خواص چای یخ بدون شکر

0
306

چای بدون شکر نامی رایج برای چای یخ (سیاه یا سبز) است که نیازی به شیرین کردن آن با قند یا شکر نیست. در واقع، چای بدون شکر همان چای یخ می‌باشد. از آنجایی که برای بهبود طعم و شیرین شدن انواع مختلف چای بدون شکر به آن‌ها نوعی مادۀ شیرین‌کننده می‌افزایند، نوشیدن این چای در ابتدا ممکن است طعم مطبوعی نداشته باشد، اما باید خاطر نشان کرد که این چای مزایای بسیاری برای سلامتی دارد. بسیاری از مردم اشتباها تصور میکنند که این نوشیدنی چیزی به جز چای یخ می‌باشد، اما این چای تمام ترکیبات یک فنجان چای سیاه یا چای سبز، از جمله کافئین را داراست.

چای یخ

ارزش غذایی

از لحاظ تغذیه، این چای حاوی کمتر از ۵ کالری، فاقد قند، فاقد چربی و هم چنین مقدار اندکی کربوهیدرات است که باعث کاهش وزن و نیز تنظیم قند خون می شود. چای یخ بدون شکر سرشار از منگنز، فلوراید و انواع فلاونوئیدها، و هم چنین کاتچین ها و دیگر آنتی اکسیدان هایی است که تاثیر قابل توجهی بر سلامت بدن دارند.

خواص چای یخ بدون شکر

سیستم ایمنی بدن

چای سیاه و چای سبز به علت فعالیت آنتی اکسیدان های مختلف، تحریک کننده ی سیستم ایمنی بدن هستند که می توانند با آسیب های ناشی از التهاب بیش از حد سیستم ایمنی بدن مقابله کنند.

کنترل دیابت

با حذف شکر از چای شیرین و اجتناب از خوردن نوشیدنی های گازدار با قند افزودنی، می توانید سطح قند خود را کنترل کنید، که خبر خوبی برای بیماران دیابتی است.

بهبود بیماری‌های قلبی

کاتچین ها و فلاونوئیدها هر دو باعث بهبود سلامت قلب و عروق شده و هم چنین موجب سلامت بیشتر دیوارۀ عروق خونی و رگ ها می شوند.

مقابله با بیماری‌های مزمن

رادیکال های آزاد باعث التهاب و بیماری های مزمنی مانند سرطان و آرتریت روماتوئید می شوند، که آنتی اکسیدان ها با آن ها به مقابله می پردازند.

هوشیاری ذهنی

کافئین موجود در چای باعث افزایش سطح انرژی و تحریک عملکرد شناختی بدن می شود.

نحوه درست کردن چای بدون شکر

درست کردن چای بدون شکر در خانه، راهی ساده برای جلوگیری از افزودن قند به چای می باشد.

-قوری را پر از آب کنید و روی اجاق گاز بگذارید تا بجوشد.

-بسته به مقدار آب، ۴-۶ کیسه چای (سیاه یا سبز) به آب اضافه کنید.

-به مدت ۴-۶ دقیقه کیسه های چای را در قوری قرار دهید، سپس کیسه های چای را بردارید و صبر کنید تا چای خنک شود.

-چای را در یخچال قرار دهید و آن را با تکه های یخ سرو کنید.

عوارض جانبی چای بدون شکر

از نظر عوارض جانبی، مهم ترین چیزی که باید هنگام نوشیدن انواع چای بدون شکر، مورد توجه قرار گیرد، تأثیر آن بر معده و هم چنین اثرات منفی کافئین بر بدن است.

مصرف بیش از حد این چای ممکن است موجب اختلالات زیر شود:

-یبوست

-ناراحتی معده

-اسهال

همان طور که ذکر شد، چای بدون شکر حاوی کافئین است که سبب بروز عوارضی جانبی مانند بی خوابی، کج خلقی و اضطراب می شود.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید