درمان سوختگی با روغن نارگیل

0
597

روغن نارگیل یکی از بهترین گزینه‌های درمان سوختگی است. خواص روغن نارگیل نه تنها برای درمان سوختگی موثر بوده، بلکه در پیشگیری از عفونت‌های ثانویه، مرطوب کردن پوست، افزایش سرعت بهبودی و به حداقل رساندن جای زخم‌ها نیز موثر است. در ادامه به بررسی درمان سوختگی با روغن نارگیل می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

درمان سوختگی با روغن نارگیل

روغن نارگیل می‌تواند برای کسانی که از سوختگی – با انواع و شدت‌های مختلف – رنج می‌برند بسیار مفید باشد. در ادامه به بررسی جزییات درمان سوختگی با روغن نارگیل می‌پردازیم:

تسکین درد

پژوهشی نشان می‌دهد که روغن نارگیل حاوی خواص ضد درد و ضد التهابی است که می‌تواند به تسکین ناراحتی و درد ناشی از انواع سوختگی کمک می‌کند. این فواید بدلیل وجود ویتامین E در روغن نارگیل است که با نام توکوفرول نیز شناخته می‌شود.

محافظت از سیستم ایمنی

محتوای غنی اسیدهای چرب زنجیره‌ای در روغن نارگیل که شامل اسیدهای لائوریک، کاپریک و کاپریلیک هستند، حاوی خواص ضد باکتریایی و ضد عفونی کننده بوده و می‌توانند از سوختگی‌ها در برابر عوامل بیماری‌زا، آلودگی‌های محیط خارجی و مواد آزار دهنده محافظت کنند.

افزایش سرعت بهبودی

روغن نارگیل می‌تواند به شکل عمیقی در پوست نفوذ کرده و میزان رشد و التیام سلول‌های پوستی آسیب دیده را افزایش دهد. ویتامین‌ها و پلی‌فنول‌های موجود در این روغن می‌توانند استرس اکسیداتیو موجود در این سلول‌های آسیب دیده را کاهش داده و سرعتِ فرآیند بهبودی را به طور چشمگیری افزایش دهند. روغن نارگیل جریان خون به نواحی سوخته شده را تحریک کرده و باعث می‌شود تا اکسیژن و مواد مغذی از طریق خون به این نواحی منتقل شوند.

مرطوب‌کننده

همانطور که گفتیم این روغن به عمق پوست نفوذ می‌کند. این باعث می‌شود تا روغن نارگیل گزینه‌ای موثر برای درمان سوختگی‌های درجه دوم باشد که معمولا چندین لایۀ پوستی را از بین می‌برند. با انتقال رطوبت به نواحی سوخته شده، این روغن می‌تواند از خشکی پوست و درد ناشی از آن جلوگیری کند. در عین حال روغن نارگیل آرام بخش می‌باشد، به ویژه اگر سریعا بعد از سوختگی بر روی پوست مالیده شود.

کاهش جای زخم

این روغن سرشار از ویتامین‌های آنتی‌اکسیدانی و ترکیبات پلی‌فنولیک است که برای تقویت کلاژن و بافت پوستی و افزایش رشد و بهبودی مفید می‌باشد. روغن نارگیل می‌تواند جای زخم ناشی از سوختگی‌ها را بهبود دهد. البته این روغن نمی‌تواند از بروز تمام زخم‌های ناشی از سوختگی جلوگیری کند، اما می‌تواند آنها را کاهش داده و قابلیت ارتجاعی کامل پوست را حفظ کند.

نظر شما دربارۀ درمان سوختگی با روغن نارگیل چیست؟ آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

منبعorganicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید