درمان جوش و آکنه با آب لیمو

0
653

برای میلیون‌ها نفر در سراسر جهان، آکنه یا جوش، یک مشکل پوستی آزاردهنده است که درمان آن با داروهای تجویزی می‌تواند هزینه‌بر یا حتی دردناک باشد. از آنجایی که آب لیمو حاوی خواص طبیعی لایه‌برداری و ضد باکتریایی بوده و قابض است، می‌تواند یک روش عالی برای درمان جوش و آکنه باشد و به بهبودی جای آنها نیز کمک کند.

درمان جوش و آکنه

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک‌فکتس» اگرچه این روش خانگی بسیار مورد ستایش و استفاده قرار می‌گیرد، اما آکنه می‌تواند یک مشکل جدی باشد و به بروز عفونت‌های خطرناک یا عوارض دیگری منجر شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که برای آکنه‌های مزمن و جدی، حتما به پزشک مراجعه کنید.

درمان جوش و آکنه با آب لیمو

از آنجایی که آب لیمو توانایی کاهش چربی، از بین بردن باکتری، کاهش قرمزی و افزایش سرعت بهبودی پوست را داراست، می‌تواند به طور موثری برای درمان جوش و آکنه مفید واقع شود.

کاهش چربی

بالا بودن اسیدیتۀ آب لیمو باعث می‌شود تا اثری قابض بر روی پوست داشته باشد، بدین معنا که چربی اضافه را از پوست خارج کرده و از تشکیل آن در زیر پوست و بستن منافذ آن جلوگیری می‌کند.

ضد باکتریایی

آکنه در اثر تجمع سبوم (چربی) پدیدار می‌شود، اما قرمزی آن ناشی از باکتری‌هایی است که در منافذ بسته‌شدۀ پوست ساکن می‌شوند. آب لیمو به طور طبیعی ضد باکتری است و به پاکسازی پاتوژن‌ها کمک می‌کند.

التهاب و قرمزی

آکنه باعث پدیدار شدن تکه‌های بزرگ قرمز و ملتهب در سطح پوست می‌شود. آب لیمو حاوی خواص ضد التهابی طبیعی است که می‌تواند به کاهش ناراحتی و خارش ناشی از آکنه کمک کند.

ترمیم و بهبودی

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آب لیمو می‌توانند به افزایش سرعت بهبودی و ترمیم زخم‌های به جا مانده از آکنه‌های مزمن کمک کنند.

طرز استفاده از آب لیمو برای درمان جوش و آکنه

می‌توانید به روش‌های مختلفی از آب لیمو برای درمان جوش و آکنه استفاده کنید؛ روش‌هایی که شامل آب لیمو، عسل، گلاب، جوش شیرین، سفیدۀ تخم‌مرغ و موارد دیگری می‌شوند.

آب لیمو

از آب لیموی تازه استفاده کنید، یک توپ پنبه‌ای را درون آب لیمو زده و سپس آن را بر روی نواحی مورد نظر بمالید. اجازه دهید تا آب لیمو برای ۵ تا ۱۰ دقیقه بر روی آکنه‌ها بماند و سپس پوست را بشویید.

ماست

آب لیمو را با توپ پنبه‌ای بر روی آکنه‌ها بمالید، سپس از ماست بعنوان یک ماسک صورت استفاده کنید. بعد از ۱۵ دقیقه صورت خود را بشویید.

عسل

۱ قاشق غذاخوری از آب لیمو را با ۱ قاشق غذاخوری از عسل ترکیب کرده؛ سپس آن را بعنوان یک ماسک صورت استفاده کنید. اجازه دهید ماسک برای ۲۰ دقیقه بر روی صورت بماند و در این مدت چون ماسک سفت می‌شود، صورت‌تان را تکان ندهید.

گلاب

به میزان مساوی گلاب و آب لیمو را با هم ترکیب کنید. سپس با استفاده از یک توپ پنبه‌ای این ترکیب را بر روی نواحی مورد نظر بمالید. اجازه دهید تا ترکیب برای ۳۰ دقیقه باقی مانده و سپس پوست را به آرامی بشویید.

عوارض جانبی استفاده از آب لیمو برای درمان آکنه

اگرچه این روش درمانی مفید است، اما می‌تواند با برخی عوارض جانبی خاص همراه باشد که باید به آنها توجه داشته باشید. خشک شدن پوست و روشن شدن رنگ آن از این موارد هستند. اگر رنگ پوست‌تان تیره است، استفاده از آب لیمو می‌تواند باعث روشن شدن برخی از نواحی پوست شود، و در چنین شرایطی باید از مصرف آب لیمو اجتناب کنید. همچنین طبیعتِ قابض آب لیمو می‌تواند باعث خشک شدن پوست شود، که خود می‌تواند منجر به بروز ناراحتی و مشکلات پوستی دیگری گردد. بهترین کار این است که آب لیمو را قبل از استفاده کمی رقیق کرده تا از عوارض جانبی آن پیشگیری کنید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید