درباره عوارض قلیان بیشتر بدانید

0
681

متاسفانه قلیان در میان ایرانیان طرفداران زیادی دارد، از پیر و جوان گرفته تا مرد و زن قلیان را استعمال میکنند. این موضوع سبب میشود که بسیاری از بیماری ها و عارضه های مرتبط با قلیان میان افراد مختلف شیوع پیدا کند. در این نوشتار قصد داریم به بررسی عوارض قلیان بپردازیم و شما را با بیماری های خطرناکی که ریشه در مصرف قلیان دارند آشنا کنیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

عوارض قلیان

با توجه به تحقیقاتی که محققان دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۰۸ انجام دادند؛ نشان داده شد قلیان نه تنها به اندازه سیگار اعتیاد آور است؛ بلکه به دلیل شیوه استعمال، دود بیشتری را وارد ریه ها می کند و بسیار مضرتر از سیگار است.

در این میان مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های آمریکا مقدار دود استنشاق شده در هر مرتبه قلیان کشیدن را برابر با ۱۰۰ الی ۲۰۰ نخ سیگار تخمین زده است.اعتیاد: مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده تاکید کرده که توتون، تنباکو و نیکوتین موجود در قلیان خاصیت اعتیاد آور دارد.. نیکوتین تنها ۱۰ ثانیه بعد از استنشاق به مغز می رسد و به همین دلیل اعتیاد به قلیان خیلی سریع اتفاق می افتد. نیکوتین بر شیمی مغز تاثیرر گذاشته و خلق و خوی انسان را تغییر می دهد. افزایش وابستگی روحی و جسمی به نیکوتین سیگار و قلیان باعث می شود نشانه هایی مانند هوس، تحریک پذیری، سردرد، خواب الودگی و عصبانیت، در صورت توقف مصرف در فرد بروز کند.

عوارض قلیان

سرطان: دود تنباکو حاوی بسیاری از مواد سرطان زا است و مصرف کنندگان قلیان به اندازه‌ افراد سیگاری در معرض ابتلا به سرطان دهان، ریه، گلو، مری و مثانه هستند. برخی از افرادی که قلیان می کشند ادعا می کنند که دودی را فرو نمی دهند اما بر اساس تحقیقات انجمن سرطان امریکا، این افراد مستعد ابتلا به سرطان دهان هستند، چنانچه که تحریک مزمن لبها، زبان و دهان، در نتیجه قرار گرفتن در معرض سموم تنباکو، خطر ابتلا به سرطان های دهانی را افزایش می دهد.

بیماری های عفونی: برخی از افراد با استفاده از سر لوله قلیان آلوده، شانس ابتلا به بیماری های عفونی را در خود افزایش می دهند. علاوه بر این ممکن است قلیان ها پس از هر بار مصرف شسته و تمیز نشوند و مورد استفاده گروه دیگری قرار گیرند و سبب شیوع بیماری های عفونی از قبیلل هپاتیت، سل و مشکلات پوستی مانند تب خال شوند.

بیماری های ریوی: دود توتون می تواند آسیب های عروقی، خونی، انسداد شرایین و بیماری های قلبی را منجر شود. افراد سیگاری و کسانی که قلیان مصرف می کنند، همچنین در معرض بیماری های ریوی نیز هستند. بیماری های قلبی یکی از بزرگترین عوامل مرگ و میر در آمریکا شناخته شدهه اند و سیگار، عامل اصلی بروز این بیماری ها است.

خطرات دود برای زنان باردار: زنان بارداری که قلیان مصرف می کنند خود و نوزاد خود را در معرض خطراتی همچون سقط جنین، زایمان زودرس و زایمان جنین مرده قرار می دهند. همچنین نوزادانی نیز که زنده به دنیا می آیند، به هنگام تولد با مشکلاتی مانند وزن کم، بیماری های تنفسی وو سندرم مرگ ناگهانی، مواجه هستند. به گفته انجمن سرطان آمریکا، شیر مادرانی که قلیان و سیگار مصرف می کنند، حاوی نیکوتین و سایر سموم این دودهای خطرناک است. وجود چنین سموم و مواد خطرناکی در شیر مادر، منجر به افزایش ضربان قلب، اسهال، استفراغ و بی خوابی نوزاد می شود.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید