خوردن آب در این شرایط ممنوع!

0
578

معمولا خوردن آب نمی‌تواند مشکلی برای شما ایجاد کند و در واقع به تامین آب مورد نیاز بدن، جلوگیری از پرخوری و حتی سوزاندن کالری‌ها کمک می‌کند. اما شرایط و موقعیت‌هایی وجود دارند که در آنها باید از نوشیدن آب خودداری کنید.

خوردن آب

وقتی آب میل کرده‌اید!

به گزارش گیاه یاب به نقل از «پریونشن»، اگرچه به خطر افتادن سلامتی در اثر خوردن آب زیاد، نادر است اما اگر به اندازه‌ای آب بنوشید که سطح طبیعی نمک بدن را بر هم بزند و باعث رقیق شدن و کمبود آن گردد، ممکن است به عارضه‌ای به نام هیپوناترمی دچار شوید. به طور مثال ورزشکاران استقامتی ممکن است در طول یک ماراتن همواره به نوشیدن آب بپردازند که خطرناک بوده و می‌تواند به تورم سلول‌ها، حالت تهوع، استفراغ، تشنج و حتی مرگ منجر گردد.

هیپوناترمی ممکن است در اثر مشکلات کبدی، کلیوی، قلبی و یا غددی و همچنین مصرف برخی داروها نیز به وجود آید.

زمانی که رنگ ادرارتان روشن است

چه زمانی متوجه شویم که به اندازه‌ی کافی آب میل می‌کنیم؟ قانون قدیمی ۸ لیوان آب در روز را فراموش کنید و حواستان را به رنگ ادرارتان جمع کنید. اگر رنگ ادرار لیمویی و روشن است یعنی به اندازه‌ی کافی آب میل می‌کنید، اما اگر ادرار بیش از حد شفاف و روشن باشد، بهتر است کمی مصرف آب خود را کاهش دهید. همچنین تیره و پررنگ بودن زردی ادرار می‌تواند به معنای کمبود آب در بدن باشد.

بعد از وعده‌ی غذایی سنگین

نخوردن آب بعد از وعده‌ی غذایی کمک می‌کند تا کالری کمتری وارد بدنتان شود. سعی کنید قبل از خوردن وعده‌ی غذایی یک لیوان آب میل کنید تا معده کمی پر شود و سبب شود تا پرخوری نکنید. حواستان باشد که در مصرف آب چه بعد از غذا و یا قبل از غذا به هیچ وجه زیاده‌روی نکنید که می‌تواند باعث ناراحتی شده و احساس سنگینی و پف کردن را منتقل کند.

خوردن آب

هنگام انجام یک تمرین ورزشی سخت و طولانی

هنگام عرق ریختن الکترولیت‌ها، پتاسیم و سدیم از دست می‌دهیم و باید با مصرف یک نوشیدنی، این مواد مغذی ضروری را جبران کنیم. اما هیچکدام از این مواد در آب معمولی یافت نمی‌شوند و بهتر است هنگام ورزش و عرق ریختن از یک نوشیدنی طبیعی مانند آب نارگیل استفاده کنید که حاوی مقادیر زیادی از پتاسیم، منیزیم، سدیم، فیبر و ویتامین ث بوده و همچنین کم کالری می‌باشد.

وقتی آب طعم دار می‌شود

آب‌های طعم دار در هر مغازه‌ای یافت می‌شوند و بسیاری از افراد با وجود چنین محصولاتی دیگر دوست ندارند آب معمولی و بدون طعم را میل کنند. اما بهتر است بدانید که مطالعات انجام شده بر روی آب‌های طعم‌دار و شیرین‌کننده‌هایی که در آنها استفاده می‌شود نشان می‌دهند که این محصولات مضر بوده و با افزایش احساس گرسنگی و افزایش وزن در ارتباط هستند. به جای خرید این محصولات سعی کنید خودتان با طعم دهنده‌های طبیعی مانند لیمو، خیار، هندوانه، توت و یا گیاهان دارویی، آب طعم دار درست کنید.

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید