درمان خانگی درد دندان عقل

0
970

شاید شما هم درد دندان عقل را تجربه کرده باشید، دردی که واقعا آزار دهنده است؛ در دهان یک انسان بالغ ۳۲ دندان وجود دارد چهارعدد از آنها که بعد از بقیه ی دندان ها در آخر قوس های دندانی رشد می کنند، «دندان های عقل» نامیده می شوند. سن تقریبی شروع تشکیل آنها در استخوان فک ۴ تا ۱۰ سالگی بوده، در ۱۴ سالگی کامل شده، در سال های آخر دوره نوجوانی شروع به رویش در داخل استخوان کرده و بعد از ۱۶ سالگی در دهان ظاهر می شوند. وقتی دندان عقل فضای کافی برای رشد در دهان نداشته باشد، به عنوان «دندان عقل نهفته» شناخته می شود که باعث درد، تورم درلثه ها و سوزش می شود. درد دندان عقل به طور ناگهانی و بدون هشدار شروع شده و غیر قابل تحمل می باشد، به طوری که مانع فعالیت های روزانه می شود، داروهای خانگی می توانند به شما کمک کند از شر این درد خلاص شوید. با گیاه یاب همراه باشید.

درد دندان عقل

علایم درد دندان عقل

دندان عقلی اگر درست و به جا رویش یابد مثل بقیه ی دندانها، مفید و موثر در سیستم جونده است و بر خلاف تصور اشتباه بسیاری از افراد حتما نباید کشیده شوند، اما اگر بد رشد کند، درد شدیدی به سراغتان خواهد آمد!

علایم آن عبارتند از:

– گوش دارد

– بلع دردناک

– درد در غدد لنفاوی گردن

– بوی بد دهان

– محدودیت در باز کردن دهان

درمان های خانگی

در طب سنتی برای تسکین درد دندان عقل و رفع التهاب لثه، شیوه های درمانی ذکر شده است؛ بنابراین اگر در شرایط اورژانسی قرار گرفتید و دندان درد خیلی اذیت تان کرد. می توانید از برخی گیاهان دارویی به عنوان مسکن استفاده کنند.

میخک

میخک ضد عفونی کننده و ضد باکتری است و یکی از بهترین گیاهان برای تسکین درد و عفونت دندان است. به این منظور می توانید از جوانه و روغن میخک استفاده کنید. مقداری روغن میخک را روى پنبه بریزید و روی دندان عقل دردناک و اطراف آن بگذارید. این کار را دو تا سه بار در روز تکرار کنید. اگر روغن میخک بیش از حد قوی بود، آن را با کمی روغن زیتون رقیق کنید. همچنین می توان دو یا سه دانه میخک را در دهان و نزدیک دندان عقل گذاشت.

نمک

حتما شنیده اید «هرچه بگندد نمکش میزنند»، زیرا نمک دشمن سرسخت عفونت هاست! نمک برای رفع دندان درد، کاهش التهاب لثه ها و جلوگیری از عفونت مفید است. به این منظور یک قاشق چای خوری نمک را در یک فنجان آب گرم مخلوط کرده و چند بار در روز غرغره کنید تا باکتری های آن از بین برود. همچنین می توانید مقدار مساوی نمک و فلفل را با چند قطره آب ترکیب کنید تا به شکل خمیر درآید. این خمیر را روی دندان آسیب دیده بمالید و چند دقیقه بعد بشویید. این درمان را دو یا سه روز (تا زمانی که درد از بین برود) انجام دهید.

سیر

سیر داروی قدیمی برای درد دندان است، زیرا آنتی اکسیدان ها و آنتی بیوتیک دارد وضد التهاب است. حتی می تواند در پیشگیری یا کاهش سرعت عفونت های باکتریایی دهان کمک کند. برای تسکین درد دندان عقل، یک حبه سیر را روی آن نگه دارید یا بجوید. روش دیگر این است که مخلوط یک تا دو حبه سیر خرد شده را با نمک ترکیب کنید و چند دقیقه در منطقه ی آسیب دیده قرار دهید.

پیاز

همه ی ما پیاز را از دیرباز به عنوان یک ضد عفونی کننده و ضد میکروب قوی می شناسیم، پیاز می تواند درد دندان را تسکین دهد و میکروب ها وعفونت ها را ازبین ببرد. به این منظور چند برش پیاز خام را بجوید با یک قطعه ی کوچک از آن را به طور مستقیم روی دندان قرار دهید.

برگ گواوا

برگ گواوا مسکن دندان درد وبسیارعالی است. کورستین موجود در آن دارای خواص ضد اسپاسم است. به علاوه، ضد التهاب، ضد میکروب وضد درد است. جویدن یک یا دو برگ آن درد دندان عقل را آرام می کند. شیوه ی دیگر این است که چهار تا شش برگ گیاه را در یک فنجان آب به مدت پنج دقیقه بریزید تا آبش خنک شود و به عنوان دهان شویه، دو بار در روز برای کاهش درد دندان عقل غرغره کنید.

نعناع

نعناع یکی دیگه از قدیمی ترین درمان های موثر برای درد دندان عقل است. این گیاه سرشار از خواص بی حس کننده است و به تسکین درد کمک می کند. علاوه بر این، باکتری های موجود در دهان را از بین می برد. شما می توانید چند دقیقه روغن نعنا را روی دندان نگه داشته، سپس دهان خود را با آب نمک گرم بشویید. همچنین می توانید یک قاشق چای خوری برگ نعنای خشک شده را به یک فنجان آب گرم اضافه کرده و۳۰ ثانیه بعد آن را از دهان خارج کنید. هر کدام از این راه حل ها را دو یا سه بار در روز، تا زمانی که درد برطرف شود انجام دهید.

آنغوزه

این گیاه ضد التهاب، ضد باکتری، ضد عفونی کننده و ضد اسپاسم است و در رفع دندان درد اثر خوبی دارد. مقدار کمی آنغوزه را روی محل درد دندان قرار دهید، خیلی زود خواهید دید دردتان برطرف می شود. همچنین میتوانید یک چهارم قاشق چای خوری، پودر آنغوزه را با دو قاشق غذاخوری آب لیمو مخلوط و آن را گرم کنید. یک توپ پنبه را در محلول فرو برده وروی دندان عقل بگذارید. هر کدام از این راه حل ها را چند بار در روز (تا زمان بهبودی) انجام دهید.

مریم گلی

مریم گلی دارای خواص آنتی بیوتیک و ضد التهاب است و به عنوان یک مسکن طبیعی کاربرد دارد. این گیاه درمان التهاب لثه و زخم های دهان است. مخلوط دو قاشق چای خوری مریم گلی خشک و خرد شده و یک قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان کوچک بریزید و مخلوط کنید. پنج دقیقه آن را غرغره کرده و سپس از دهان خارج کنید. این درمان را دو یا سه بار در روز انجام دهید.

عصاره وانیل

آنتی اکسیدان موجود درعصاره ی وانیل بی حس کننده ی خوبی است و درد را از بین می برد. سه یا چهار قطره عصاره ی وانیل را روی یک پنبه وروی دندانی که درد می کند، به مدت چند دقیقه نگه دارید. دوتا سه بار در روز (تا زمان بهبودی) این کار را انجام دهید.

آب علف گندم

آنتی بیوتیک طبیعی موجود در آب علف گندم به از بین رفتن باکتری ها و سموم دهان کمک کرده و درد را کاهش می دهد. جویدن چند شاخه علف گندم تازه نیز برای رهایی از دندان درد موثر است. روش دیگر، استفاده از آن به عنوان دهان شویه است.

نکته های خواندنی

– برای کاهش درد یخ را بالای دندان مبتلا، روی گونه قرار دهید .

– جویدن آدامس بدون قند بعد از غذا عفونت را ازبین می برد وبزاق را به کار می اندازد.

– استفاده ازدهان شویه ضدباکتری برای کاهش التهاب موثر است.

– مسواک زدن دندان و زبان به طور منظم و نخ کشیدن بین دندان ها بسیار مفید است.

– در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید.

دندان عقل آگردرست و به جا رویش یابد مثل بقیه ی دندان ها، مفید و موثردر سیستم جونده است و برخلاف تصوراشتباه بسیاری از افراد حتما نباید کشیده شوند. اما اگر بد رشد کند، درد شدیدی به سراغ تان خواهد آمد.

باید دندان عقل را کشید؟

جواب این سوال بستگی به نوع رویش دندان عقل و بهداشت دهان افراد دارد، البته بسیاری از دندان پزشکان معتقدند با توجه به مشکلاتی که دندان عقل به وجود می آورد بهتراست آن را کشید. تحقیقات نشان می دهد این دندان ها در بسیاری از موارد، مشکل ساز بوده و به جراحی ختم شده اند. دندان های عقل بعد ازپوسیدگی، موجب پوسیدگی دندان های مجاور وعفونت دراطراف می شوند. از طرف دندان عقل با توجه به این که در آخرین ردیف دندان ها رشد می کند و جای کمی برای رشد آن وجود دارد، به دندان های مجاور فشار آورده و سبب کج قرار گرفتن دندان های دیگر می شود. همچنین این دندان ها باعث بروز دردهایی در ناحیه مفصل فک، گوش، چشم و سر شده و حتی مسواک زدن یا کشیدن نخ دندان نیز سخت شود. با گذشت زمان، تجمع باکتری، شکرها و اسید ها روی دندان ایجاد حفره می کند. اگراین حفره ترمیم نشود، می تواند تبدیل به یک حفره گسترده تر شود و ساختار بیشتری ازنسج دندانی را از بین ببرد.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید