درمان درد قلب با روش‌های خانگی

0
7828

اگر تابه‌حال درد قلب را تجربه کرده باشید، می‌دانید که مشکلی نگران‌کننده است. سوزش قلب، یا ناراحتی اطراف قلب که به‌عنوان درد قلب در نظر گرفته می‌شود، می‌تواند دلایل احتمالی فراوانی داشته باشد. این درد ممکن است شدید یا همراه با سوزش بوده، یا همانند حس فشرده شدن قفسه سینه باشد. دلیل این درد هر چه که باشد، هنگام بروز آن، تنها چیزی که می‌خواهید این است که هرچه زودتر برطرف گردد. در این مقاله به بررسی روش‌های خانگی و طبیعی برای درمان درد قلب می‌پردازیم.

درمان درد قلب

اگر شرایط زیر را دارید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید:

 • فکر می‌کنید که در حال تجربۀ یک حمله قلبی هستید.
 • دردتان شدید و غیرقابل‌تحمل است.
 • تنگی نفس را تجربه می‌کنید.

بعد از تماس گرفتن با خدمات اورژانس، تمام درب‌ها را باز گذاشته یا موانع را برطرف کنید تا کارکنان اورژانس بتوانند سریعاً به شما برسند و با مشکلی مواجه نشوند.

درمان درد قلب با روش‌های فوری

درمان‌های خانگی برای مدیریت درد قفسه سینه، که ناشی از مشکلات گوارشی یا رگ به رگ شدن عضله باشد، در نظر گرفته شده‌اند. درد قلب حقیقی ممکن است ناشی از آنژین باشد؛ بیماری‌ای جدی که هنگام کاهش جریان خون به قلب رخ می‌دهد. اگر درد قلب را تجربه می‌کنید و آنژین هم در شما تشخیص داده شده است، تمام داروهای تجویزشده توسط پزشکتان را مصرف کنید.

درمان‌های خانگی برای تسکین سریع درد قفسه سینه‌ای که ناشی از مشکلات گوارشی یا رگ به رگ شدن عضله است، از این قرارند:

بادام

وقتی درد قلب بعد از غذا خوردن رخ می‌دهد، ممکن است علت آن ریفلاکس اسید معده یا GERD باشد. این دو عارضه ممکن است باعث بروز درد قفسه سینه شدید شوند. بسیاری از مردم ادعا می‌کنند که خوردن یک مشت بادام یا نوشیدن شیر بادام هنگام بروز سوزش قلب، می‌تواند علائم آن را تسکین دهد.

شواهد موجود برای این روش درمانی به‌صورت حکایت هستند و داده‌های علمی کافی وجود ندارند که از چنین ادعایی حمایت کنند. بادام یک غذای قلیایی است و در تئوری، ممکن است به تسکین و خنثی کردن اسید در مری کمک کند.

از طرف دیگر، بادام سرشار از چربی است. در برخی افراد، چربی باعث برانگیختگیِ ریفلاکس اسید معده می‌شود. غذاهای چرب ممکن است عضلۀ زیرینِ همکش مری را شُل کرده و اجازه دهند تا اسید از معده به داخل مری بازگردد.

سرکه سیب

نوشیدن یک قاشق غذاخوری سرکه سیب به همراه یک لیوان آب قبل از وعده‌های غذایی یا هنگام بروز درد قلب، روش درمانی دیگری برای ریفلاکس اسید معده است. شواهد علمی بسیار کمی وجود دارند که نشانگر اثرگذاری سرکه سیب در کاهش سوزش قلب باشند. با این حال، بسیاری از مردم حاضرند قسم بخورند که این روش خانگی مؤثر است.

برخی از مردم ریفلاکس اسید را تجربه می‌کنند چون معدۀ آن‌ها قادر به تولید اسید کافی نیست. در چنین موردی، سرکه سیب ممکن است به افزایش مقدار اسید در معده کمک کند. طعم تندوتیز سرکه سیب ناشی از وجود ترکیبی به نام استیک اسید است. این ترکیب ممکن است به تجزیۀ غذا کمک کرده و از فرآیند هضم نیز حمایت کند.

در اغلب مردم، سرکه سیب باعث بروز عوارض جانبی نمی‌شود. با این حال، این سرکه ممکن است خون را رقیق کند. درنتیجه، اگر داروهای رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنید، در مصرف سرکه سیب محتاطانه عمل کنید.

خوردن یک نوشیدنی داغ

جمع شدن باد در بدن یکی از دلایل شایع درد قفسه سینه است. مصرف یکی نوشیدنی داغ یا گرم ممکن است برای تحریک دستگاه گوارش و کاهش باد و نفخ مفید باشد. چای ترش داغ از فرآیند هضم و سلامتی قلب حمایت می‌کند. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که چای ترش به کاهش فشارخون کمک کرده و کلسترول و تری‌گلیسرید را نیز کاهش می‌دهد. چای ترش عموماً به‌عنوان یک نوشیدنی بی‌خطر و بدون عوارض جانبی شناخته می‌شود.

کمپرس سرد

درد قلب گاهی اوقات ناشی از رگ به رگ شدن عضلۀ سینه است. تمرین با وزنه، زمین خوردن، یا حتی حمل کردن کودک یا یک سبد سنگین، همگی می‌توانند دلیل این مشکل باشند. کوستوکندریت (Costochondritis) التهابی است که در دیوارۀ قفسه سینه رخ می‌دهد. این التهاب در اغلب موارد علت دردِ شدیدِ قفسه سینه است. قرار دادن یک کمپرس سرد چند مرتبه در روز بر روی ناحیۀ مورد نظر ممکن است به کاهش التهاب و درنتیجه کاهش درد کمک کند.

زمان تماس گرفتن با اورژانس

هنگام بروز درد قفسه سینه، روش‌های خانگی نباید به‌عنوان اولین اقدام درمانی مورد استفاده قرار بگیرند. هرگونه درد سینه‌ای که غیرعادی است، باید توسط پزشک ارزیابی گردد.

اگر درد سینه‌تان مداوم بوده و بدون علائم یا با علائم است (مانند حالت تهوع، تنگی نفس و تعریق) فوراً با اورژانس تماس بگیرید، زیرا احتمال بروز حمله قلبی وجود دارد.

علائم حمله قلبی ممکن است سریعاً تشدید شوند. باید برای رسیدن آمبولانس صبر کنید، یا در برخی شرایط، در خیابان منتظر بمانید. کارکنان خدمات اورژانس برای مدیریت شرایط پزشکی وخیم تمرین داده شده‌ و مجهز هستند.

روش‌های خانگی برای تقویت قلب

برای درمان درد قلب یا جلوگیری از بروز آن، می‌توانید از روش‌های طبیعی و خانگی استفاده کنید. این روش‌ها سلامتی قلب را افزایش داده و در درازمدت برای این عضله بسیار مفید هستند. عوامل دخیل در سبک زندگی نظیر رژیم غذایی سالم که سرشار از میوه‌ها و سبزی‌ها است، ورزش منظم و دوری از سیگار، همگی از روش‌های شناخته‌شده‌ای هستند که سلامتی قلب را بهبود می‌بخشند.

همچنین می‌توان از برخی مکمل‌ها برای بهبود سلامتی قلب و تقویت آن استفاده کرد. کیفیت این مکمل‌ها از یکدیگر متفاوت است، بنابراین، برای خرید مکمل به تولیدکنندگان معتبر و قابل‌اعتماد مراجعه کنید. برای مصرف مکمل به دستورالعمل درجه شده بر روی قوطی آن رجوع کنید تا خطر تجربۀ عوارض جانبی محدود گردد. این مکمل‌ها از این قرارند:

 • اسیدهای چرب امگا ۳
 • آب انار
 • کپسایسین
 • سیر
 • کوآنزیم کیو ۱۰
 • زنجبیل
 • کورکومین
 • یونجه
 • ریحان

کلام آخر

همۀ ما گاه‌به‌گاه درد اطرافِ قلب را تجربه می‌کنیم. درد قلب معمولاً ناشی از مشکلات گوارشی یا رگ به رگ شدن عضلات است، اما گاهی اوقات نیز می‌تواند به دلیل وجود یک بیماری جدی باشد.

از آنجایی که تمایز قائل شدن بین حمله قلبی یا آنژین و تجمع باد در بدن کار راحتی نیست، باید درمان درد قلب را جدی بگیرید.

وقتی متوجه شدید که دردِ عادی کدام است، و پزشکتان وجودِ یک مشکل قلبی احتمالی را رد کرده است، سپس می‌توانید روش‌های خانگی برای درمان درد قلب را امتحان کنید.

اگرچه برخی از روش‌های خانگی برای درمان درد قلب به‌خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته‌اند، اما این روش‌ها اغلب کم‌خطر بوده و به‌احتمال‌زیاد باعث بروز عوارض جانبی نمی‌شوند. ترکیب کردن روش‌های خانگی با یک سبک زندگی مطلوب برای سلامتی قلب، کمک می‌کند تا درد قلب کاهش یافته و سلامت قلبتان در درازمدت حفظ گردد.

منبعhealthline.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید