خواص پنیر کوتاژ

0
702

فرآیند تهیه پنیر کوتاژ و پنیرهای تجاری تا حدودی به هم شبیه هستند. تنها تفاوتی که وجود دارد نسبت شیری است که برای تهیۀ این پنیرها استفاده می‌شود. برای تهیۀ پنیر کوتاژ ابتدا شیر را می‌جوشانند و سپس از یک مادۀ اسیدی مانند لیمو یا سرکه برای دلمه کردن آن استفاده میکنند. وقتی شیر به جوش آمد، شروع به دلمه شدن می‌کند، تا بسته و سفت شود. سپس این شیر بسته شده را می‌فشارند تا کشک و شیر اضافی از آن خارج شده و به یک تکه پنیر بزرگ تبدیل شود.

پنیر کوتاژ

ارزش غذایی پنیر کوتاژ

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک فکتس» مواد مغذی موجود در حدود ۱۰۰ گرم از پنیر کوتاژ، شامل ۹۸ کیلو کالری انرژی، ۳.۳۸ گرم کربوهیدرات، ۴.۵ گرم چربی، ۲.۶ گرم قند، ۱۱.۱۲ گرم پروتئین، ۳۷ug ویتامین A و ۲۱ug ویتامین D می باشند. از عناصر دیگری که در پنیر های کوتاژ وجود دارند می توان به کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سدیم، سلنیم و روی اشاره کرد.

پنیر کوتاژ وقتی شکل می گیرد که ماده ی پنیری که یک پروتئین شیری است به ماده ی اسیدی واکنش نشان می دهد و بسته می شود. این پنیر یکی از پر خاصیت ترین مواد موجود برای ورزشکاران، بدنسازان، ورزشکاران دوی سرعت، و دیگر ورزشکاران  به حساب می آید ؛ چرا که این پنیر پروتئینی،  بسیار آرام هضم می شود و آرام هم انرژی تولید می کند. کشک نیز یکی دیگر از فرآورده های پروتئینی است که از فرآورده های جانبی پنیر کوتاژ محسوب می شود. کشک هم بسیار مفید است و مصرف آن در بین ورزشکاران و قهرمانان تناسب اندام بسیار رایج می باشد. کشک را می توان در یک جای خنک نگهداری کرد تا در مواقع نیاز از آن استفاده کنید.

در ادامه به بررسی فواید پنیر کوتاژ میپردازیم.

جلوگیری از سرطان سینه

ویتامین D و کلسیم موجود در فرآورده های لبنی، بخصوص پنیر کوتاژ خطر سرطان سینه را کاهش می دهند. تحقیقاتی که در دانشکده ی بهداشت عمومی هاروارد توسط Shin et al انجام شده نشان می دهند که کلسیم و ویتامین D در زنانی که به یائسگی پیش از موعد دچار می شوند، باعث کاهش خطر سرطان سینه می شود.

سرشار از پروتئین

یکی دیگر از مهم ترین فواید پنیر کوتاژ، میزان بالای پروتئین در آن می باشد. در حقیقت می توان گفت که شیر گاو در مقایسه با دیگر انواع شیر ها از پروتئین بیشتری برخوردار است. پروتئین موجود در پنیر کوتاژ یک ایده ی بسیار خوب برای گیاهخواران است که از آن به عنوان پروتئین مصرفی روزانه یشان استفاده می کنند.

برای زنان باردار

پنیر کوتاژ برای زنان باردار نیز به همان دلیلی که ورزشکاران برای مواد مغذی موجود در آن استفاده می کنند بسیار توصیه می شود. زنان باردار به کلسیم بسیاری نیاز دارند پس بهتر است پنیر کوتاژ که منبعی سرشار از کلسیم است را حتما مصرف کنند. پنیر کوتاژ همچنین سرشار از فسفر است که یکی از عناصر مهم موجود در استخوان ها می باشد؛ از این رو مصرف آن برای زنان باردار بسیار توصیه می شود.

پنیر کوتاژ

سرشار از ویتامین B کمپلکس

ویتامین B کمپلکس موجود در پنیر کوتاژ به فعالیت های متابولیکی بدن کمک می کند. پنیر کوتاژ همچنین دارای ویتامین B12، ریبوفلاوین، اسید پانتوتنیک، تیامین، نیاسین و فولات نیز می باشد.

محکم سازی استخوان ها

کلسیم یکی از اصلی ترین عناصر موجود در شیر و فرآورده های شیری مانند کشک و پنیر کوتاژ است. از جمله فواید این عنصر مفید- یعنی کلسیم می توان به مستحکم سازی استخوان ها و کاهش وزن اشاره کرد. میزان کلسیم موجود در پنیر کوتاژ حدودا ارزشی معادل ۸ درصد از کلسیم مورد نیاز بدن را دارد.

برقراری تعادل سطح قند خون

پنیر کوتاژ سرشار از منیزیم است. در بدن انسان بیشترین میزان منیزیم در استخوان ها تمرکز دارند. همچنین منیزیم به عنوان یک کاتالیز گر در بهبود واکنش های بیوشیمیایی عمل می کند که باعث می شود آنزیم های مختلفی در بدن فعال شوند که باعث بهبود عملکرد ماهیچه ها و عصب ها شده که در نتیجه ی آن سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند.

جلوگیری از سکته

پنیر کوتاژ علاوه بر دیگر مواد مغذی دارای پتاسیم نیز می باشد که در بدن نقش متعادل سازی مایعات را بر عهده دارند و یکی از اصلی ترین ترکیبات برای انجام فعالیت های طبیعی ماهیچه ها و مغز می باشند. همچنین پتاسیم از گرفتگی عضلات نیز جلوگیری می کند.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید