درمان آرتریت شست پا با روش های خانگی

0
715

آرتریت شست پا معمولا با سفت شدن مفصل آغاز می‌شود و می‌تواند به ورم و قرمزی پا منتهی گردد. از دیگر علائم آرتریت شست پا می‌توان به بزرگ شدن و ورم مفاصل، درد، ایجاد مشکل در پوشیدن برخی کفش‌ها، سخت شدن راه رفتن (بخصوص هنگامی که تازه از خواب بیدار می‌شوید)، بد فرمی شست پا و نرم شدن بافت و جراحت یا التهاب آن اشاره کرد.

آرتریت شست پا

در حقیقت جای تعجب ندارد که فردی این علائم آرتریت شست پا را با پینۀ پا اشتباه بگیرد، زیرا در هر دو شرایط،  پا دچار درد و مفصل شست پا برجسته می‌شود و ورم می‌کند. اما باید بدانید که این دو مشکل کاملا متفاوت هستند.

درمان‌های خانگی آرتریت شست پا

اگر آرتریت شست پا سریعا تشخیص داده شود، درمان آن بسیار راحت است. درمان های خانگی بسیار ساده، طبیعی و راحتی برای آرتریت شست پا وجود دارند که درد و ورم پای شما را تسکین می دهند.

آب درمانی

به نوعی روش درمانی که یا با آب گرم و یا با آب سرد انجام می شود، آب درمانی می گویند. آب درمانی می تواند التهاب و ناراحتی آرتریت شست پا را کاهش دهد.

با این که استفاده از آب گرم باعث افزایش گردش خون می شود و آن ناحیه را بهبود می بخشد، اما آب سرد نیز می تواند به کاهش ورم و التهاب پا کمک کند.

 1. دو تشت را پر از آب کنید – یکی آب گرم و دیگری آب سرد.
 2. ابتدا پای ورم کرده یتان را به مدت ۳ الی ۴ دقیقه در آب گرم بگذارید تا بخیسد.
 3. سپس پای تان را در بیاورید و به مدت ۱ دقیقه در تشت آب سرد بگذارید.
 4. این دو مرحله را ۲ الی ۳ بار دیگر به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه تکرار کنید.
 5. این کار را ۳ الی ۴ مرتبه در روز انجام دهید تا پای تان بهبود پیدا کند.

احتیاط: از استفاده از آب بسیار یخ و یا بسیار داغ اجتناب کنید.

سرکه سیب

سرکه سیب برای بهبود دردی که به دلیل آرتریت شست پا باشد، بسیار موثر است. این سرکه ی بسیار مفید می تواند سموم و آلودگی های مفاصل را از بین ببرد و بافت های آن ناحیه را دوباره به هم پیوند بدهد؛ بنابراین استفاده از سرکه ی سیب برای درد های آرتریتی بسیار مفید است.

سرکه سیب دارای خاصیت ضد التهابی و قلیایی نیز می باشد که به کاهش درد و سفت شدن مفاصل کمک می کند.

 • مقداری سرکه ی سیب خام و تصفیه نشده را با همان مقدار آب ولرم در یک تشت مخلوط کنید. پای آسیب دیده تان را به مدت ۳۰ دقیقه در تشت بگذارید. سپس پای تان را دربیاورید و کاملا خشک کنید. این کار را دو مرتبه در روز انجام دهید تا درد و التهاب پایتان بهبود پیدا کند.
 • همچنین می توانید یک قاشق چای خوری سرکه ی سیب خام و تصفیه نشده را با یک لیوان آب گرم مخلوط کرده و اندکی عسل به آن اضافه کنید. این محلول را دو بار در روز مصرف کنید.

ماساژ روغن گرم

ماساژ دادن شست پایی که دچار آرتریت شده است با استفاده از روغن گرم نیز، یکی دیگر از راه های کاهش درد و التهاب پا می باشد.

با ماساژ می توانید جریان خون را در بدن خود افزایش دهید و با خارج کردن سموم و آلودگی های پا به کاهش ورم آن ناحیه کمک کنید.

 1. مقداری روغن زیتون یا روغن نارگیل را با استفاده از مایکرو ویو گرم کنید.
 2. مقداری از روغن را روی پای آسیب دیده تان بمالید.
 3. برای اصطکاک بیشتر از انگشت هایتان استفاده کنید و پای تان را به مدت ۱۰ دقیقه ماساژ دهید.
 4. این کار را ۲ یا ۳ مرتبه در روز تکرار کنید.

احتیاط: اگر با ماساژ دادن درد پای تان بیشتر می شود، از این کار دست بکشید و با پزشک خود مشورت کنید.

آرتریت شست پا

فلفل قرمز

فلفل قرمز در درمان و بهبودی هر نوع آرتریتی موثر می باشد.

فلفل قرمز حاوی کپسایسین (capsaicin) است که دارای خاصیت بی حس کننده و ضد التهابی می باشد و می تواند به از بین بردن درد و درمان آرتریت شست پا کمک کند.

فلفل قرمز در ابتدا باعث احساس سوزش می شود، اما این سوزش به سرعت از بین می رود.

 • یک دوم قاشق چای خوری پودر فلفل قرمز را به ۱ قاشق غذا خوری روغن نارگیل ولرم اضافه کنید. مخلوط را خوب میکس کنید و سپس روی انگشت آسیب دیده بمالید. بگذارید ۲۰ دقیقه روی انگشت تان بماند. پای تان را با آب ولرم بشویید. این کار را ۲ یا ۳ مرتبه در روز تکرار کنید.

زنجبیل

یکی دیگر از درمان های خانگی که برای آرتریت شست پا مفید است، زنجبیل می باشد که خواص طبیعی ضد التهابی فوق العاده ای دارد.

بعلاوه، زنجبیل می تواند به مسدود کردن COX-2 –که یک ماده ی شیمیایی در بدن است و باعث درد می شود نیز کمک کند.

 • در روز ۲ الی ۳ فنجان چای زنجبیل بنوشید. برای تهیه ی این چای، یک تکه ی کوچک از ریشه ی زنجبیل را رنده کرده و در یک فنجان آب به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید. سپس این محلول را صاف کرده و اندکی عسل به آن بیافزاید.
 • همچنین شما می توانید پای آسیب دیده تان را با استفاده از روغن زنجبیل، ۲ یا ۳ مرتبه در روز ماساژ دهید تا درد، التهاب و سفتی انگشت تان کاهش پیدا کند.
منبعtop10homeremedies.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید