داشتن زندگی سالم با این عادات صبحگاهی

0
218

یک شروع کند و کسل کننده در صبح، معمولأ به یک روز بی فایده منجر می شود. برخی از افراد حتی ممکن است احساس سستی، تنبلی و کج خلقی کنند. در مقابل، افرادی که برنامه صبحگاهی سالمی را دنبال می کنند، نه تنها منظم تر هستند، بلکه بسیار پر انرژی تر بوده و می توانند بسیاری از کارهایشان را در طول روز انجام دهند و یک زندگی سالم داشته باشند.

زندگی سالم

زندگی سالم با این عادات صبحگاهی :

روز خود را زود شروع کنید

صبحگاه زمانی است که بیشتر از دیگر اوقات در آرامش هستید و ذهنتان از همیشه صاف تر است. بنا به مطالعات انجام شده، افرادی که برای انجام کار مهمی صبح زود بیدار می شوند در مقایسه با افرادی که هنگام عصر فعالیت هایشان را انجام می دهند فعال تر هستند.

صبح زود بهترین زمان برای تنظیم برنامه برای طول روز، مدیتیشنو حتی قدم زنی با پای برهنه در باغچه حیاط و ارتباط با طبیعت است.

پنجره هایتان را باز کنید

بنا به سازمان بهداشت جهانی (WHO)، بازکردن پنجره ها (نه فقط پرده ها) و افزایش تهویه هوا برای سالم ماندن بسیار حیاتی و مهم است.

علاوه بر این، تابش نور خورشید در اتاقتان اولین گام برای بیداری است. در واقع این امر با تحریک سیستم بیولوژیکی ۲۴ ساعتهبدن، به تنظیم چرخه خواب و بیداری کمک می کند. اشعه خورشید همچنین بهترین منبع ویتامین D بوده و به داشتن حالات روحی خوب کمک می کند. بنا به نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۰۸ در نشریه Environmental Health Perspectives منتشر شد، اشعه خورشید تولید سروتونین که یک انتقال دهنده عصبی شادی آور می باشد را در بدن افزایش می دهد.

از این رو، باز کردن پنجره ها باید بخشی از عادت های صبح گاهی تان باشد، چرا که به بهبود حالات روحی تان کمک کرده و شما را برای یک روز فعال آماده می کند.

آب با لیمو بنوشید

نوشیدن آب صبح زود، به عمل هضم کمک کرده و عملکرد روده ها را در صبح تنظیم می کند، که کلیدی است برای داشتن دستگاه گوارشی سالم.

ترکیب آب با لیمو، بدن را به طور موثری از سموم مضر پاکسازی می کند، که این به خاطر خواص سم زدایی بی نظیر لیمو است.

پالپ مرکباتی مثل لیمو غنی از ویتامین C‌ بوده و فعالیت قوی آنتی اکسیدان از خود نشان می دهد.

ویتامین C به حفظ سلامت پوست و رگ های خونی کمک کرده، زخم ها را التیام بخشیده و به جذب آهن در بدن کمک می کند. این ویتامینِ آنتی اکسیدان، همچنین با فعالیت های رادیکال های آزاد در بدن، که به سلول ها آسیب می رسانند، مبارزه می کند.

بنا به مطالعات انجام شده، مصرف منظم مرکباتی مثل لیمو، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد. علاوه بر این، هر روز صبح نوشیدن یک لیوان آب گرم با لیمو می تواند برای بیماران دیابتی مفید باشد.

زندگی سالم و دوش گرفتن

بیشتر افراد به خاطر وقت و یا مشکل دوش گرفتن در اول صبح، شب قبل از خواب حمام می کنند. این کار می تواند جایگزین خوبی باشد اما دوش صبحگاهی فواید خود را دارد. دوشگرفتن علاوه بر تمیز کردن، بلافاصله نیروی تازه ای به ذهن و بدن می بخشد. همچنین باعث تحریک گردش خون شده، آرامتان می کند و باعث میشود بلافاصله از خواب بیدار شوید.

دوش آب گرم همچنین می تواند هرگونه خلطی را که اغلب در طول شب های زمستان اتفاق می افتد شل کند.

از تلفن همراهتان دوری کنید

تلفن همراه برای بسیاری از ما تقریباً اهمیت اکسیژن را دارد. معمولاً آخرین چیزی که قبل از خواب و اولین چیزی که بعد از بیدار شدن از خواب استفاده می کنیم تلفن همراهمان است.

از این پس سعی کنید سحرخیز باشید و تا دو ساعت از تلفن همراهتان استفاده نکنید. به جای آن از فعالیت های دیگری مثل کتاب خواندن، نوشتن و آب دادن گیاهانتان لذت ببرید. با یک فنجان چای سبز در تراس خود بشینید و به صدای پرندگان گوش دهید.

با این کار پی می برید که با آن ۲ ساعت می توانید کارهای زیادی انجام دهید که قبلاً با تلفن همراهتان تلف می کردید. این کار باعث می شود کمی وقت برای خود داشته باشید و به زندگی و اهدافتان فکر کنید.

صبحانه مغذی

انرژی که از مواد غذایی مثل نان سفید، شیرینی جات و غذاهای پرچرب می گیرید، به سرعت تخلیه شده و باعث می شود کسل و خواب آلود شوید.، چرا که تمام خون از مغز به معده رفته تا این مواد غذایی را تجزیه کنند.

اما خوردن یک صبحانه مغذی از مواد غذایی مثل غلات سبوس دار، میوه و پروتئن بدون چربی، در طول روز شما را پر انرژی و هوشیار نگه می دارد. علاوه بر این، صبحانه سالم به تناسب اندام و داشتن یک زندگی سالم نیز کمک می کند.

زندگی سالم با ورزش

ورزش می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. برخی از افراد هر روز صبح به باشگاه می روند، برخی دوچرخه سواری می کنند و برخی دیگر نیز دویدن در اطراف محله را ترجیح می دهند. همه اینها راه های فوق العاده ای برای به جریان انداختن خون در سراسر بدن و انرژی بخشی به شما هستند.

ورزش صبحگاهی، تولید انرژی از طریق چربی های غذایی در وعده های بعدی را به طور قابل توجهی افزایش می دهد.

علاوه بر این، ورزش کردن مقدار بالایی اندورفین (هورمون شادی و نشاط) در بدن ترشح می کند که حالات روحی تان را بهتر کرده و ایجاد انگیزه می کند.

ورزش کردن همچنین میل به غذاهای چرب و شیرین را دفع می کند. این نوع غذاها انرژی خود را به یک باره آزاد می کنند و در نهایت سرعتتان را کاسته و حالات روحی و عملکردتان را در طول روز تحت تأثیر قرار می دهند.


ترجمه توسط گیاه یاب

منبع: top10homeremedies.com

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید