خواص چای اسمانتوس

0
705

چای اسمانتوس نوعی چای گیاهی است که از گلبرگ‌های خشک‌شده گیاه اسمانتوس تهیه می‌شود. این گیاه بومیِ چین بوده و هزاران سال است که برای تهیۀ چای از آن استفاده می‌شود. اگرچه برخی از مردم این چای را با ترکیب چای سیاه یا سبز تهیه می‌کنند، اما خودِ اسمانتوس به تنهایی نیز می‌تواند چای خوش‌طعمی را به ارمغان آورد. گل‌های زرد رنگ این گیاه نشانۀ وجود محتوای بالای ملانین در آنها هستند. اگر این چای را همراه با چای سیاه یا سبز تهیه کنید، کافئین‌دار می‌شود، اما خودِ چای اسمانتوس به تنهایی هیچ کافئینی ندارد. با گیاه یاب همراه باشید.

چای اسمانتوس

خواص چای اسمانتوس

خواص چای اسمانتوس از این قرارند:

  • پیشگیری از واکنش‌های آلرژیک شدید
  • سم‌زدایی بدن
  • مراقبت از پوست
  • پیشگیری از دژنراسیون ماکولا
  • مدیریت وزن
  • کاهش خطر سرطان

تمام این فواید بعلت وجود آنتی‌اکسیدان‌ها در این چای هستند که رادیکال‌های آزاد را از بین برده و از بروز التهاب مزمن و استرس اکسیداتیو جلوگیری می‌کنند. استرس اکسیداتیو می‌تواند از طریق جهش سلولی باعث بروز سرطان، بیماری مزمن، چین‌وچروک، دژنراسیون ماکولا، مشکلات قلبی – عروقی و بیماری مخرب عصبی شود.

علاوه بر این فواید آنتی‌اکسیدانی، گفته می‌شود که این چای برای خنثی کردن مواد حساسیت‌زا و بهینه‌سازی عملکرد سیستم ایمنی مفید است که این موارد به سم‌زدایی بهتر بدن کمک می‌کنند. در نهایت، عطر چای اسمانتوس معمولا بدلیل توانایی‌اش در سرکوب اشتها مورد ستایش قرار می‌گیرد. عطر این چای از طریق سرکوب کردن مواد شیمیایی مغز که گرسنگی را تحریک می‌کنند، می‌تواند اشتها را مهار کند. این باعث می‌شود تا از پرخوری جلوگیری گردد.

طرز تهیه چای اسمانتوس

تهیه این چای در منزل کار راحتی است:

  1. حدود 2 قاشق غذاخوری از گل‌های خشک‌شده اسمانتوس را درون یک قوری بریزید.
  2. 2 فنجان آب را جوشانده و سپس بر روی گل‌ها بریزید.
  3. اجازه دهید برای 3 تا 4 دقیقه دم بکشد.
  4. چای را از صافی گذرانده و داغ سرو کنید. در صورت علاقه کمی عسل اضافه کنید.

عوارض جانبی چای اسمانتوس

ممکن است با مصرف این چای با واکنش‌های آلرژیک (اغلب گوارشی) مواجه شوید، که البته این موارد نادر هستند. مصرف این چای در دوران بارداری توسط طب سنتی چین توصیه می‌شود، اما از آنجایی که تحقیقات کافی در این مورد انجام نشده، به طور کلی مصرف چای اسمانتوس را به زنان باردار یا شیرده توصیه نمی‌کنیم.

منبعorganicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید