درمان زخم های دهانی با نسخه های طبیعی

0
529

زخم های دهانی می‌توانند بسیار آزاردهنده باشند و خوردن غذا را برای شما دشوار کنند. خوشبختانه روش های طبیعی و خانگی فراوانی برای درمان زخم های دهانی وجود دارد که می‌توانید آنها را به راحتی در منزل امتحان کنید. در این مطلب به معرفی برخی از این درمان‌ها خواهیم پرداخت. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

درمان زخم های دهانی

خودداری از مصرف غذاهای اسیدی و شیرین

به محض بروز زخم های دهانی از مصرف غذاها و یا نوشیدنی های اسیدی اجتناب کنید. به خاطر داشته باشید که خوراکی های شیرین هم مصرف نکنید چون باکتری های دهان شما قند را به اسید تبدیل می کنند و روند بهبود زخم های دهانی را طولانی تر می نمایند.

تغییر خمیر دندان

به گفته کارشناسان کلینیک مایو، خمیردندان های حاوی سدیم لوریل سولفات، یک عامل ابتلا به زخم های دهانی هستند. از خمیر دندان ها و دهان شویه هایی استفاده کنید که حاوی سدیم لوریل سولفات نباشند.

نمک و پراکسید هیدروژن

هر دو نمک دریا و پراکسید هیدروژن دارای خواص ضد التهابی، ضد عفونی کننده است. دو قاشق چای خوری از نمک دریا و ۳درصد پراکسید هیدروژن به یک لیوان آب گرم خوب مخلوط کنید. به عنوان یک دهانشویه از آن استفاده روزی دو تا سه بار استفاده کنید و محلول را به هیچ وجه قورت ندهید.

جوش شیرین

جوش شیرین قلیایی است و بنابراین به خنثی سازی اسیدهای دهان که درد را تحریک می کنند، کمک می کنند. ضمنا جوش شیرین خاصیت ضد درد و تمیز کننده دهان را نیز دارد. در یک فنجان آب گرم یک قاشق چای خوری جوش شیرین را حل کرده و چند بار در روز برای چند دقیقه غرغره کنید.

درمان زخم های دهانی با عسل

عسل می تواند زخم را تسکین دهد. همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی است. پنبه را در عسل فرو برده در منطقه آسیب دیده بگذارید. همچنین می توانید روغن گلیسیرین و یا ویتامین ای را به همان شیوه استفاده کنید.

کمپرس یخ

یخ درمان خانگی موثر برای بی حس کردن درد زخم دهان است. قرار دادن کمپرس یخ بروی نقطه آسیب دیده سوزن سوزن شدن ناشی از زخم یا احساس درد و سوزش آن را برطرف می کند.

رفع کمبودهای غذایی

از آنجایی که یکی از دلایل بروز زخم دهانی می‌ تواند کمبود دریافت ریز مغذی‌ ها باشد، گنجاندن منابع غذایی این مواد مغذی نقش مهمی در بهبودی فرد دارد:

مواد غذایی شامل جگر، غذاهای دریایی، گوشت قرمز کم‌چربی، لوبیاهای خشک، حبوبات، سبزیجات دارای برگ‌های سبز تیره و پهن و زرده تخم‌مرغ بهترین منابع خوراکی حاوی آهن هستند. قارچ و سبزیجاتی که برگ سبز دارند، منابع غنی اسیدفولیک هستند. شیر، تخم مرغ، ماهی، پنیر و گوشت جزء غنی‌ترین منابع ویتامین ب ۱۲محسوب می ‌شوند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید