درمان خانگی عفونت گوش

0
535

عفونت گوش هم در میان افراد بزرگسال و هم در میان کودکان رواج دارد. در واقع از هر ۱۰ نفر فرد بزرگسال، ۱ نفر حداقل یک مرتبه در زندگی خود به عفونت گوش دچار شده است. معمولا زنان بیش از مردان در معرض خطر این بیماری قرار دارند و از هر ۱۰ نفر کودک هم ۹ نفرشان قبل از سن سه سالگی به عفونت گوش دچار می شوند. عفونت گوش که از آن به التهاب گوش نیز یاد می شود، ناشی از وجود باکتری یا ویروس در کانال گوش می‌باشد. عفونت گوش منجر به گوش درد می شود، زیرا مایع گوش افزایش یافته و به پردۀ صماخ فشار وارد میکند. خوشبختانه روش‌های ساده و موثری برای درمان خانگی عفونت گوش وجود دارد که در این مطلب به بررسی آنها می‌پردازیم.

درمان خانگی عفونت گوش

درمان خانگی عفونت گوش

اگرچه در برخی موارد به مراقبت های پزشکی نیاز است، اما در بیشتر مواقع عفونت گوش به خودی خود برطرف می شود. استراحت کردن و البته برخی روش های درمان خانگی عفونت گوش می توانند کارساز باشند.

یک تکه پارچۀ گرم را روی گوش قرار دهید

به کار گرفتن روش کمپرس آب گرم درد گوش را التیام می بخشد. کمپرس آب گرم را می توان به روش های زیر انجام داد:

-یک تکه پارچه را به آب گرم آغشته کرده و پس از فشردن، روی گوشی که عفونت دارد قرار دهید.

-یک جوراب تمیز را با برنج یا لوبیا پر کرده و به مدت ۲۵ ثانیه آن را گرم کنید و روی گوش قرار دهید.

-همچنین می توان این کار را با یک فنجان نمک نیز انجام داد.

مقداری نمک را گرم کرده و در یک کیسه بگذارید و در حالی که دراز کشیده اید، روی گوشی که دچار عفونت شده است قرار دهید. میزان گرمی کیسه نباید به قدری باشد که گوش را اذیت کند. نمک گرم شده هرگونه مایعی را از گوشی که دچار عفونت شده است خارج کرده و متعاقبا درد و التهاب را کاهش می دهد. تا زمانی که درد از بین برود این کار را هر روز به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه انجام دهید.

استفاده از سیر

از آن جایی که سیر خواص ضد میکروبی و ضد ویروسی دارد، یک درمان طبیعی و بسیار تاثیرگذار برای عفونت گوش می باشد. سیر را می توان به هر کدام از شیوه های زیر مصرف کرد:

-برای تقویت سیستم ایمنی و مبارزه با عفونت هر روز یک یا دو حبه سیر تازه میل کنید.

-چند حبه سیر پخته شده را له کنید و آن ها را با یک تکه پارچه تمیز پوشانده و روی گوش قرار دهید، مقداری نمک هم به آن اضافه کنید.

-چند حبه سیر را تا زمانی که تیره رنگ شوند با روغن خردل سرخ کنید. سپس اجازه دهید سرد شوند و روغن آن ها را بگیرید و با استفاده از قطره چکان چند قطره داخل گوشی که عفونت دارد بریزید.

روغن زیتون

روغن زیتون یکی از بهترین درمان های طبیعی برای مشکلات بسیار زیادی از جمله گرفتگی گوش می باشد. زمانی که جرم کانال گوش توسط ویروس یا باکتری مورد حمله قرار گیرد، منجر به مسدود شدن شیپور استاش و عفونت گوش می شود.

-مقداری روغن زیتون را اندکی گرم کرده و چند قطره از آن را داخل گوشی که عفونت دارد بچکانید.

روغن زیتون، مومِ سفت شدۀ گوش را نرم کرده و شما را قادر می سازد تا آن را به راحتی با گوش پاک کن خارج کنید. مراقب باشید که گوش پاک کن را زیاد در داخل گوش فرو نبرید، زیرا امکان دارد به پرده ی گوش آسیب برساند.

درمان خانگی عفونت گوش

درمان خانگی عفونت گوش با سرکه سیب

سرکه سیب از دیگر روش های درمان خانگی عفونت گوش می باشد. سرکه سیب دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچی بوده، قند خون را پایین می آورد و در بسیاری از موارد دیگر نیز کارساز است. به منظور درمان عفونت گوش با استفاده از سرکه سیب، یک قاشق غذا خوری سرکه سیب را همراه با یک قاشق غذاخوری آب مخلوط کرده و یک گلوله پنبه را در آن بخیسانید.

به مدت پنج دقیقه گلوله ی پنبه را در گوشی که عفونت دارد قرار دهید، سپس آن را برداشته و به پهلو دراز بکشید تا مایع اضافی گوش خارج شود. علاوه بر این غرغره کردن با سرکه ی سیب هر روز صبح به از بین بردن باکتری های موجود در شیپور استاش کمک می کند. می توانید به جای سرکه سیب، از سرکه سفید نیز استفاده کنید.

روغن درخت چای

روغن درخت چای یک درمان گیاهی فوق العاده برای گوش درد و سایر مشکلات می باشد. این روغن دارای خواص ضد باکتری، ضد قارچی، ضد میکروبی، ضد عفونی و ضد ویروسی است. ترکیب کردن چند قطره روغن درخت چای همراه با روغن زیتون و سپس گرم کردن آن ها نتایج بسیار خوبی به دنبال دارد. چند دقیقه پس از این که این ترکیب را در گوش ریختید، به پهلو خوابیده تا روغن از گوش خارج شود. تا زمانی که عفونت گوش برطرف شود این روش را تکرار کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت تشدید درد گوش یا ساکت نشدن آن تا دو روز پس از مصرف دارو، توصیه می شود به یک پزشک متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید. احتمالا پزشک برای درمان عفونت گوش آنتی بیوتیک تجویز می کند.

در صورت بروز هر کدام از علائم زیر سریعا یه پزشک مراجعه کنید:

-گرفتگی و درد گردن

-احساس ضعف یا سرگیجه

-خارج شدن چرک یا خون از گوش

-تب بالا، حتی پس از مصرف ایبوپروفن برای برطرف کردن عفونت گوش

-ملتهب شدن اطراف گوش

-وزوز یا صدا در گوش

 

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: newhealthadvisor.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید