درمان سندرم تونل کارپال با طب سوزنی

186

سندرم تونل کارپال شامل احساس بی حسی، سوزن سوزن شدن و درد در ناحیه‌ی دست و مچ دست است که در اثر فشرده شدن عصب‌های این بخش از بدن رخ می‌دهد. محققان به تازگی در مطالعات خود به روشی سنتی دست یافته‌اند که باور دارند می‌تواند به درمان سندرم تونل کارپال کمک شایانی کند.

درمان سندرم تونل کارپال

به گزارش گیاه یاب به نقل از «تایم»، در مطالعه‌ای که به تازگی در مجله‌ی «Brain» منتشر شده، طب سوزنی بعنوان یک روش سنتی و باستانی برای بهبود و درمان سندرم تونل کارپال معرفی شده است. مطالعات نشان می‌دهند ترکیب طب سوزنی با روش‌های تحریک الکتریکی (TENS) می‌تواند نتیجه‌ی بسیار مثبتی در از بین بردن درد داشته باشد.

در این مطالعه محققان ۸۰ نفر را که به سندرم تونل کارپال خفیف تا متوسط مبتلا بودند را مورد مطالعه قرار دادند. این افراد با تکانه‌های عصب‌ها در ناحیه‌ی مچ دست مواجه بودند و همچنین تغییرات مخربی را در ناحیه‌ای از مغز تجربه می‌کردند که مسئولیت حس لامسه را بر عهده دارد.

شرکت کنندگان در این پژوهش به ۳ گروه تقسیم شدند. ۲ گروه ۱۶ جلسه‌ی درمانی طب سوزنی الکتریکی را در طول ۸ هفته بر روی مچ و ساعد دست دریافت کردند. گروه سوم اما جلسات جعلی و صوری طب سوزنی دریافت کردند. (سوزن ها در نقاطی که باید قرار نمیگرفتند)

بعد از تمام شدن جلسات درمانی، هر ۳ گروه از بهبود وضعیت درد و بی حسی خود خبر دادند اما بهبود اندازه‌ی مشخص هدایت عصبی در ناحیه‌ی مچ دست تنها در ۲ گروهی مشاهده شد که جلسات درمانی واقعی داشتند. همچنین افرادی که تحت درمان طب سوزنی واقعی قرار گرفتند فواید طولانی مدت بیشتری را تجربه کردند و در تحقیقاتی که ۳ ماه بعد از انجام مطالعه انجام شد از کاهش درد، بی حسی و احساس سوزن سوزن شدن خبر دادند.

همچنین بخوانید :  غذای مناسب مزاج شما کدام است

متخصصین این مطالعه در نهایت بیان می‌کنند که طب سوزنی قادر نیست به طور کامل سندرم تونل کارپال را درمان کند اما مطمئنا در بهبود آن و علائمش تاثیرگذار است. همچنین افرادی که سندرم آنها در مراحل پیشرفته قرار دارد در این مطالعه مورد بررسی قرار نگرفتند چون وضعیت‌شان به گونه‌ای است که برای درمان احتمالا نیازمند عمل جراحی یا دیگر روش‌های درمانی هستند.

مترجم: حسین حیدری
درمان سندرم تونل کارپال با طب سوزنی
به این مطلب امتیاز بدید!
بنر تلگرام گیاه یاب

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید