درد ها را به شوخی نگیرید

0
202

خیلی مواقع برای ما پیش آمده که دردی ناگهانی و بی دلیل را در قسمت های مختلف بدنمان احساس کرده باشیم. این درد ها آنقدرها هم که فکر میکنید بی دلیل نیستند و ممکن است هشداری از سمت بدن باشند که بیشتر مراقب سلامتی خود باشید.

درد

درد هشداری از سوی بدن

درد علامتی هشداردهنده است که نشان می‌دهد در سیستم عصبی بدن مشکلی وجود دارد. در واقع سردرد یا دست درد، هشداری است که سیستم عصبی صادر می‌کند تا ما را آگاه کند تعادل و سلامت ساختار بدن دچار مشکلی شده است.

ریشه‌یابی درد

وقتی بدن در شرایطی قرار می‌گیرد که اختلال پیدا می‌کند براساس آن اختلال، احتمال بروز درد وجود دارد. درواقع وقتی دردی را تجربه می‌کنیم که سیستم‌های خون‌رسانی و اکسیژن‌رسانی به اعضای بدن دچار اشکال شود. وقتی شکستگی در عضوی اتفاق می‌افتد و شما احساس درد می‌کنید، یعنی اعصاب حسی تحریک شده‌اند و پیام می‌فرستند. مهم‌ترین نکته این است که وقتی درد دارید باید با رجوع به متخصص، علت جسمی درد را مشخص کنید.

مواجهه با درد

وقتی دردی را تجربه می‌کنیم، معمولا سه کار انجام می‌دهیم. یا براساس الگوی غلط، اقدام به خود درمانی می‌کنیم که این مساله زمانی قابل قبول است که دردها تکراری و پزشک از قبل تشخیص داده باشد. دومین کار این است که به یک پزشک عمومی مراجعه ‌کنیم که درست‌ترین کار است، چون پزشک می‌تواند ارزیابی مناسبی انجام دهد و سومین کار (که در کشور ما بسیار رایج است) اینکه مستقیم سراغ پزشکان متخصص برویم. بدون شک تداوم درد و تکرارشونده بودنش باید ارزیابی تا مشخص شود آیا دردی منشا جسمی دارد یا نه.

اگر درد جسمی نباشد

وقتی مشخص شد درد منشا جسمی ندارد، یعنی نمی‌توان دلیل مشخصی برای آن یافت، موضوع دردهای عصبی یا دردهای روان‌شناختی مطرح می‌شود. دردهای روان‌شناختی معمولا در اعضای متفاوت بروز می‌کند که شایع‌ترین آن، سردردهایی است که به نام «سردردهای تنشی» شناخته می‌شوند. مواقعی که فرد در شرایط استرس‌زا یا تحت تاثیر فشارهای روانی قرار دارد این دردها را تجربه می‌کند. این نوع درد معمولا ناحیه‌ای نیست، هیچ شباهتی به دردهای میگرنی ندارد و فرد علائم شروع سردرد مانند تهوع را تجربه نمی‌کند. معمولا این نوع دردها با از بین رفتن عامل فشارزا برطرف می‌شوند.

درد به دلیل گرفتگی

افراد به تدریج براساس فرایند رشدی، الگوی فیزیکی و بدنی خاصی را تجربه و به آن عادت می‌کنند، به همین دلیل برخی از ما بدون آگاهی معمولا عضلات‌مان را منقبض و آنقدر با آن زندگی می‌کنیم که متوجه آن نمی‌شویم. مطالعات نشان می‌دهد بسیاری از دردهایی که منشا جسمی مشخصی ندارند، دردهای ناشی از گرفتگی عضلانی هستند که ناشی از فشارهای عصبی و روان‌شناختی است و خیلی از مواقع براساس الگوهای عادتی است؛ یعنی فرد همیشه احساس بدن دردی یا خستگی عضلانی را با خودش دارد.

درد تقلید می‌شود

گاهی اوقات دردهای روان‌شناختی، دردهای تقلیدی هستند. مثلا زمانی که فردی از اعضای خانواده قلب دردی دارد و تحت نظر قرار می‌گیرد، برخی از اعضا علائم شبیه آن درد را تجربه می‌کنند که این دردهای تقلیدی همان دردهای اضطرابی هستند. یعنی فرد ذهنش درگیر می‌شود که نکند همان مشکل جسمی را داشته باشد و به دردهایی تبدیل می‌شود که منشا جسمی ندارد.

افسردگی

یک گروه دیگر از دردها، دردهای خلقی هستند که در بیماری‌‌هایی مانند افسردگی زیاد دیده می‌شود. در افراد افسرده، دردها جسمی یا به عبارتی شبه جسمی است، اما وقتی پروتکل درمان کامل می‌شود، دردها رفع خواهد شد.

مراجعه به پزشک

اگر دردی به شکل مداوم وجود دارد و همیشه با شدت و ضعف همراه است باید برای ارزیابی پزشکی مراجعه شود. دردها علامت هستند و ممکن است نشان دهنده‌ی شروع اختلال جدی جسمی باشد. اگر پزشک تشخیص داد دردی منشا جسمی ندارد، پدیده دردهای عصبی بروز می‌کند که تحت عوامل استرس زا یا اختلالاتی مانند افسردگی بروز می‌کنند.

فراموش نکنید دردـ یک علامت است که می‌تواند یک مشکل جسمی یا روان‌شناختی را نشان دهد. متاسفانه عبارت «درد شما عصبی است» این را به ذهن متبادر می‌کند که مهم نیست و نباید پیگیری کرد، در حالی که باید مداخله لازم انجام شود و منشا درد عصبی از بین برود. باید دردـ را جدی بگیرید و برای درمان به متخصص مراجعه کنید.


منبع: نیک و نو

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید