درمان سوختگی سطحی در خانه

0
621

سوختگی پوست درجات مختلفی دارد و از درجۀ سوم به بالا نیازمند رسیدگی پزشک و مراجعه به اورژانس می‌باشد. اما سوختگی‌های درجه یک و دو را می‌توان در بسیاری از موارد در منزل درمان کرد. در این مطلب به معرفی بهترین روش‌های خانگی برای درمان سوختگی سطحی می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

درمان سوختگی سطحی

در ابتدا باید با پاشیدن آب سرد به منطقه ای که دچار سوختگی شده است، دمای پوست و لایه های زیرین را کاهش دهید.

سفیده تخم مرغ

پس از سرد کردن محل سوختگی با آب سرد با توجه به حجم سوختگی، یک یا ۲ عدد سفیده تخم مرغ را جدا کرده و بهم بزنید. سپس به آرامی یک لایه سفیده بر روی پوست بمالید. پس از خشک شدن مجددا این کار را تکرار کنید تا زمانی که یک لایه ضخیم بر روی پوست ایجاد شود. سفیده تخم مرغ منبع طبیعی کلاژن است و به بازسازی و ترمیم پوست کمک می کند.

با اینکار به سرعت درد ناشی از سوختگی برطرف و پس از ۱۰ روز تمام آثار سوختگی از بین خواهد رفت.

درمان سوختگی سطحی با روغن

روغن به سرعت به تسکین در کمک کرده و همچنین سبب جلوگیری از ایجاد تاول می شود. همچنین آثار ناشی از سوختگی را از بین می برد.

به سرعت پس از ایجاد سوختگی، یک لایه نازک روغن روی محل سوختگی بمالید و اجازه دهید به همین صورت بماند. اینکار سبب می شود به هیچ عنوان تاول در محل سوختگی ایجاد نشود و اینکار روند بهبود را سرعت می بخشد.

در صورت استفاده از این روش، بهتر است به محل سوختگی آب نزنید.

سیب‌زمینی خام

سیب‌زمینی خام دارای خواص ضد‌ تحریک و تسکین‌دهنده است. این گیاه درد را کاهش می‌دهد و احتمال پدیدار شدن تاول را کم می‌کند.

یک سیب‌زمینی خام را برش دهید و تکه‌ای از آن را روی قسمت سوخته و اطراف آن مالش دهید. فشار بیش از حد روی آن اعمال نکنید، اما مطمئن شوید که آب سیب‌زمینی خارج می‌شود. سیب‌زمینی را بلافاصله پس از رخ دادن سوختگی استفاده کنید.

عسل

عسل زخم‌ها را ضد عفونی می‌کند و سوختگیها را بهبود می‌دهد. این ماده‌ی خوراکی درد را آرام می‌کند، مایعات را از بافت‌ها خارج می‌کند و منطقه‌ی آسیب‌دیده را پاک‌سازی می‌کند.

عسل را به طور مستقیم روی منطقه‌ی آسیب‌دیده مالش دهید. اجازه بدهید که مدتی عسل روی سوختگی بماند و مراقب باشید که پاک نشود. یا می‌توانید عسل را روی یک تکه باند بمالید و باند را به طور مستقیم روی سوختگی بگذارید. اجازه بدهید به مدت چند ساعت بماند.

 بانداژ را سه تا ۴ بار در روز عوض کنید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید