درمان اسپاسم کمر با روش های خانگی

0
614

اسپاسم کمر یک مشکل عضلانی شایع است که هنگام بیدار شدن از خواب و بیرون آمدن از رختخواب، بلند کردن اجسام سنگین و انجام یک حرکت ناگهانی ممکن است با آن مواجه شوید. این نوع اسپاسم‌ها معمولا بدون هیچگونه هشداری رخ می‌دهند.

درمان اسپاسم کمر

به گزارش گیاه یاب به نقل از «تاپ۱۰‌هوم‌رمدیز» اسپاسم در اثر انقباض غیرطبیعی عضله پدیدار شده که منجر به بروز گرفتگی عضله می‌شود. عواملی مختلفی در بروز اسپاسم نقش دارند که برخی از آنها عبارتند از: چاقی، وضعیت نامناسب بدن، عدم تعادل ساختاری بدن، کمبود آب بدن، از دست دادن الکترولیت و وضعیت‌های خواب نامناسب.

گاهی اسپاسم کمر می‌تواند نشانه‌ای از آسیب ستون فقرات یا سایر عارضه‌ها باشد که نیازمند مراقبت‌های پزشکی هستند.

وقتی صحبت از اسپاسم کمر معمولی و رایج می‌شود، روند درمان باید هرچه سریعتر شروع شود؛ در غیر این صورت درد ممکن است غیرقابل‌تحمل شده و به شدت فعالیت‌های روزانۀ شما را تحت تاثیر قرار دهد. در واقع اسپاسم‌های عضلانی یکی از شایع‌ترین دلایل بروز کمر درد هستند.

خوشبختانه می‌توانید اسپاسم کمر را به راحتی با استفاده از روش‌های خانگی و تکنیک‌های مختلف درمان کنید.

نکته: اگر دردتان مداوم بوده و با حرکت کردن شدت پیدا می‌کند، سریعا با پزشک خود مشورت کنید.

در ادامه چند روش خانگی برای درمان اسپاسم کمر را معرفی می‌کنیم.

استراحت

به محض اینکه اسپاسم کمر را احساس کردید، سریعا از هر کاری دست کشیده و استراحت کنید. ادامۀ حرکت می‌تواند درد را شدیدتر کرده و به صدمات عضلانی جدی منجر شود.

با دقت و به آرامی به درون تختخواب یا یک سطح صاف و راحت رفته و دراز بکشید (یا بنشینید) و برای مدتی بدون حرکت بمانید. در صورت نیاز از بالشتک یا بالش برای پشتیبانی کمر استفاده کرده و برای آرام ماندن، نفس‌های عمیق بکشید. همچنین می‌توانید زیر پاها بالش بگذارید تا فشاری به ستون فقرات‌تان وارد نشود و دردتان کاهش پیدا کند.

در واقع با ثابت ماندن و حرکت نکردن از بروز آسیب‌های عضلانی پیشگیری می‌کنید، که این می‌تواند به کاهش شدت و مدت زمان درد کمک کند.

کمپرس سرد

یکی دیگر از روش‌های خانگی برای درمان اسپاسم کمر استفاده از کمپرس سرد می‌باشد. این روش به خصوص برای بهبود پیچ‌خوردگی‌ها، سفتی عضلات و آسیب‌های مختلف مفید است. استفاده از کمپرس سرد در ۲۴ تا ۷۲ ساعت اول گرفتگی بسیار موثر میباشد. دمای سرد باعث کاهش التهاب شده و درد را کاهش می‌دهد. همچنین دمای سرد منجر به منقبض شدن عضلات می‌شود که اسپاسم را بهبود می‌بخشد.

طرز استفاده:

۱.یک مشت از تکه‌های یخ را درون یک حولۀ نازک بریزید.

۲.کمپرس را به مدت ۱۵ دقیقه بر روی ناحیۀ مورد نظر قرار دهید.

۳.هر یک ساعت یکبار اینکار را در دورۀ ۲۴ تا ۷۲ ساعته اولِ بروز اسپاسم انجام دهید.

۴.اگر به تکه‌های یخ دسترسی ندارید، می‌توانید از یک بسته سبزیجات یخ‌زده استفاده کنید.

هشدار: بستۀ یخ را به طور مستقیم بر روی پوست قرار ندهید، زیرا ممکن است باعث بروز سوختگی یا یخ‌زدگی پوست شود.

اسپاسم کمر

حرارت مرطوب

بعد از گذشت ۷۲ ساعت از اسپاسم، اعمال حرارت مرطوب بر روی ناحیۀ مورد نظر می‌تواند بسیار موثر باشد. حرارت باعث افزایش گردش خون شده و عضلات را گرم می‌کند که برای کشش و منبسط شدن عضلات مفید است. حرارت همچنین از بروز کمر درد، هنگامی که عضلات در خطر کشیده شدن هستند، پیشگیری می‌کند.

طرز استفاده:

-یک حوله را در آب گرم غوطه‌‌ور کنید و سپس آن را فشرده و آب جمع شده در آن را خارج کنید. حولۀ گرم و مرطوب را به مدت ۱۰ دقیقه بر روی ناحیۀ مورد نظر قرار دهید. اینکار را چندین مرتبه در روز به مدت ۲ تا ۳ روز تکرار کنید.

-همچنین روزی یک یا دو بار حمام گرم نیز می‌تواند درد را تسکین دهد.

هشدار: از اعمال کردن حرارت زیاد و بیش از حد خودداری کنید، زیرا می‌تواند باعث تورم شود.

ماساژ

اسپاسم‌های کمر دردناک را می‌توان با یک ماساژ درمانی ساده بهبود بخشید. ماساژ آرام در امتداد طول و عرض ناحیۀ مورد نظر می‌تواند به آرامش عضلات کمک کند. بعلاوه، ماساژ برای بهبود جریان خون نیز مفید می‌باشد. از آنجایی که خودتان نمی‌توانید کمرتان را ماساژ دهید، بهتر است از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده برای اینکار کمک بگیرید.

۱.مقداری روغن زیتون یا روغن نارگیل گرم را بر روی ناحیۀ مورد نظر بمالید.

۲.ناحیه را با حرکات آرام و طولانی به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه ماساژ دهید.

۳.بعد از پایان ماساژ، ناحیه را با یک حولۀ گرم بپوشانید.

۴.اینکار را چندین مرتبه در روز تکرار کنید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: top10homeremedies.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید