درمان جوش صورت در طب سنتی

0
291

در مطالب گذشته به راه حل های متفاوتی برای خلاص شدن از شر جوشهای صورت ( درمان گیاهی ، میوه و سبزیجات ، ماسکهای طبیعی صورت و مواد غذایی مفید ) پرداختیم، همانطور که می دانید جوشها همگی نشان دهنده ی وضعیت داخلی بدنمان هستند که با افراط در مصرف مواد غذایی خاصی پدیدار میشوند. در ادامه می خواهیم به  درمان جوش صورت در طب سنتی و نظریه متخصص طب سنتی در این باره بپردازیم، با گیاه یاب همراه باشید.

درمان جوش صورت در طب سنتی

حیدر عظمائی پژوهشگر طب سنتی با اشاره به اینکه جوش‌ها اساساً منشا داخلی دارند، گفت: شناسایی عامل اصلی ایجاد جوش مهم‌ترین بخش فرآیند پاکسازی صورت محسوب می‌شود.

مهم‌ترین علل ایجاد جوش

عظمائی با بیان اینکه معمولا بیشتر جوش ها با نارسایی‌های صفراوی و افزایش حرارت بدن ایجاد می شوند، اضافه کرد: استفاده از عرق کاسنی ، عرق شاتره ، تخم شربتی و خاکشیر در پایین آوردن حرارت بدن نقش بسزایی دارد.
وی در خصوص سایر عوامل ایجاد جوش تصریح کرد: جوش های ناشی از عفونت به رنگ قرمز و جوش‌های حاصل از اختلال‌های هورمونی به رنگ قهوه‌ای ظاهر می‌شوند. جوش های عصبی نیز به شکل نقطه های ریز قرمز بر روی مثلث بینی، اطراف دهان یا پیشانی بروز می‌یابند. همچنین جوش‌های ناشی از تاخیر عادت ماهانه در خانم ها با ریزش مو و عصبانیت همراه است.
به گفته این محقق، یک سری جوش ها بر اثر خوردن غذاهای با طبع گرم، ادویه‌ جات تند، دارچین و غذاهای سرخ کردنی بر روی صورت یا قسمتی از اطراف دهان و چانه تشکیل می‌شوند و نوع دیگری از جوش‌ها به دلیل گرمی بیش از حد و افزایش ماده صفرا در کبد و قلب، ظاهر نامطلوبی به شانه ها و چهره می‌دهند.

روش طبیعی درمان جوش صورت در طب سنتی

عظمائی تاکید کرد: حجامت صورت و زالو درمانی قوی‌ترین تاثیر را در طب سنتی برای از بین بردن جوش های پوستی دارد.
استفاده از آنتی بیوتیک های گیاهی مانند آویشن شیرازی، پونه ، بابونه ، مریم گلی هم به عنوان دم نوش و هم شست‌وشو دهنده موضعی جوش بسیار موثر است.
وی در رابطه با جوش های ناشی از کیست و اختلالات هورمونی استفاده از داروهای قاعده‌آور را توصیه کرد که باعث کاهش استرس و حذف کامل جوش ها می‌شوند.
این پژوهشگر طب سنتی در خصوص جوش‌های ناشی از افزایش صفرا اظهار داشت: نباید از غذاهای سرشار از ادویه استفاده کرد. در عوض با عرق شاتره و کاسنی می‌توان حرارت کبد را پایین آورد.
عظمائی در ادامه صحبت‌هایش اضافه کرد: می‌توان از ترکیب سدر، بابونه ، سفیداب به اندازه یک قاشق مرباخوری و  ۲ قاشق ماست و چند قطره لیمو ترش یک ماسک صورت معجزه‌آسا تهیه کرد.
به گفته این محقق، استفاده از داروهای گیاهی ضد جوش لایه‌ بردار و ترمیم‌کننده پوست مانند کف دریا، مازو، گل ارمنی ، گل انار ، زاج و همچنین استفاده از عرقیجات و دمنوش عرق شاتره ، کاسنی، بید ، خارخاسک ، عرق کیالک ، نیم ساعت قبل یا ۲ ساعت بعد از مصرف غذا تاثیر بی‌نظیری در فرآیند پاکسازی صورت دارد.
وی با تاکید بر مفید بودن میوه های با طبع خنک بر روی جوش بیان کرد: ماساژ دادن پوست صورت با لیمو ترش به دلیل خاصیت ضد عفونی‌کنندگی آن و خوردن کدو سبز ، خیار ، خاکشیر و تخم شربتی حرارت بدن را تعدیل می‌کند.
این پژوهشگر طب سنتی در خصوص درمان جوش های عصبی استفاده از مخلوط گیاهان آرامبخش نظیر گل گاوزبان ، سنبل‌ الطیب ، بادرنجبویه همراه با لیمو را توصیه کرد.
عظمائی با تاکید بر نقش آنتی‌بیوتیک طبیعی در درمان جوش های عفونی گفت: استفاده از بابونه ، آویشن و مریم گلی به صورت دمنوش و محلول شستشوی پوست به درمان جوش و سالک کمک شایانی می‌کند.
اینها مواردی برای درمان جوش صورت در طب سنتی می باشد، که مطالعه فرمودید.
خبرنگاران جوان
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید