خواص کشمش

0
520

خواص کشمش عبارتند از: درمان یبوست، اسیدوز، کم‌خونی، تب و اختلال عملکرد جنسی. همچنین بسیاری باور دارند که کشمش می‌تواند به وزن گرفتن سالم کمک کند و تاثیر مثبتی بر سلامت چشم، دندان‌ها و کیفیت استخوان‌ها دارد.

خواص کشمش

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک‌فکتس» کشمش‌ها جزء دستۀ میوه‌های خشک‌شده محسوب می‌شوند و این خوراکی‌های طلایی، سبز و سیاه رنگ مورد علاقۀ افراد زیادی هستند. کشمش همچنین مورد علاقۀ کودکان بوده و در پخت و پز فرهنگی در سراسر دنیا (به خصوص در دسرها) مورد استفاده قرار می‌گیرد. کشمش‌ها در واقع همان میوه‌های خشک‌شدۀ انگور هستند که با نور خورشید و یا دستگاه‌های خشک‌کنندۀ میوه تهیه می‌شوند.

خواص کشمش برای درمان یبوست

کشمش‌ها بعد از وارد شدن به بدن شروع به متورم شدن می‌کنند؛ زیرا فیبر موجود در آنها در پروسۀ خشک‌سازی منقبض و کوچک شده و وقتی در معرض مایعات طبیعی بدن قرار می‌گیرد دوباره شروع به بزرگ شدن می‌کند. این موضوع باعث می‌شود تا کشمش‌ها هنگام حرکت کردن در روده حجم بیشتری داشته باشند و به برطرف شدن یبوست کمک کنند.

کمک به وزن گرفتن سالم

کشمش‌ها همانند تمام میوه‌های خشک شده، روشی سالم و مناسب برای افزایش وزن هستند. میوه‌های خشک شده سرشار از فروکتوز و گلوکز بوده و انرژی زیادی را در خود جای داده‌اند. کشمش‌ها به خصوص برای رژیم‌غذایی ورزشکاران بسیار مفید هستند و انرژی لازم آنها را تأمین می‌کنند. اگر می‌خواهید بدون مصرف غذاهای ناسالم و بالا بردن سطح کلسترول وزن بگیرید، کشمش انتخابی عالی برای شماست.

پیشگیری از سرطان

کشمش سرشار از کاتچین‌هاست که آنتی‌اکسیدان‌های پلی‌فنولی در خون هستند. آنتی‌اکسیدان‌ها به از بین بردن رادیکال‌های آزاد در بدن کمک کرده و از سیستم‌های اندامی و سلولی محافظت می‌کنند. یکی از اصلی‌ترین عوامل بروز و رشد سلول‌های سرطانی در بدن، رادیکال‌های آزاد می‌باشد. به همین دلیل خواص کشمش به شما کمک می‌کنند تا سطوح آنتی‌اکسیدان‌های قوی را در بدن‌تان افزایش دهید و از بروز سرطان پیشگیری کنید.

خواص کشمش

کاهش فشارخون

سالهاست که بسیاری از مردم باور دارند که مصرف کشمش به کاهش فشارخون و حفظ سلامت قلب کمک می‌کند. محققین به تازگی مطالعاتی را در این زمینه انجام داده‌اند و اگرچه این خاصیت کشمش نیازمند پژوهش‌های بیشتر است، اما مطالعات نشان دادند که مصرف کشمش با کاهش فشارخون ارتباط دارد. متخصصین باور دارند که علت این خاصیت کشمش، وجود مقادیر زیاد پتاسیم در آن است که تنش موجود در رگ‌های خونی را کم کرده و باعث پایین آمدن فشارخون می‌شود.

مدیریت دیابت

مطالعات زیادی در این زمینه انجام شده است و مشخص گردیده که مصرف کشمش به کاهش واکنش انسولین بعد از مصرف غذا کمک می‌کند. این بدین معناست که بعد از خوردن یک وعدۀ غذایی، کشمش می‌تواند افزایش یا سقوط شدید و ناگهانی سطوح انسولین را کنترل کند که در بیماران دیابتی بسیار مهم بوده و می‌تواند خطرناک باشد. کشمش همچنین به تنظیم میزان تولید هورمون‌های لپتین و گرلین در بدن کمک می‌کند. این هورمون‌ها وظیفه دارند تا احساس گرسنگی یا سیری را به بدن اطلاع دهند. تنظیم بودن این هورمون‌ها کمک می‌کند تا یک رژیم‌غذایی سالم را دنبال کرده و از پرخوری جلوگیری کنید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید