درمان زخم دهان به روش طبیعی

0
987

گاهی پیش می‌آید که با تماس شی آلوده و یا دستان کثیف به داخل دهان، باکتری‌ها و میکروب‌ها به داخل دهان راه پیدا کرده و زخم‌هایی را به وجود می‌آورند. اما نگران نباشید، شما میتوانید با استفاده از مواد طبیعی زخم دهان را درمان کنید و از شر آن خلاص شوید. در این مطلب به بهترین مواد غذایی و گیاهان ضد عفونی کننده که در این امر به شما کمک میکنند خواهیم پرداخت. با گیاه یاب همراه باشید.

زخم دهان

ریشه شیرین بیان

زخم های دهان را می توان با ریشه شیرین بیان درمان کرد،  این گیاه به عنوان یک تسکین دهنده  است و به شکل یک پوشش محافظ بر روی غشاهای مخاطی است که در برابر تحریک و ضایعات باز است  همچنین دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است.  یک قاشق غذاخوری از ریشه شیرین بیان خرد  شده را در دو فنجان آب به مدت دو تا سه ساعت خیس کنید سپس چند بار در روز دهان را شستشو دهید.شما همچنین می توانید از عصاره ریشه شیرین بیان  به عنوان قرص جویدنی  و یا غرغره با آب گرم استفاده کنید.

درمان زخم دهان با شیر نارگیل

شیر نارگیل برای تسکین  دردهای زخم های دهان بسیار مفید است.مخلوط  مقداری عسل با یک قاشق غذاخوری شیر نارگیل.  سه تا چهار بارد روز ماساژ دهید.متناوبا،به سادگی می توانید دهان خود را با شیر نارگیل تازه و یا روغن  نارگیل در منطقه آسیب دیده ماساژ داده و بشویید.

نمک دریا و پراکسید هیدروژن

هر دو نمک دریا و پراکسید هیدروژن دارای خواص ضد التهابی، ضد عفونی کننده است. از این رو،  می توانید از مواد تشکیل دهنده به صورت جداگانه و یا  با ترکیب آن دو  ن زخم های دهان را درمان کنید.دو قاشق چای خوری از نمک دریا و ۳٪ پراکسید هیدروژن به یک لیوان آب گرم  خوب مخلوط کنید.به عنوان یک دهانشویه از آن استفاده کنید یک یا دو بار در روز استفاده کنید و قورت ندهید

تخم گشنیز

تخم گشنیز درمان آیورودا  است که می تواند درد و التهاب را تسکین دهد یک قاشق چای خوری دانه گشنیز را در یک فنجان آب بریزید و بگدارید خنک شود. سپس  روزی ۴ بار غرغره کنید

درمان زخم دهان با جوش شیرین

جوش شیرین، نیز  بی کربنات سدیم،نامیده می شود به درمان زخم های دهان  کمک میکند. این امر به ویژه برای کسانی که از مصرف غذاهای اسیدی یا نوشیدنی   استفاده مکینند به خنثی کردن اسید کمک می کند . همچنین التهاب را کاهش می دهد و  میکروب ها و باکتری ها را از بین می برد. ممکن است احساس سوزش کنید

یک قاشق چای خوری جوش شیرین با کمی آب مخلوط کنید تا خمیر شود در منطقه آسیب دیده قرار دهید. چندین بار  در روز تکرار کنید. متناوبا، شما می توانید به سادگی  جوش شیرین را به طور مستقیم در زخم دهان قرار دهید.

عسل

عسل می تواند زخم را تسکین دهد.  همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی است.نگران نباشید،  پنبه  را در عسل فرو برده در منطقه آسیب دیده بگذارید.  همچنین می توانید روغن گلیسیرین و یا ویتامین E  را به همان شیوه استفاده کنید. برای زخم های دهان ناشی از پرتو درمانی، استفاده از عسل خوبست

آلوئه ورا

استفاده از ژل یا آبمیوه آلوئه ورا  در منطقه تحت تاثیر  درد را کاهش میدهد، و به عنوان یک ضد عفونی کننده طبیعی کار می کند.همچنین دارای ضد باکتری، ضد قارچ، و خواص ضد ویروسی است. تحقیقات نشان داده است برای از بین بردن مشکلات بهداشت دهان و دندان مانند زخم های دهان، زخم های سرد، التهاب لثه، و لیکن پلان مفید است.

کرفس

نگران نباشید، جویدن ساقه کرفس تازه می تواند در بهبود زخم دهان  موثر باشد چون کرفس خواص  ضد درد و ضد التهابی  دارد

علاوه بر این،  حاوی اسید فولیک و ویتامین B1، B2، B6، C،  است. برای بهترین نتایج، پس از جویدن ساقه کرفس، به مدت ۱۰ دقیقه در منطقه آسیب دیده نگه دارید. علاوه بر درمان زخم دهان ،  بوی بد دهان  را از بین می برد.برای زخم های دهان، زخم های سرد، التهاب لثه، و لیکن پلان مفید است.

ریحان

برگ ریحان علاوه بر آنکه زخم دهان را زود بهبود می دهد خاصیت ضد باکتری، ضد قارچ، و خواص ضد ویروسی دارد.چهار  یا پنج  برگ ریحان  را بشوئید و بجوید دوبار در روز یکی صیح و یکبار عصر این کار را انجام دهید   همچنین بوی بد دهان را درمان کند.

درمان زخم دهان با یخ

یخ درمان خانگی موثر برای بی حس  کردن درد  زخم دهان است. این به خصوص زمانی که  یخ بر روی منطقه آسیب دیده  قرار گرفته باشد  و  سوزن سوزن شدن و احساس سوزش،را درمان میکند

توصیه:

غذاهای ادویه دار یا اسیدی نخورید. همچنین، همچنین با استفاده از مسواک نرم  دندان های خود را مسواک بزنید. اگر زخم دهان خوب نشد به پزشک مراجعه کنید.

دکترسلام
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید