خوردن غذای تند چه فوایدی دارد ؟

0
645

اگر از خوردن غذای تند لذت می‌برید و در وعده‌های غذایی خود از فلفل استفاده می‌کنید، احتمال اینکه زندگی سالم‌تر و عمر طولانی‌تری داشته باشید زیاد است. محققان باور دارند که خوردن غذای تند می‌تواند از بروز بسیاری از عارضه پیشگیری کرده و سطح سلامت و تندرستی شما را افزایش دهد. پس بهتر است ذائقه‌ی خود را با فلفل و غذاهای تند تطبیق دهید تا تغذیه‌ی سالمتری داشته باشید. در این نوشتار به بررسی فواید غذای تند و تاثیر آن بر سلامتی می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

غذای تند

مطالعه ای که به تازگی در نشریه Plos One منتشر شده است به بررسی ارتباط بین مصرف فلفل چیلی قرمز تند و مرگ و میر پرداخته است. پژوهشگران دانشگاه ورمونت طی یک بازه زمانی بیش از شش سال و بررسی شرایط ۱۶ هزار و ۱۷۹ شهروند آمریکایی دریافتند، خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی یا سکته مغزی در سوژه هایی که حداقل یک بار در ماه فلفل های تند مصرف می کردند، ۱۳ درصد کمتر بوده است.

این مطالعه مبتنی بر مشاهده بوده و از این رو توانایی اثبات یک رابطه علت و معلولی را نداشته است. به بیان دیگر، شواهد کافی برای بیان این که ما باید به سرعت مصرف سس ها یا فلفل های خام تند را برای افزایش طول عمر خود آغاز کنیم، وجود ندارد. اما این مطالعه نشان می دهد که غذای تند می تواند برای بدن خوب و مفید باشد.

کاهش وزن با غذای تند

نتایج مطالعه انجام گرفته روی موش ها توسط پژوهشگران دانشگاه وایومینگ در سال ۲۰۱۵ نشان داد که کپسایسین، ترکیبی در فلفل که مزه تند را به آن می بخشد، می تواند توانایی بدن برای تبدیل چربی سفید به چربی قهوه ای را افزایش دهد. چربی قهوه ای به عنوان «چربی هوشمند» در نظر گرفته می شود و می تواند به بدن در سوزاندن کارآمدتر کالری ها نسبت به چربی سفید کمک کند.

البته، از آنجایی که این مطالعه روی موش ها صورت گرفته بود، پیش بینی واکنشی مشابه در انسان ها دشوار است. اما توجه به این نکته می تواند ارزشمند باشد.

افزایش سطوح تستوسترون در مردان

پژوهشی که به تازگی در نشریه Physiology and Behavior منتشر شده است، نشان داد، مردانی که به مصرف غذاهای تند تمایل دارند و تندی غذای خود را با افزودن فلفل یا سس های تند افزایش می دهند، از سطوح تستوسترون بالاتری نیز برخوردار هستند.

مطالعات پیش از این نشان داده بودند مردانی که به مصرف کپسایسین تمایل دارند، رفتارهای سلطه جویانه، پرخاشگری و خطر پذیری بالاتری نیز از خود نشان می دهند.

کپسایسین به تنظیم سطوح قند خون کمک کند

هر زمان غذایی مصرف می کنید که به قند تجزیه می شود، از جمله کربوهیدارت ها، سطوح قند در جریان خون شما دچاز نوسان می شود. اما نتایج مطالعه ای که در سال ۲۰۰۶ در نشریه American Journal of Clinical Nutrition منتشر شد، نشان داد که افزودن فلفل به غذا ممکن است به پیشگیری از افزایش بیش از اندازه قند خون پس از صرف یک وعده غذایی کمک کند. این شرایط به ویژه برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ می تواند مفید باشد.

عصرایران
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید