سورنجان، ۱۰ گرم بوزیدان، ۱۰ گرم میخک، ۱۰ گرم زنجبیل و ۱۰ گرم گل زوفاست و در عسل خمیر شده، از قوی ترین راه های درمان کمر درد و پا دردهای سیاتیکی است.

– نوشیدن چای گیاهی و دمنوش هایی مانند گل گاوزبان، نعناع، بادرنجبویه، اسطوخودوس و بابونه در تسکین این نوع دردها و کوتاه کردن طول درمان سیاتیک بسیار موثر و مفید است.

– اگر درد سیاتیک بر اثر سرما باشد، می توان با پوشش مناسب و قرار نگرفتن در معرض هوای سرد از تشدید درد پیشگیری کرد.

– ورزش های کششی و نرمشی نیز در کاهش دردهای ناشی از سیاتیک بسیار موثر است، اما از انجام ورزش های چرخشی و پرتابی بپرهیزید.

– ماساژ موضع درد با روغن زیتونی که در آن مقدار کمی زنجبیل رنده شده، می تواند به بهبود این دردها کمک کند.

– پیاده روی سبک صبحگاهی اما مداوم نیز یکی از بهترین روش ها برای پیشگیری از بروز گرفتگی های سیاتیک است.

– مهم ترین درمان دردهای کمر و سیاتیک، پرهیز از استرس های روحی و تنش های عصبی است.

رژیم غذایی مناسب

– افراد مبتلا به سیاتیک بهتر است از مصرف مواد غذایی با طبع سرد و مرطوب پرهیز کنند. مصرف گوشت گوساله و گاو، انواع چاشنی های ترش، ماشت، دوغ و حبوبات مضر است و باید مصرف آن ها را به حداقل رساند.

– افراد مبتلا به درد سیاتیک در وعده های غذایی خود به ویژه صبحانه یا میان وعده ها از شیره‌ی انگور و مغز گردو که در گروه مواد غذایی با طبع گرم هستند، استفاده کنند.

– افزودن چاشنی ها و ادویه های گرم مثل دارچین و عسل به برنامه‌ی غذایی مبتلایان به اسپاسم می تواند موثر باشد.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید