خواص کینوا سیاه

0
563

کینوا سیاه همانطور که از نامش پیداست، نسبت به کینوا معمولی رنگ تیره‌تری داشته و همچنین بافت آن تُردتر است. همچنین طعم کینوا سیاه کمی شیرین‌تر میباشد. این دانه عاری از گلوتن بوده و گزینه‌ای محبوب در میان کسانی است که رژیم‌های بدون گلوتن را دنبال می‌کنند. در این مطلب به بررسی خواص کینوا سیاه می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

کینوا سیاه

پروتئین و فیبر بالا

کینوا سیاه یکی از معدود منابع گیاهی پروتئین‌های کامل است. این پروتئین‌ها حاوی تمام 10 نوع اسید آمینه ضروری هستند. در واقع کینوا سیاه یکی از بهترین منابع گیاهی پروتئین است. همچنین این نوع خاص از کینوا نسبت به سایر انواع کینوا، محتوای فیبر بیشتری دارد.

منبع آهن

بدن شما برای انتقال اکسیژن به نقاط مختلف، به آهن وابسته است. کمبود آهن در رژیم‌غذایی میتواند به خستگی، ضعف و کم‌خونی منجر شود. یک فنجان کینوا سیاه حاوی 15 درصد از نیاز روزانه به آهن است.

ویتامین‌های ب

کینوا سیاه حاوی مقادیر خوبی از فولات است که نوعی ویتامین ب بوده و برای سلامتی کبد، عملکرد سیستم عصبی، سلامت پوست، مو و چشم ضروری می‌باشد. این دانه گیاهی همچنین منبع خوبی از مس، منگنز و اسید آلفا لینولنیک است که می‌تواند التهاب را کاهش داده و از سلامت قلب محافظت کند.

سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها

رنگ تیره کیـنوا سیاه ناشی از محتوای بالای آنتوسیانین است. آنتوسیانین‌ها نوعی از آنتی‌اکسیدان هستند که از آسیب پرتوهای ماورای بنفش و رادیکال‌های آزاد به سلول‌ها جلوگیری می‌کنند. آنتی‌اکسیدان‌ها همچنین می‌توانند از بدن در برابر بیماری‌های مزمن، بیماری قلبی و سرطان‌ها محافظت کنند.

عاری از گلوتن

کینوا سـیاه یک جایگزین بسیار مغذی و کم‌چرب برای غلات سفید است. کسانی که به دنبال گزینه‌های بدون گلوتن هستند، می‌توانند این نوع کینوا را با خیال راحت مصرف کنند.

عوارض جانبی

  • مشکلات گوارشی: برخی از مردم بعد از مصرف کینوا، ناراحتی گوارشی را گزارش کرده‌اند، اما این ممکن است ناشی از افزایش دریافت فیبر تحریک‌کنندۀ هضم باشد.
  • مسمومیت غذایی: همیشه قبل از پختن کینوا، آن را به خوبی و کاملا بشویید، زیرا در مواردی ارتباطی میان مصرف این غله و مسمومیت غذایی مشاهده شده است.
منبعorganicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید