خواص کدو سبز | کاهش قند خون و تقویت قلب

0
4663

کدو سبز یک کدوی تابستانی و متعلق به تیرۀ کدوییان است. هندوانه، کدو اسپاگتی و خیار نیز در این خانوادۀ گیاهی قرار دارند. کدو سبز می‌تواند تا یک متر رشد کند، اما معمولاً زمانی که هنوز نارس است – معمولاً وقتی کمتر از ۲۰ سانتی‌متر طول دارد – برداشت می‌شود. این مقاله به بررسی خواص کدو سبز می‌پردازد.

خواص کدو سبز

اگرچه کدو سبز اغلب به‌عنوان یک سبزی در نظر گرفته می‌شود، اما ازنظر گیاه‌شناسی به‌عنوان یک میوه طبقه‌بندی می‌گردد. این کدو انواع مختلفی دارد که از رنگ زرد تیره تا سبز تیره را شامل می‌شوند.

در حالی که خاستگاهِ کدو‌ها قارۀ آمریکا است، اما کدو سبز برای اولین بار در اوایل دهۀ ۱۸۰۰ میلادی در ایتالیا پرورش داده شده است.

در طب سنتی، کدو سبز برای درمان سرماخوردگی، درد بدن و بسیاری مشکلات دیگر استفاده می‌شود. با این حال، تمام این مصارف توسط شواهد علمی حمایت نمی‌شوند.

در ادامه به بررسی برخی از خواص کدو سبز می‌پردازیم که توسط علم اثبات شده‌اند.

سرشار از مواد مغذی

کدو سبز سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر ترکیبات گیاهی مفید است.

یک فنجان کدو سبز پخته (۲۲۳ گرم) حاوی ترکیبات زیر است:

 • کالری: ۱۷
 • پروتئین: ۱ گرم
 • چربی: کمتر از ۱ گرم
 • کربوهیدرات: ۳ گرم
 • قند: ۱ گرم
 • فیبر: ۱ گرم
 • ویتامین آ: ۴۰ درصد از نیاز روزانه (RDI)
 • منگنز: ۱۶ درصد
 • ویتامین ث: ۱۴ درصد
 • پتاسیم: ۱۳ درصد
 • منیزیم: ۱۰ درصد
 • ویتامین کا: ۹ درصد
 • فولات: ۸ درصد
 • مس: ۸ درصد
 • فسفر: ۷ درصد
 • ویتامین ب۶: ۷ درصد
 • تیامین: ۵ درصد

این کدو همچنین مقادیر کمی از آهن، کلسیم، روی و چندین نوع ویتامین ب دیگر را در خود جای داده است.

محتوای بالای ویتامین آ در این میوه ممکن است از سلامت بینایی و سیستم ایمنی بدن حمایت کند.

کدو سبز خام ارزش غذایی مشابهی با کدو سبز پخته شده دارد، اما محتوای ویتامین آ آن کمتر بوده و ویتامین ث بیشتری دارد. ویتامین ث معمولاً بعد از پخته شدن کاهش می‌یابد.

آنتی‌اکسیدان‌های فراوان

کدو سبز سرشار از آنتی‌اکسیدان است.

آنتی‌اکسیدان‌ها ترکیبات گیاهی مفیدی هستند که از بدن در برابر آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند.

کدو سبز به‌ویژه سرشار از کاروتنوئیدها، مانند لوتئین، زآگزانتین و بتاکاروتن است.

این ترکیبات ممکن است برای چشم‌ها، پوست و قلب مفید بوده و همچنین تا حدودی از بدن در برابر برخی از انواع سرطان نظیر سرطان پروستات محافظت کنند.

تحقیقات نشان می‌دهند که پوست گیاه کدو سبز حاوی بالاترین سطوح آنتی‌اکسیدان‌ها است. کدو سبزِ زردرنگ، نسبت به کدو سبز با رنگ سبز روشن، ممکن است کمی سطوح بالاتری آنتی‌اکسیدان داشته باشد.

هضم سالم

کدو سبز ممکن است به طرق مختلفی هضم سالم را تشویق کند.

به‌طور مثال، این میوه سرشار از آب بوده و می‌تواند مدفوع را نرم کند. این باعث می‌شود تا عبور مدفوع در روده آسان‌تر شده و احتمال بروز یبوست کاهش یابد.

کدو سبز همچنین حاوی فیبر محلول و فیبر نامحلول است.

فیبر نامحلول به مدفوع حجم می‌دهد و کمک می‌کند تا غذا در دل‌وروده راحت‌تر حرکت داشته باشد. درنتیجه، احتمال بروز یبوست بیش‌ازپیش کاهش می‌یابد.

در عین حال، فیبر محلول باکتری‌های مفید که در روده زندگی می‌کنند را تغذیه می‌کند. درنتیجه، این باکتری‌های مفید اسیدهای چرب زنجیره‌کوتاه (SCFAs) را برای تغذیۀ سلول‌های روده تولید می‌کنند.

بعلاوه، SCFAs ممکن است به کاهش التهاب و علائم برخی از اختلالات روده نظیر سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS)، بیماری کرون و کولیت زخمی کمک کنند.

کاهش سطوح قند خون

کدو سبز ممکن است به کاهش سطوح قند خون در افرادی که دیابت نوع ۲ دارند کمک کند.

با داشتن ۳ گرم کربوهیدرات به ازای یک فنجان پخته شده (۲۳۲ گرم)، کدو سبز جایگزین بسیاری خوب و کم‌کربوهیدراتی برای پاستا است و می‌تواند مصرف کربوهیدرات را کاهش دهد. همچنین می‌توان این کدو را همانند اسپاگتی یا نودل برش زد و استفاده کرد.

رژیم‌های کم‌کربوهیدرات به‌طور قابل‌توجهی سطوح قند خون و انسولین را کاهش می‌دهند که هر دو ممکن است به تثبیت سطوح قند خون و کاهش نیاز به مصرف دارو در افرادی که دیابت نوع ۲ دارند کمک کنند.

بعلاوه، فیبر کدو سبز به تثبیت قند خون کمک کرده و از افزایش ناگهانی آن بعد از مصرف وعده‌های غذایی جلوگیری می‌کند. رژیم غذایی سرشار از فیبرِ میوه‌ها و سبزی‌ها – ازجمله کدو سبز – به‌طور مداوم با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ ارتباط داده شده است.

همچنین، فیبر موجود در کدو سبز ممکن است به افزایش حساسیت انسولین کمک کند که می‌تواند برای تثبیت قند خون مفید واقع شود.

علاوه بر این موارد، مطالعات حیوانی نشان می‌دهند که عصارۀ پوست کدو سبز ممکن است به کاهش قند خون و سطوح انسولین در بدن کمک کند. این خاصیت ممکن است ناشی از وجودِ آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمند در پوست این میوه باشد.

با این حال، برای نتیجه‌گیری دربارۀ این خواص کدو سبز به مطالعات و تحقیقات انسانی بیشتری نیاز است.

تقویت قلب

خواص کدو سبز ممکن است برای بهبود سلامت قلب نیز مفید باشند.

محتوای بالای فیبر کدو سبز ممکن است بیشترین اثر را بر روی سلامت قلب داشته باشد. مطالعات مشاهده‌ای نشان می‌دهند افرادی که فیبر بیشتری مصرف می‌کنند، کمتر با خطر بیماری قلبی مواجه هستند.

به نظر می‌رسد که پکتین، نوعی فیبر محلول که در کدو سبز وجود دارد، به‌طور ویژه در کاهش سطح کلسترول کل و کلسترول بد (LDL) مؤثر است.

یک بررسی انجام شده بر روی ۶۷ مطالعه نشان می‌دهد که مصرف مقدار کمی از فیبر محلول در روز (۲ تا ۱۰ گرم) به مدت ۱ تا ۲ ماه، به‌طور میانگین کلسترول کل را به میزان ۱.۷ mg/dl و کلسترول بد را به میزان ۲.۲ mg/dl کاهش داده است.

علاوه بر این، به نظر می‌رسد که رژیم‌های سرشار از کاروتنوئیدها به‌طور ویژه از بدن در برابر بیماری قلبی محافظت می‌کنند.

تقویت بینایی

یکی از خواص کدو سبز این است که اضافه کردن آن به رژیم غذایی ممکن است بینایی را تقویت کند.

بخشی از این خاصیت ناشی از وجود سطوح بالای ویتامین ث و بتاکاروتن در این میوه است. این دو مادۀ مغذی برای سلامتی چشم مهم هستند.

کدو سبز همچنین حاوی آنتی‌اکسیدا‌ن‌های لوتئین و زآگزانیتن است. تحقیقات نشان می‌دهند که این آنتی‌‌اکسیدان‌ها می‌توانند در شبکیۀ چشم جمع شده، بینایی را تقویت کرده و خطر بروز بیماری‌های چشمی مرتبط با سن را کاهش دهند.

این فرآیند ممکن است خطر بروز دژنراسیون ماکولا را کاهش دهد که شایع‌ترین علت نابینایی غیرقابل‌بازگشت در سالمندان است.

سایر خواص کدو سبز

علاوه بر موارد بالا، خواص کدو سبز ممکن است در موارد زیر نیز مؤثر و مفید باشند:

 • کاهش وزن
 • بهبود سلامتی استخوان
 • اثرات ضد سرطان
 • پروستات سالم
 • عملکرد تیروئید

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید