خوراکی هایی که خلق و خو را بهبود میبخشند

0
574

خلق و خو که در زبان انگلیسی به آن Mood گفته میشود نوعی وضعیت هیجانی است که در واقع به طور معمول به دو نوع مثبت و منفی تقسیم میشود که در زبان عامیانه، مردم فردی را که خلق و خوی مثبتی دارد « خوش اخلاق » و فردی که خلق و خوی منفی دارد را « بد اخلاق » خطاب میکنند.  رویدادها و اتفاقات مختلفی که در طول روز برای ما اتفاق می‌افتند تاثیر مستقیمی در تغییر خلق و خوی ما دارند، به طور مثال شاید ما در ابتدای روز احساس خوبی نداشته باشیم و به قولی بد اخلاق به نظر برسیم، اما کافیست یک خبر خوب بشنویم تا خلق و خویمان به طور کامل مثبت شود. یکی از عوامل مهم در بهبود خلق و خو ، تغذیه‌ی مناسب و صحیح میباشد. مواد غذایی و خوراکی هایی که مصرف می‌کنیم نقش به سزایی در تایین وضعیت خلق و خویمان دارند. در این نوشتار به معرفی خوراکی هایی که خلق و خو را بهبود میبخشند خواهیم پرداخت. با گیاه یاب همراه باشید.

خلق و خو

از کربوهیدرات تصفیه شده پرهیز کنید

استفاده از کربوهیدرات های تصفیه شده مانند آب نبات، شکلات، شیرینی و آرد سفید، در ابتدا به مصرف کننده احساس انرژی می دهند؛ ولی به سرعت بدن را خسته و خلق و خو را تنگ می کنند.

برخلاف تصور عموم، استفاده از خوراکی هایی که قند مصنوعی دارند، سبب شادی و حس سرزندگی نمی شود.

قهوه صبحگاهی

اگر حس می‌کنید یک فنجان قهوه در صبح اثر آرام‌بخش دارد، اشتباه نمی‌کنید. تحقیقات گسترده‌ای که در سال ۲۰۱۱ در دانشگاه هارواد انجام شد نشان داد، خطر ابتلا به افسردگی در زنانی که به طور مرتب دو فنجان قهوه می‌نوشند، نسبت به آنهایی که اصلا قهوه نمی‌خورند، ۱۵ درصد کمتر است.

یک دلیلش این است که کافئین سبب آزادشدن مواد شیمیایی به نام دوپامین در مغز می‌شود که در خلق وخو اثر مثبت دارند. البته اثر قهوه بر همه‌ی افراد یکسان نیست. پس اگر نوشیدن قهوه باعث عصبی شدن و بیخوابی شما می‌شود بهتراست از نوشیدنش صرفنظر کنید.

از مواد پروتئینی استفاده کنید

استفاده از مواد پروتئینی، به ویژه پروتئین های گیاهی و گوشت سفید، سبب احساس شادی می شود و خلق و خو را بهبود می دهند.

اسیدهای چرب امگا ۳

اسیدهای چرب امگا ۳ یکی از مهمترین فاکتورهای بهبود خلق و خو و رفع افسردگی هستند.

ویتامین B12 و فولات را فراموش نکنید

تحقیقات نشان می دهد که ویتامین B12 و فولات (فولیک اسید) یکی از مهمترین منابع تولید انتقال دهنده عصبی سروتونین است که نقش مهمی در ایجاد احساس شادی و نشاط دارد.

اسفناج

سالادی که دارای اسفناج باشد سرشار از ویتامین B‌ و اسیدفولیک است. میزان بیشتر اسیدفولیک در خون سبب کاهش خلق و خوی منفی، افسردگی و افکار تیره می‌شود. چون اسیدفولیک در آب محلول است، بدن نمی‌تواند آن را ذخیره کند، و باید آن را بطور مرتب از طریق غذا تامین کرد.

اسفناج پادشاه سبزی‌هاست. به میزان ۱۳۱ میکروگرم اسیدفولیک برای زنان ۱۹ تا ۵۰ سال توصیه می‌شود و این میزان در نصف فنجان سبزی پخته یا دو فنجان سبزی خام یافت می‌شود. یک فنجان نخود پخته شده حاوی حدود ۲۸۲ میلیگرم اسید فولیک است.

ادویه جات

ادویه‌جات واقعا آدم بهتری از شما می‌سازد! رنگدانه‌های زردچوبه، ماده طبیعی ضد افسردگی است و از نرون‌های عصبی در مقابل اثرات آسیب‌زای استرس محافظت می‌کند. همچنین زردچوبه باعث افزایش مواد شیمیایی نظیر سرتونین و دوپامین در مغز می‌شود که عاملی برای خوش‌بینی هستند. فلفل نیز به دلیل دارا بودن «کاپسسین» که سبب تندی فلفل نیز هست، باعث ترشح آندورفین در مغز می‌شود.

همچنین راهکارهایی هم برای بهبود خلق و خو و حس شادی وجود دارند که عبارتند از:

*در هر وعده غذایی سنگین نخورید

پرخوری و حجم بالای غذا در یک وعده، یکی از مهمترین دلایل ناراحتی و احساس تنبلی است؛ بهتر است تعداد وعده های غذایی بیشتر شود، ولی در هر وعده غذای کمتری میل شود.

*ورزش کنید

ورزش و پیاده روی منظم یکی از مهمترین روش های بهبود خلق و خو است. تحقیقات نشان می دهد که ورزش منظم و گروهی مانند کلاس های یوگا و پیلاتس، علایم افسردگی را به طور کامل نابود می کند.

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید