خواص گیاه بابا آدم

0
871

ساده‌ترین راه برای توصیف گیاه بابا آدم : تیغه‌های کوچکی که هنگام راه رفتن در جنگل به لباس‌ها یا جوراب‌هایتان می‌چسبند. این تیغه‌های کوچک بخشی از گیاه بابا آدم هستند. برگ‌ها و ریشه‌های این گیاه دارای ارزش بالایی بوده و بعنوان گیاه دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ریشۀ بابا آدم احتمالا با ارزش‌ترین بخش این گیاه است، زیرا می‌توانید آن را در مقادیر بالا و بعنوان یک سبزی ریشه‌ای مصرف کنید که سرشار از فیبرهای مهم است. برگ‌های خشک‌شده و دانه‌های این گیاه نیز می‌توانند برای تهیۀ روغن بابا آدم استفاده شوند و کاربردهای دارویی فراوانی دارند.

گیاه بابا آدم

تنظیم کننده فشارخون

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک‌فکتس» یکی از فواید بابا آدم که کمتر به آن توجه می‌شود، قدرت چشمگیر آن در کاهش فشارخون است. تراکم بالای پتاسیم در این گیاه کمک می‌کند تا تنش در سیستم قلب و عروق کم شده و رگ‌های خونی آرامش بیشتری داشته باشند. این موارد باعث می‌شوند تا از تصلب شریان، حملات قلبی و سکتۀ مغزی پیشگیری گردد.

کمک به هضم

شناخته‌شده‌ترین خاصیت بابا آدم است. تراکم بالای فیبر در گیاه بابا آدم باعث تحریکِ دستگاه گوارش شده و به حرکت مطلوب و آرام غذا در روده‌ها کمک می‌کند. این گیاه از بروز یبوست، نفخ، گرفتگی و زخم‌ها گوارشی جلوگیری می‌کند. اینولین نوع خاصی از فیبر است که در این گیاه یافت می‌شود و به کاهش التهاب در روده و از بین بردن باکتری‌های مضر که باعث بروز اسهال و سایر مشکلات گوارشی می‌شوند کمک می‌کند.

مدیریت دیابت

اگرچه تمام فیبرها می‌توانند به تنظیم انسولین و گلوکز در بدن کمک کنند، اما اینولین می‌تواند به طور چشمگیری اثرگذار بوده و به طور مستقیم گسترش و شدت علائم دیابت را کاهش دهد. همچنین میزان انسولین قابل توجهی که در بابا آدم وجود دارد می‌تواند در کاهش کلسترول خون و محافظت از سیستم قلب – عروقی موثر باشد.

سم‌زدایی کبد

مواد شیمیایی‌ای که در این گیاه وجود دارند و علت طعمِ تلخ آن هستند، به تحریک شدن تولید صفرا و مایعات گوارشی در روده کمک می‌کنند که برای سم‌زدایی کبد و خارج کردن سموم از بدن بسیار مفید هستند. یکی از وظایف اصلی کبد در بدن، تصفیه کردن خون از مواد زائد و مضر است. مطالعات نشان می‌دهند که گیاه بابا آدم بعلت داشتن ترکیبات و اجزای طبیعی و خاص، می‌تواند به طور مستقیم باعث تقویت این عملکرد کبد شود.

سلامت پوست

بروز التهاب در پوست یکی از شایع‌ترین عوارض یبوست، بالا بودن میزان سموم در خون یا عادت‌های غذایی اشتباه است. این التهاب می‌تواند به شکل لکه‌ها، جوش‌ها، آکنه، قرمزی یا تغییر رنگ پوست پدیدار شود. بسیاری از متخصصین گیاهان دارویی برای رفع مشکلات پوستی، مکمل‌های ریشۀ بابا آدم را پیشنهاد می‌کنند. این گیاه می‌تواند سریعا به برطرف کردن یبوست و خارج کردن سموم از خون کمک کند و در نتیجه باعث شفاف‌تر و سالم‌تر شدن پوست گردد.

بهبود تعادل هورمونی

اختلال هورمونی می‌تواند مخرب بوده و زندگی را دشوار کند. برای پیشگیری از این مشکل، باید غذاها و گیاهانی را به رژیم‌تان اضافه کنید که تنظیم‌کنندۀ فعالیت‌های هورمونی در بدن هستند. گیاه بابا آدم قادر است به کبد در متابولیزه کردن برخی از هورمون‌ها کمک کند. به طور مثال استروژن یکی از این هورمون‌هاست که در بازیابی تعادل هورمونی بدن موثر است. زیاد بودن استروژن در بدن یکی از علل بروز اختلالات خطرناک و حتی کُشنده هورمونی است؛ پس اضافه کردن ریشۀ بابا آدم به رژیم غذایی به هیچ‌وجه ایدۀ بدی نیست.

هشدار

اگرچه این مشکل بسیار نادر است، اما حساسیت‌هایی به بابا آدم وجود دارند که بهتر است برای پیشگیری از آنها، قبل از مصرف بابا آدم با پزشک مشورت کنید. همچنین برای افرادی که تحت درمان داروهای پتاسیمی هستند، مصرف زیاد بابا آدم (که حاوی مقادیر زیادی پتاسیم است) می‌تواند مشکل‌ساز شده و باعث مسمومیت شود.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید