درمان سوزش مقعد

0
530

دلایل مختلفی برای سوزش مقعد وجود دارد؛ شرایط غیربهداشتی در اطراف مقعد باعث بروز هموروئید شده که در اغلب موارد علت سوزش مقعد می‌باشد. بارداری نیز یک از عوامل بروز این مشکل است. یبوست و اسهال می‌توانند باعث تجمع توده‌های ناخوشایند شده و مشکلات مقعدی به وجود آورند. از دیگر عوامل سوزش مقعد می‌توان به اعمال فشار زیاد هنگام مدفوع کردن، زیاده‌روی در خوردن غذاهای تند، کافئین و محصولات سرشار از شکر اشاره کرد. در این مطلب به معرفی روش‌های طبیعی برای درمان سوزش مقعد می‌پردازیم.

سوزش مقعد

روش‌های درمان سوزش مقعد در خانه

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک‌فکتس» در اینجا قصد داریم مهم‌ترین و بهترین درمان‌های خانگی را برای سوزش مقعد معرفی کنیم که به تسکین سایر علائم هموروئید نیز کمک می‌کنند.

دانه‌های انبه

می‌توانید دانه‌های انبه را له کرده و به پودر تبدیل کنید. افرادی که از سوزش مقعد رنج می‌برند باید ۲ گرم از این پودر را به همراه عسل دو مرتبه در روز میل کنند. این درمان خانگی صدها سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرد و بسیار کُهن است. دانه‌های انبه حاوی ترکیبات ضد التهابی بوده که برای رفع مشکلات مختلف مفید هستند.

بذر گشنیز

بذر این گیاه نیز از موادی مفید برای درمان هموروئید و علائم مختلف آن می‌باشد. مقداری از دانه‌های گشنیز را شب قب از خواب درون آب ریخته و بگذارید تا صبح خیس بخورند، بعد از بیدار شدن این محلول را میل کنید. مشکلاتی نظیر خونریزی و سوزش مقعد را می‌توانید با این درمان خانگی برطرف کنید. گشنیز فواید فراوانی دارد و خواص ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی آن برای رفع هموروئید و مشکلات مقعدی بسیار موثر هستند.

موز

مطالعات نشان می‌دهند که مصرف موزِ له‌شده به همراه یک فنجان شیر داغ می‌تواند سوزش مقعد را تسکین دهد. پتاسیم یکی از ترکیبات اصلی موز بوده و تحقیقات فراوانی آن را یک گشاد‌کنندۀ رگ‌های خونی می‌دانند؛ به این معنا که پتاسیم رگ‌های خونی را آرام کرده و تنش و فشارِ رگ‌های اطرافِ مقعد را کاهش می‌دهد. همچنین پتاسیم همانند یک قابض عمل کرده و بافت‌های بدن را سفت می‌کند که شامل بافت ملتهب‌شدۀ مقعد نیز می‌شود.

کرنبری

می‌توانید یک قاشق کرنبری را مخلوط کرده و آن را درون پارچۀ نخی بگذارید و سپس پارچه را بر روی مقعد گذاشته تا سوزش و درد آن کاهش یابد. کرنبری میوه‌ای شفابخش بوده و طبیعتی ضد التهابی دارد. همچنین کرنبری برای اختلالات جدیِ معده و روده تجویز می‌شود.

انجیر

یکی از نسخه‌های درمانی رایج برای سوزش مقعد، مصرف میوۀ انجیر است. باید حداقل ۴ انجیر را شب قبل از خواب درون آب گذاشته و بگذارید تا صبح خیس بخورند، بعد از بیدار شدن از خواب آنها را میل کنید. بهتر است که به صورت ناشتا انجیرها را بخورید. همچنین می‌توانید عصارۀ برگ‌های انجیر را گرفته و به صورت موضعی بر روی مقعد بمالید. اگر این دو روش را با یکدیگر انجام دهید، نتیجۀ بهتر و سریعتری می‌گیرید.

دانه‌های زیره سبز

می‌توانید پودر این دانه‌ها را با آب مخلوط کرده و یک خمیر غلیظ درست کنید. به آرامی این خمیر را بر روی مقعد مالیده تا این ناحیه خنک شده و احساس سوزش سریعا برطرف شود. همانند پتاسیمِ موز، زیره سبز نیز همانند یک قابض عمل کرده و به تسکین هموروئید و مشکلات مقعدی کمک می‌کند.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید