درمان ریزش صفرا به معده در طب سنتی

0
10017

یکی از مشکلات شایعی که ممکن است بعد از مصرف خوراکی ها پیش بیاید حالت تهوع ، سرفه است. این علایم می تواند نشانه هایی از رفلاکس معده باشد، اما باید بدانیم این عارضه ممکن است به شکل های دیگری هم به صفرا ریزش می کند. در ادامه مطلب به درمان ریزش صفرا به معده در طب سنتی خواهیم پرداخت.

صفرا

براساس مفاهیم طب سنتی ایران، بعد از هضم غذا در معده و سپس درکبد، چهار خلط دم، صفرا، بلغم و سودا در بدن تولید می‌شود که هرکدام از این اخلاط در اندازه‌ی طبیعی خود، عملکرد خاصی دارند. خلط دم مسوول تغذیه و رشو و نموی بدن است، صفرا خون را رقیق کرده، حرکت آن در عروق را میسر و بافت ریه را تغذیه می‌کند و منجر به ایجاد احساس دفع در زمان مورد نیاز می‌شود. بلغم باعث رطوبت بخشی بدن و امکان حرکت راحت‌تر اندام‌ها و مفاصل شده و در تغذیه‌ی مغز و نخاع نقش مهمی دارد، سودا نیز موظف به قوام بخشیدن به خون و تغذیه‌ی استخوان‌هاست. سلامت و تعادل بدن به سلامت و تعادل اخلاط بستگی دارد و اگر هر یک از این اخلاط بیشتر از مقدار مورد نیاز تولید شود یا در جایی غیر از محل طبیعی خود قرار بگیرد، باعث بیماری خواهد شد.

یکی از این شرایط غیرطبیعی تحت عنوان «ریزش صفرا به معده» شناخته می‌شود، یعنی صفرا به جای اینکه از کبد و مجاری صفراوی به روده‌ی کوچک ریخته و با مدفوع دفع شود، وارد معده شده یا حتی در معده تولید می‌شود. براساس طب سنتی این اتفاق معمولا برای افرادی با سوءمزاج گرم و خشک یا به اصطلاح صفراوی‌ها بیشتر رخ می‌دهد. چنین افرادی در صورت گرسنگی طولانی مدت، عصبانیت شدید و ورزش کردن درحالت ناشتا دچار این مشکل می‌شوند.

علایم

مهم‌ترین نشانه‌های ریزش صفرا به معده عبارتند از:

– احساس بی اشتهایی

– تلخی دهان

– حالت تهوع و گاهی قی صفراوی

دلایل ایجاد بیماری

براساس مطالعات امروزی نوعی از رفلاکس صفرا، ناشی از عدم استقامت کافی دهانه‌ی خروجی معده در مقابل غذای عبورکننده از آن است که در طب سنتی ایران نیز پذیرفته شده است. در حالت طبیعی، دهانه‌ی خروجی معده به روده که با عضلات قوی احاطه شده، تنها در زمان عبور غذا به مدت کوتاه و در سه تا چهار میلی متر باز می‌شود تا غذا از معده وارد روده شود، اما در افرادی که مبتلا به رفلاکس صفرا هستند، ممکن است عضلات در زمان‌های دیگر نیز کمی سست شده و درنتیجه صفرا که از کبد به روده می‌ریزد، به داخل معده نشت کند و گاهی همراه با اسید معده تا سطح مری نیز بالا می‌آید. این زمانی است که دهانه‌ی ورودی معده نیز سست باشد.

دلیل این نوع رفلاکس صفرا، زخم اثنی‌عشر و جراحی‌های مربوط به سیستم صفراوی یا دریچه‌ی خروجی معده است.

ترش کردن، احساس تلخی دهان، بالا آوردن مایع زرد متمایل به سبز، حالت تهوع، سرفه‌های خشک از علایم این نوع رفلاکس هستند. این نوع رفلاکس صفرا، از رفلاکس متداول اسیدی (بالا آمدن اسید معده به داخل مری) سخت تر است و در طب نوین، اگر بیمار به درمان‌های ضد اسید جواب ندهد، احتمال آن مطرح می‌شود. برای درمان هم معمولا روش‌های دارویی چندان موثر نیست و ممکن است از روش‌های جراحی استفاده شود.

درمان

در این زمان فرد باید از خوردن برخی مواد غذایی بپرهیزد و در قدم اول درصدد دفع صفرای تولید شده برآید. در طب سنتی ایران برای درمان این مشکل از مواد تقویت کننده‌ی عضلات و دهانه‌های معده استفاده شود که تحت عنوان مواد «قابض» شناخته می‌شوند و از آن جمله می‌توان به مربای به یا بالنگ اشاره کرد (البته شرایط فرد، داروهای قوی‌تر نیز تجویز می‌شود). همچنین بیمار باید از هرگونه با هم خوری، خوردن غذا با حجم زیاد، فعالیت کردن بعد از صرف غذا، خوردن آب همراه غذا، نوشیدن زیاد آب یا خوردن زیاد غذاهای سست کننده و دارای طبع سرد و تر مثل میوه‌های آبدار بپرهیزد.

*غذاهای چرب، تند و شیرینی‌های مصنوعی نیز می‌توانند این حالت را تشدید کنند و پرهیز از آن‌ها نیز ضروری است.

*استرس و اضطراب نیز از عوامل اصلی بسیاری از مشکلات گوارشی از جمله انواع رفلاکس هستند، بنابراین کنترل و درمان آن‌ها نقش به سزایی در کاهش علایم این بیماری دارد.

*مواد غذایی مانند شیر، خربزه، هندوانه، خیار، هلو و غذاهای چرب اگر در این حالت مصرف شوند تبدیل به مواد فاسد شده و عامل تشدید مشکل خواهند بود. پس توصیه می‌شود در این شرایط مصرف غذاهایی با طعم ترش مثل آب انار همراه کمی نان، آش ساده با غوره یا زرشک و خوردن کمی شربت سکنجبین کمک کننده خواهد بود. بعد از کاهش علایم گفته شده، فرد می‌تواند غذای عادی میل کند.

نیک و نو

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید