درمان دردها با اسانس های گیاهی

0
204

اغلب اسانس های گیاهی دارای فواید بی شماری می باشند و خوشبو بودن آن ها یکی از نکات مثبتی می باشد، که مورد توجه قرار گرفته است. مصرف اسانس های گیاهی در درمان و شفابخش بودن، بسیار حائز اهمیت می باشد. باید خاطر نشان کرد، شاید استفاده از اسانس های گیاهی در بعضی افراد ایجاد حساسایت کند و باید با پزشک و طبیب های طب سنتی مشورت کرد.

اسانس

اسانس درمانی 

مسکن درد شکم و سردرد

اسـانس نعناع درد معده را آرام می کند. یک یا دو قطره از این اسـانس را بر محل درد بچکانید و به آرامی ماساژ دهید و برای رفع سردرد، محل سینوس ها و شقیقه ها را به این اسانس آغشته کرده و آرام بمالید.

اسـانس نعنا سر کننده است و باید آن را با یک روغن گیاهی مخلوط کرده و سپس برای ماساژ استفاده کنید. می توانید ترکیبی از اسـانس میخک و نعناع را برای تسکین درد بکار بببرید.

ضد عفونی کردن آب 

اسـانس لیمو علاوه بر طعم خوبی که دارد، ضد میکروب قوی نیز محسوب می شود. یک یا دو قطره از آن را به آب بطری اضافه کنید تا کاملا ضد عفونی شود.اسـانس گریپ فروت نیز همین اثر را دارد. علاوه بر این، به دلیل طعم خوبی که به آب می دهد، آن را گواراتر می کند.

ضدعفونی کردن زخم های سطحی 

ترکیبی از اسـانس علف لیمو، رزماری، اسطوخودوس و مورد سبز خاصیت ضد ویروسی، ضدباکتری وضد قارچ دارد که برای تمیز کردن زخم های سطحی بسیار مفید است.

تب بر

اسـانس نعناع خاصیت تب بری دارد.چند قطره از این اسـانس را روی پاها بریزید و به آرامی ماساژ دهید. یا دو قطره از آن را با آب گرم مخلوط کنید و بنوشید بو کردن این اسانس نیز به پایین آوردن تب کمک می کند.

بی خوابی 

خواب مناسب در شب برای هر کسی مهم و لازم است. متاسفانه بسیاری از افراد برای خواب شبانه مشکل دارند. اسانس هایی که خوابی  خوش به همراه می اورند، ترکیبی از اسـانس های اطوخودوس، نارنگی، کاسنی و پرتقال هستند. چند قطره از آن را روی قفسه ی سینه بمالید یا چند قطره روی بالش تان بریزید.

سرماخوردگی و آنفلوآنزا

درماه های زمستان، ترکیبی از اسـانس های میخک، لیمو، دارچین، اکالیپتوس و رزماری می تواند از بدن در مقابل ویروس ها، باکتری های سرماخوردگی و آنفلوآنزا محافظت کند.

به این منظور یک تا دوقطره از این ترکیب را به کف پاها بمالید.

ضد سوختگی

اسـانس اسطوخودوس یکی از بهترین مسکن های پوستی است. استفاده از چند قطره ی آن روی پوست نه تنها تسکین دهنده است بلکه مدت زمان لازم برای بهبودی پوست را نیز کاهش می دهد.

آلرژی های تنفسی وفصلی

برای تسکین این نوع آلرژی ها از اسـانس اکالیپتوس، نعناع، اسطوخودوس، مرزنگوش، کاج و سرو استفاده کنید. می توانید قفسه ی سینه را با آن ماساژ دهید یا آن را تنفس کنید.

نیک و نو

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید