مزایای خوش بینی و بدبینی از نظر روانشناسی

0
866

خبر خوب برای افراد خوش بین این است که نگرش مثبت به زندگی می‌تواند مزایای فراوانی برای سلامت و شادابی شما داشته باشد. اما افراد بدبین چطور؟ مطالعات نشان می‌دهند که نگاه بد و منفی به زندگی نیز می‌تواند در شرایطی مفید باشد! در ادامه به بررسی مزایای خوش بینی و بدبینی از نظر روانشناسی می‌پردازیم.

خوش بینی و بدبینی

افراد بدبین روابط بهتری دارند

زوج‌های خوش‌بین شاید به طور غیرقابل‌تحملی از در کنار یکدیگر بودن خوشحال به نظر برسند، اما این بدبین‌ها هستند که روابط قوی‌تر و بهتری را می‌سازند. تحقیقات نشان می‌دهند که خوش‌بینی در رابطه می‌تواند باعث به وجود آمدن نوعی «انتظار» گردد که هنگام مواجه شدن با مشکلات، زوج‌ها را از حل کردن آنها عاجز می‌کند. مطالعه‌ای که در این زمینه انجام شد نشان می‌دهد زوج‌هایی که خود را مجبور به خوش‌بین بودن در یک شرایط و یک بازۀ زمانیِ سخت از زندگی می‌کنند، بیشتر به رابطۀ خود آسیب می‌رسانند تا فایده. اما از طرفی دیگر بدبین‌ها، هنگام ازدواج کردن و وارد رابطه شدن، انتظارات کمی داشته و در نتیجه موفقیت و احساس رضایت بیشتری را تجربه می‌کنند.

خوش‌بین‌ها قلب سالمتری دارند

احتمال داشتن سلامت ایده‌آلِ قلب و عروق در خوش‌بین‌ها دو برابر سایر افراد است. این نتایج بر اساس مطالعه‌ای ۱۱ ساله که بر روی ۵۰۰۰ بزرگسال انجام شده، منتشر شده‌اند. در این مطالعه افراد خوش بین همچنین از قند خون و کلسترول بهتری برخوردار بودند. واقعا جای تعجب هم نیست که این افراد همیشه خوشحال و شاداب هستند!

بدبین‌ها شاید عمر بیشتری داشته باشند

سلامت قلب را که کنار بگذاریم، مطالعه‌ای که بر روی ۴۰ هزار آلمانی در طول ۱۰ سال انجام شد، نشان داد که احتمال خطر مرگ افراد بدبین از افراد خوش بین کمتر است. محققین این مطالعه می‌گویند: «در نظر گرفتن و درک کردن یک آیندۀ تاریک به افراد بدبین کمک می‌کند تا ارزیابی‌های مثبت خویش را پرورش دهند و در نتیجه اقدامات احتیاطی بهتری را در طول زندگی تدارک ببینند.»

خوش‌بین‌ها مقاوم‌ترند

خوش‌بین‌ها نه تنها نیمۀ پُرِ لیوان را می‌بینند، بلکه نسبت به بدبین‌ها زودتر به وضعیت مطلوب خود بازمی‌گردند. محققین می‌گویند این ویژگی بدلیل متوهم بودن افراد خوش بین نیست؛ بلکه بدلیل ذهن رو به رشدِ این افراد است. خوش‌بین‌ها به جای اینکه یک رویداد منفی (مثلا گاف زدن در یک مصاحبۀ کاری) را بازتابی از خودشان بدانند، باور دارند که توانایی‌های آنها قابل توسعه و گسترش است.

بدبین‌ها ممکن است متقاعد‌کننده‌تر باشند

در حال جمع‌آوری یک رزومۀ کاری مناسب هستید؟ از دوست بدبین‌تان بخواهید تا به‌تان کمک کند. محققین باور دارند که افراد بدبین می‌توانند نسبت به خوش‌بین‌ها متقاعد‌کننده‌تر باشند. علت این ویژگی سبکِ پردازش متفاوت اطلاعات در بدبین‌هاست.

خوش‌بین‌ها سیستم‌ایمنی بهتری دارند

داشتن یک رفتار مثبت ممکن است باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شود. این نتیجه در اثر مطالعۀ ۱۲۴ دانشجوی حقوق بدست آمد. در این مطالعه دانشجویان خوش بین افزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن را تجربه کردند.

بدبین‌ها تصمیمات مسئولیت‌پذیرانه‌تری می‌گیرند

خوش بینی ممکن است منجر به گرفتن تصمیمات خطرناک‌تر شود. این نوع تصمیم‌گیری بعلت این است که فرد خوش‌بین احتمال بروز اتفاق یا رویداد بد را کم می‌داند. مثلا سر نکردنِ کلاه ایمنی هنگام موتور یا دوچرخه‌سواری می‌تواند خطر بروز آسیب یا حتی مرگ را افزایش دهد.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: care2.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید