درمان حساسیت با روغن های گیاهی

0
290

یکی از روش‌های ساده و موثر برای بهره‌مند شدن از فواید بی‌نظیر گیاهان دارویی، استفاده از روغن‌ها یا عصاره‌های آنهاست. روغن های گیاهی می‌توانند در درمان بسیاری از عارضه‌ها موثر بوده و همچنین از بیماری‌های مختلف پیشگیری کنند. یکی از مشکلاتی که بسیاری از مردم از آن رنج می‌برند، حساسیت یا آلرژی است؛ شما می‌توانید برای درمان حساسیت از روغن های گیاهی که در ادامه معرفی می‌کنیم استفاده کنید. البته فراموش نکنید که برای جلوگیری از هر مشکلی، قبل از مصرف این روغن‌ها حتما با پزشک یا متخصص مشورت کنید. با گیاه یاب همراه باشید تا به درمان حساسیت با روغن های گیاهی بپردازیم.

درمان حساسیت با روغن های گیاهی

روغن ریحان

برای درمان حساسیت با روغن های گیاهی از روغن ریحان بهره ببرید؛ ابن روغن یک ضد التهاب قوی است و می تواند با پاکسازی بدن از باکتری ویروس با مواد حساسیت زا مبارزه کند و سبب کاهش التهاب، درد و خستگی شود. مطالعات نشان داده است که این ماده خواص ضد میکروبی نیز دارد و می تواند باکتری، مخمر و کپک را از بین ببرد.

طرز استفاده: به منظور کاهش التهاب شما می توانید یک قطره از این عصاره را به سالاد، سوپ و یا هر غذای دیگری اضافه کنید. جهت تقویت سیستم ایمنی باید دو یا سه قطره را با همان میزان روغن نارگیل رقیق کنید و مستقیماً آن را روی قفسه سینه، پشت گردن و شقیقه ها قرار دهید.

روغن اسطوخودوس

عصاره این گیاه دارای خواص آنتی هیستامین و ضد التهاب است. این ترکیب اسطوخودوس را به یکی از بهترین داروهای طبیعی ضد حساسیت تبدیل می کند. این گیاه همچنین به عنوان یک آرامبخش طبیعی استفاده می شود.

طرز استفاده: وقتی احساس کردید که آلرژی شما به سراغتان آمده، چند قطره از این گیاه را به کف دستانتان بمالید، دستانتان را جلوی بینی خود گرفته و نفس عمیق بکشید. برای فصل های حساسیت زا بهتر است همیشه مقداری پنبه آغشته به عصاره اسطوخودوس را به همراه داشته باشید.

روغن نعنا

مطالعات نشان داده است که روغن نعنا نیز ضد التهاب است.این ماده سبب کاهش علائم اختلالات التهابی مزمن مانند رینیت (التهاب مخاط بینی) و آسم برونشی می شود. همچنین این ماده به عنوان یک خلط آور می تواند در درمان آلرژی، سینوزیت، سرفه و سرماخوردگی مؤثر باشد.

طرز استفاده: چند قطره را در سینوس گرفته اسپری کنید و گلودرد خود را درمان کنید. همچنین این ماده با آرام کردن ماهیچه های بینی باعث بیرون آمدن مخاط و مواد حساسیت زا می شود. برای کاهش التهاب می توانید مستقیما یک یا دو قطره خالص از آن را میل کنید.

روغن چای

این ماده می تواند عوامل بیماری زا و حساسیت زا را در محیط از بین ببرد. پخش کردن بخار عصارۀ چای در منزل می تواند از رشد باکتری، قارچ و جلوگیری کند. عصارۀ چای همچنین یک ضد عفونی کننده و ضد التهاب طبیعی است که می تواند پوست آسیب دیده را تسکین دهد.

طرز استفاده: عصارۀ چای را روی پوست خود قرار دهید تا التهابات ناشی از جوش کهیر را کاهش دهد. برای مصرف موضعی پنبه را به دو یا سه قطره از آن آغشته کنید و روی ناحیه موردنظر قرار دهید. اگر پوست حساسی دارید آن را با روغن های دیگری مانند روغن نارگیل رقیق کنید.

روغن لیمو

برای درمان حساسیت با روغن های گیاهی میتوانید از روغن لیمو استفاده کنید که این ماده می تواند سیستم لنفاوی بدن را بهبود بخشد و شرایط تنفسی را بهتر کند. طبق مطالعات روغن لیمو می تواند از رشد باکتری در محیط جلوگیری کرده و سیستم ایمنی را تقویت کند. با اسپری کردن این ماده در خانه می توانید عوامل حساسیت زا و باکتری ها را نابود کنید.

طرز استفاده: یک یا دو قطره از عصارۀ این گیاه را با یک لیوان آب مخلوط کرده و آن را بنوشید تا میزان متعادل PH را در بدن خود حفظ کنید. همچنین می توانید در هنگام شستشوی لباسها آن را به مواد شوینده خود اضافه کنید یا چند قطره از آن را روی پرده، ملحفه و فرش اسپری کنید تا باکتری ها را از بین ببرد.

العالم
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید