داروهای گیاهی برای ویار صبحگاهی

0
726

ویار یعنی چه؟

به حالت تهوع دوران بارداری که در خانم‌های مختلف، درجه‌های متفاوتی دارد، « ویار » گفته می‌شود. در بسیاری از متون طب سنتی عامل بروز تهوع و استفراغ در دوران بارداری را عواملی چون  ضعف معده، توقف قاعدگی ماهانه و عدم خروج مواد زائد از بدن می‌دانند. وقتی عادت ماهانه زنان در دوران بارداری قطع میشود و برخی اخلاط کثیف که در حالت طبیعی از این طریق از بدن خارج میشد، در بدن باقی میماند و تجمع پیدا میکند، باعث تحریک دریچه‌ی تحتانی مری یا دهانه‌ی معده میشود و این دریچه به خوبی کار نمی‌کند، در نتیجه موجب بروز ناراحتی گوارشی و تهوع میشود.

ویار

تقریبا سه چهارم زنان در سه ماهه‌ی اول بارداری خود از ویار صبحگاهی رنج می‌برند. تهوع معمولا در حدود هفته‌ی ششم شروع میشود ولی میتواند زودتر و در هفته‌ی چهارم نیز بروز پیدا کند و سه تا چهار ماه طول بکشد. در برخی موارد دیده شده که این شرایط تا ۹ ماه بارداری مادر را همراهی میکند. اگر شما یا یکی از نزدیکانتان این حالت‌ها را تجربه می‌کنید، میتوانید به سادگی و با مشاوره با یک متخصص طب سنتی، بروز این حالت‌ها را در بدن‌تان درمان کنید.

غذا درمانی

ویار بارداری با غذا درمانی قابل کنترل است.

کباب کوبیده

یکی از شیوه‌های درمانی که طب سنتی ایران برای کنترل تهوع بارداری و تقویت معده توصیه میکند این است که زنان باردار باید به مدت دو روز، خوردن غذا به شیوه‌ی همیشگی را ترک کرده و به جای آن هر دو ساعت یکبار، یک سیخ کباب کوبیده را همراه انار دانه خشک و سماق آسیاب شده، میل کنند.

پودر آسیاب شده‌ی انار دانه خشک و سماق را باید به گونه‌ای روی کباب بپاشید که سطح آن را کاملا بپوشاند. زنان باردار این غذا را بدون برنج و نان، هر دو ساعت یکبار میل کنند تا حالت تهوع آنها برطرف شود. اضافه کردن انار دانه و سماق آسیاب شده به دفع مواد مضر دهانه‌ی معده نیز کمک میکند، بنابراین نباید این مواد را از کباب حذف کرد. اگر حالت تهوع همچنان ادامه داشت، باید خونسردی خود را حفظ کنند و به مصرف کباب ادامه دهند، زیرا همان مقدار اندکی از کباب که هضم و جذب معده میشود به تقویت دهانه‌ی معده کمک میکند.

زنجبیل

مصرف زنجبیل در درمان ویار صبحگاهی مفید است، البته ممکن است در گرم مزاجان باعث خونریزی و انقباضات زود هنگام شود. اگر شما احساس گرما می‌کنید، دلتان نوشیدنی سرد می‌خواهد و احساس تحریک پذیری دارید، نعناع می‌تواند کمک کننده باشد.

« به » میوه‌ای برای ویار صبحگاهی

در گذشته به زنان باردار توصیه میشد برای این که کودکشان زیبا شود، روزانه یک عدد میوه‌ی به مصرف کنند. این میوه موجب تقویت دریچه‌ی تحتانی مری میشود و از این طریق دستگاه گوارش خوب کار میکند. استفاده از مواد غذایی که دریچه‌ی تحتانی مری یا دهانه‌ی معده را تقویت میکند، موجب کاهش تهوع دوران بارداری میگردد.

حجم وعده‌های غذایی

یکی از توصیه‌های  مهم برای بارداری، کاهش حجم وعده‌های غذایی و افزایش تعداد وعده‌ها ( ۱۰ تا ۱۵ وعده ) در روز است. هرچه بارداریبه آخر نزدیک شود، محدودیت بیشتری در داخل شکم ایجاد میشود که به این ترتیب باید حجم هر وعده غذایی بیشتر کاهش یابد. برای مثال در اوایل بارداری ، حجم غذا در هر وعده به ۶۰ تا ۷۰ درصد، در اواسط بارداری به ۴۰ تا ۵۰ درصد و در اواخر بارداری به ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش یابد.

افراد باردار باید بدانند علاوه بر تغییر تعداد و حجم وعده‌های غذایی، نوع غذا نیز باید تغییر کند و بدلیل ضعیف شدن قوای هضم در بارداری، نباید در این دوران غذاهایی با هضم سخت خورده شود. از جمله‌ی این غذاها میتوان به گوشت پرندگان (مانند بلدرچین و مرغ جوان) گوشت بره و بزغاله و کباب های تهیه شده با این گوشت‌ها، نان‌های سبک و بدون سبوس (البته مصرف سبوس برای رفع یبوست مناسب است)، بادام، حریره‌ی بادام، فرنی ها، شیر برنج، مربای خانگی یا عسل، آش‌های سبک ( بدون رشته و لعاب )، حلیم خانگی (با لعاب کم و به مقدار کم) و تخم مرغ آب پز (که خیلی سفت نشود) اشاره کرد.

توت خشک و انجیر

مصرف میوه‌هایی مانند توت خشک، انجیر، کشمش و مویز هم مناسب است، زیرا هم رطوبت زیادی ندارند و هم ملین هستند. مصرف این میوه‌ها برای مشکلاتی مانند تهوع، استفراغ، ویار شدید و مشکل بی‌اشتهایی ( که یک مشکل شایع در دوران بارداری است و علت آن میتواند یبوست، پرخوری و بدخوری باشد) نیز مناسب است.

ملین های ضعیف

مصرف ملین های ضعیف مانند روغن زیتون، انجیر تازه و خشک (که میتواند از شب تا صبح در گلاب خیس خورده باشد)، خوردن و بوییدن به شیرین، گلابی و سیب نیز توصیه میشود، اما مصرف ملین های شدید و مسهل ها در بارداری ممنوع است و حتی میتواند منجر به سقط شود.

میوه های ملس

استفاده از برخی میوه‌ها با طعم ملس (نه شیرین و نه ترش) مانند انار، به و سیب به کاهش تهوع و استفراغ کمک میکند. توصیه میشود حتما انار با قسمت‌های سفید داخلی آن (پیه انار) خورده شود، به ویژه در افرادی که به ویار شدید مبتلا هستند یا تمایل بخ خوردن خاک، مهر و برنج خام دارند. نگه داشتن دانه‌ی انار همراه قسمت سفید آن در دهان به ویژه اگر معده به سردی‌جات حساس باشد، برای کاهش تهوع و ویار مفید است.

سنجد و خرما

مصرف سنجد یا خرمای کمی نارس، خرمالو یا سیب خوب نرسیده و کمی ترش نیز میتواند برای کاهش ویار مفید باشد. توصیه میشود صبح ناشتا یک تکه‌ی کوچک از این میوه‌ها خورده شود.

برشته کردن غذا

روش دیگر مصرف مواد غذایی در این دوران، برشته کردن است. توصیه میشود شخص باردار میوه‌ی « به » رنده و تفت داده شده را چند دقیقه در دهان نگه دارد یا بجود، همچنین میتوان آن را دم و به شکل چای میل کرد.

*استفاده از مربای گل قند ( گل انگبین ) که از گل محمدی و قند تهیه شده نیز مفید است.

ترشیجات

توصیه میشود در این دوران از موادی که رو به ترشی دارند، استفاده شود، به ویژه افراد دارای مزاج گرم. این دستور برای افراد سرد مزاج یا با معده‌های سرد و رطوبتی کاربرد ندارد.

افرادی که مشکل نفخ دارند

این افراد که مشکلات معده دارند میتوانند از این دستور استفاده کنند:

یک قاشق غذاخوری زیره‌ی سیاه یا سبز را در یک لیوان سرکه، حدود یک شبانه‌روز بخیسانید. بعد آن را خارج کرده تا خشک شود. سپس با مقدار کمی ( به اندازه‌ی یک نخود ) کندرو همراه با سبزی‌های معطر مانند مرزه در هاون کوچک، نیم کوب کرده و از این پودر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بعد از وعده‌های غذایی، یک قاشق چای‌خوری تا یک قاشق مرباخوری میل کنید. رعایت این دستور به ویژه بعد از مصرف غذاهای سرد می‌تواند به کاهش نفخ و سنگینی معده کمک کند.

*خانم‌های باردار از مصرف غذاهای چرب و سرخ کرده اجتناب کنند، چون هضم آنها سخت است.

*خانم‌های باردار هنگام تشنگی، آب را ناگهان و به مقدار زیاد سر نکشند، بلکه در یک فنجان آب ولرم را جرعه جرعه بنوشند.

نکات مهم

درمان ویار شدید را حتما باید تحت نظر متخصص طب سنتی و پزشک انجام دهید. منظور از ویار شدید، ویارهایی است که با مشکلات دیگری که در بیمار وجود دارد همراه شده و بیماری شدت بیشتری می‌یابد. تشخیص این بیماری‌ها و دلیل شدت ویار تنها ازعهده‌ی پزشک برمی‌آید. این نوع ویارها معمولا بیشتر از ۷۲ ساعت طول میکشد و بسیار آزار دهنده است و در برخی موارد کوتاهی در درمان آن آسیب جدی به زن باردار و جنین وارد میکند.

نیک و نو

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید