درمان سوء هاضمه

0
272

سوء هاضمه 

سوء هاضمه یکی از مشکلاتی می باشد که گاهی اوقات ما دچار آن می شویم باید بدانیم که سوء هاضمه در دراز مدت ممکن است برای فرد مشکلات جدی بوجود بیاورد,سوء هاضمه ممکن است همراه با اسهال,سنگینی سر,تهوع,یبوست,خفگی,درد شکم همراه باشد,در این مقاله به علایم و راه های درمان سوء هاضمه می پردازیم.

علوی عضو مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: وقتی یک آسیب وجود داشته باشد در صورت عدم درمان آن ممکن است تجمع پیدا کرده، مزمن شده  و منجر به عوارض جبران ناپذیری شود، یک درصد از کسانی که دچار سوء هاضمه هستند در نهایت دچار سرطان های گوارشی می شوند که متاسفانه در جامعه شاهد افزایش سرطان ها و کاهش سن ابتلای به آن هستیم.

سوء هاضمه

عضو هیئت علمی دانشگاه ضمن بیان این مطلب که نتیجه مصرف گوشت قرمز همراه با نوشابه های گازدار به عنوان یک مکمل، رشد بیش از حد سرطان های گوارش می شود گفت: در حال حاضر رژیم غذایی شرقی که در آن میزان زیادی از فیبر و مواد غذایی گیاهی و سبزیجات وجود دارد در حال جایگزینی با رژیم غذایی غربی است که بیشتر مواد تشکیل دهنده آن را گوشت و چربی های اشباع شده تشکیل می دهد.

علائم بیماری 

علوی گفت:  با توجه به متفاوت بودن سن ابتلا به بیماری سوء هاضمه در جوامع مختلف توصیه ها برای این بیماری هم بر اساس جوامع مختلف فرق می کند، به عنوان مثال انجمن گوارش آمریکا سن  ۵۵ سال را و انجمن گوارش اروپا سن ۴۵ سال را معیار قرار داده است و با توجه به شیوع بیش از حد بیماریهای گوارش در ایران می توانیم سن مبنا را ۴۵ سال قرار دهیم.

وی افزود: اگر فردی سن بالای ۴۵ سال دارد و به بیماری های گوارش مبتلا شده است توصیه می شود که در ابتدای کار حتما یک آندوسکوپی فوقانی انجام دهد ولی اگر سن زیر ۴۵ سال است و یا علائم هشدار دهنده ای مانند کاهش وزن، استفراغ پیش رونده، دردی که باعث بیخوابی فرد شود، دفع خون همراه با مواد استفراغ، در فرد وجود نداشته باشد باید از نظر ابتلا به میکروب هلی کوباکتر پیلوری آزمایش شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز خاطرنشان ساخت: اگر جواب آزمایش فوق مثبت باشد فرد باید مورد درمان ریشه ای قرار بگیرد ولی اگر منفی بود بیمار به مدت ۸ تا ۴ هفته تحت درمان با داروهای کاهنده اسید قرار خواهد گرفت.

علوی افزود: اگر مشکل چنین بیماری علی رغم سپری شدن این دوره درمانی حل نشد ممکن است که بخشی از بیماری های روحی بر روی دستگاه گوارش اثر گذار باشند که مثال شایع آن روده تحریک پذیر است که در برخی مواقع در معده هم اتفاق می افتد که در این صورت ممکن است با داروهای کاهنده اضطراب  بتوان فرد را تحت درمان قرار داد.

تشخیص سوء هاضمه

پزشک ابتدا درباره وضعیت سلامتی شما سوال می کند و شما را به طور کامل از نظر بدنی معاینه می کند.

اگر سوءهاضمه شما خفیف باشد و علائمی مانند کاهش وزن و استفراغ مکرر را در شما ایجاد نکند، این ارزیابی ها (یعنی وضعیت سلامتی و معاینه بدنی) کافی است.

اما اگر سوء هاضمه به طور ناگهانی در شما بروز کند و شما را دچار علائم شدید نماید و یا بیشتر از ۵۰ سال سن داشته باشید، پزشک آزمایشات زیر را برای شما تجویز می کند:

۱- تست های آزمایشگاهی برای بررسی مشکلات غده تیروئید و سایر اختلالات متابولیکی

۲- آزمایش تنفسی و مدفوع برای بررسی وجود هلیکوباکترپیلوری که باعث زخم معده و سوء هاضمه می شود. از آنجا که بررسی ها نشان داده که درمان و دفع این باکتری، فواید کمی دارد، لذا تأثیر آن هنوز مشخص نیست.

۳- آندوسکوپی برای بررسی مشکلات مجرای گوارشی. ممکن است در طی آندوسکوپی، نمونه ای از بافت مورد نظر برای آزمایش برداشته شود (بیوپسی).

وزن اضافی باعث وارد آمدن فشار روی شکم، هل دادن معده به داخل و برگشت اسید معده به سمت مری شود

۴- آزمایشات تصوبربرداری مثل اشعه ایکس یا سی تی اسکن برای بررسی انسداد روده ای

اگر این آزمایشات، علت خاصی را نشان ندادند، پزشک مشکل را سوءهاضمه عملکردی تشخیص می دهد.

درمان سوء هاضمه و داروها

تغییر روش زندگی می تواند سوء هاضمه را کم کند، مثل

– پرهیز از مصرف غذاهای مولد سوء هاضمه

– مصرف ۵ تا ۶ وعده غذایی کوچک در روز به جای ۳ وعده غذایی بزرگ (پر حجم)

– عدم نوشیدن الکل

– کاهش مصرف قهوه و چای

– عدم مصرف برخی داروهای مسکن مثل آسپیرین، بروفن و ناپروکسن

– عدم مصرف داروهای شروع کننده سوء هاضمه و مصرف داروهای دیگری به جای آنها (با تجویز پزشک)

– کنترل استرس و عصبانیت

اگر علی رغم رعایت توصیه های بالا، سوء هاضمه شما همچنان ادامه داشت، باید با مراجعه به پزشک و تحت نظر ایشان، دارو مصرف کنید. مثل:

– داروهای آنتی اسید، اولین انتخاب دارویی هستند.

– داروهای بازدارنده پمپ پروتون که اسید معده را کم می کنند. همچنین در مواردی که همراه با سوءهاضمه، دچار سوزش سر دل شوید، این داروها تجویز می شوند.

– آنتاگونیست گیرنده H2 که اسید معده را کم می کند.

– پروکینتیک ها: در صورتی که محتویات معده به کندی تخلیه شوند، این داروها مفیدند.

– آنتی بیوتیک ها: در صورتی که هلیکو باکتر پیلوری باعث سوء هاضمه شود، این داروها مفیدند.

– داروهای ضد افسردگی و ضد عصبانیت: این داروها با کاهش احساس درد، ناراحتی ناشی از سوء هاضمه را کم می کنند.

درمان خانگی سوءهاضمه

سوء هاضمه خفیف اغلب با تغییرات روش زندگی بهبود می یابد، مثل:

– خوردن وعده های غذایی کوچک، ولی با تعداد بیشتر: غذا را به آرامی و به طور کامل بجوید.

– خودداری از مواد شروع کننده سوء هاضمه: غذاهای چرب و پر ادویه، غذاهای فرآیند شده، نوشابه های گازدار، قهوه، الکل و سیگار می توانند باعث سوءهاضمه شوند.

– حفظ وزن سالم بدن: وزن اضافی باعث وارد آمدن فشار روی شکم، هل دادن معده به داخل و برگشت اسید معده به سمت مری شود.

موقع غذاخوردن، فضایی آرام ایجاد کنید،‌یعنی از صحبت و مشاجره دوری کنید

– ورزش منظم: ورزش از چاقی جلوگیری می کند و به هضم بهتر غذاها کمک می نماید.

– کنترل استرس: موقع غذاخوردن، فضایی آرام ایجاد کنید (یعنی از صحبت و مشاجره دوری کنید). از روش های آرام سازی مثل تنفس عمیق و یوگا استفاده کنید. به مقدار کافی بخوابید. وقتی برای استراحت و تفریح صرف کنید و کارهای مفرح و لذت بخش انجام دهید.

– تغییر داروهای مصرفی: تحت نظر پزشک، داروهای مسکن و یا داروهایی که باعث سوزش و زخم معده می شوند را دیگر مصرف نکنید. اگر چنین کاری امکانپذیر نیست، این داروها را همراه با غذا مصرف کنید.

طب مکمل و جایگزین برای سوء هاضمه

برخی روش های طب مکمل می توانند سوء هاضمه را کاهش دهند، هر چند که هیچ کدام از این روش ها به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته اند، یعنی کاملاً اثبات نشده اند. این درمان ها عبارتند از:

– دم کرده گیاهی با نعنا

– عصاره برگ کنگر فرنگی که به صورت مکمل موجود است. این عصاره گیاهی باعث افزایش جریان صفرا از کبد برای بهبود عمل هضم غذاها می شود. برخی افراد با مصرف این عصاره، دچار نفخ شکم یا حساسیت می شوند.

– درمان روانشناسی: شامل تغییر رفتار، روش های آرام سازی، رفتاردرمانی شناختی و هیپنوتیسم درمانی.

-طب سوزنی: توسط مسدود کردن مسیر اعصابی که احساس درد را به مغز منتقل می کنند، عمل می کند.

هشدار

همیشه به یاد داشته باشید قبل از مصرف هر نوع مکملی، با پزشک خود مشورت کنید تا مقدار مناسبی از مکمل را مصرف کنید و همچنین مصرف این مکمل با داروهای مصرفی شما تداخل نداشته باشد.

تابناک , تبیان

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید