خواص پروتئین سویا + عوارض جانبی

0
1346

پروتئین سویا یک پروتئین گیاهی است که به طور طبیعی از دانه‌های سویا بدست می‌آید. دانه‌های سویا عضوی از خانوادۀ نخود هستند و به طور شگفت‌انگیزی سرشار از پروتئین می‌باشند. در این مطلب به بررسی خواص پروتئین سویا و همچنین عوارض جانبی آن می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

خواص پروتئین سویا

سویا به طور کلی حاوی فیبر، ایزوفلاون‌ها و پروتئین است و غذایی بسیار محبوب در میانِ وگان‌ها و گیاهخوارانی است که به دنبال افزایش مصرف پروتئین می‌باشند. پروتئین سویا همچنین منبعی از لسیتین و اسیدهای آمینه است که در کنار یکدیگر، پروتئین‌ها یا بلوک‌های ساختمانی بدن را به وجود می‌آورند.

خواص پروتئین سویا

حالا که می‌دانیم سویا چیست و از چه ترکیباتی تشکیل شده است، بیایید به بررسی خواص پروتئین سویا بپردازیم.

سرشار از پروتئین گیاهیِ با کیفیت

امروزه انواع مختلفی از مکمل‌های پروتئین سویا در بازار یافت می‌شوند که هرکدام فواید و معایب خاص خود را دارند. به طور کلی نظر متخصصین این است که پروتئین سویا، بهترین و باکیفیت‌ترین پروتئین گیاهی می‌باشد؛ زیرا پروتئین سویا حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری و مهم است که مصرف آن باعث می‌شود تا بدن در وضعیت آنابولیک قرار بگیرد.

سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی

یکی دیگر از خواص پروتئین سویا این است که به طور طبیعی سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌باشد. پروتئین سویا مقادیر بسیار خوبی از ویتامین‌های ب کمپلکس، ویتامین ای، فسفر، پتاسیم، روی و آهن را فراهم می‌کند که همگی برای بدن مفید هستند. به طور مثال، این مواد مغذی نه تنها به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کنند، بلکه برخی از این ویتامین‌ها و مواد معدنی، به ویژه روی و ویتامین‌های ب، در افزایش سطوح تستوسترون و افزایش سطوح انرژی نیز نقش دارند.

رشد عضلات

اگرچه برخی از مردم پروتئین سویا را یک منبع پروتئین «زنانه» می‌نامند، اما بسیاری از پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مصرف پروتئین سویا توسط فردی که با دشواری برای تامین پروتئین مورد نیاز خود مواجه است، می‌تواند باعث افزایش رشد عضلانی کلی و بالا رفتن نرخ ریکاوری او شود.

عوارض جانبی پروتئین سویا

همانطور که اشاره کردیم، برخی پروتئین سویا را یک پروتئین زنانه می‌دانند؛ زیرا سویا حاوی فیتواستروژن‌ها می‌باشد.

افزایش سطوح استروژن و کاهش تستوسترون

بدلیل داشتن فیتواستروژن‌ها، مصرف پروتئین سویا می‌تواند به افزایش سطوح استروژن منجر شود. استروژن اساسا معادل زنانۀ تستوسترون می‌باشد. یافته‌ها نشان می‌دهند که تستوسترون باعث افزایش رشد، اندازه و ترمیم عضلات می‌شود و چربی را از بین می‌برد. متاسفانه اثرات استروژن دقیقا برعکس هستند. از آنجایی که سویا سرشار از ایزوفلاون‌ها می‌باشد، ممکن است باعث برهم خوردن تعادل هورمونی شده و در نتیجه سطوح تستوسترون را کاهش دهد.

چه کسانی می‌توانند پروتئین سویا مصرف کنند؟

به طور کلی می‌توان گفت که پروتئین سویا برای تمام افراد مناسب است؛ اگرچه مصرف این پروتئین برای برخی مفیدتر می‌باشد.

به طور مثال، کسانی که نمی‌توانند مکمل‌های حاوی پروتئینِ شیر را مصرف کنند، پروتئین سویا می‌تواند جایگزینی عالی برای آنها باشد.

بسیاری از افراد وگان و گیاهخوار همواره در حال مصرف پروتئین سویا هستند و نتایج بسیار قابل‌توجهی هم دریافت می‌کنند.

نتیجه‌گیری

اگرچه پروتئین سویا فواید خاص و قابل‌توجهی دارد، اما بدون عوارض جانبی و معایب نیست. با این حال، یافته‌های کافی برای اثرات زنانۀ پروتئین سویا وجود ندارد و انصاف نیست که فواید آن را فدایِ این اثرات نه چندان شناخته شده کنیم. پروتئین سویا یک مکمل محبوب برای وگان‌ها، گیاهخواران و کسانی است که به دنبال منابع پروتئین گیاهی می‌باشند.

ارزش غذایی پروتئین سویا در 100 گرم

کالری 338
چربی کل 3.4 گرم (5 درصد نیاز روزانه)
سدیم 1005 میلی‌گرم (41 درصد)
پتاسیم 81 میلی‌گرم (2 درصد)
کربوهیدرات 7 گرم (2 درصد)
فیبر 6 گرم (24 درصد)
پروتئین 81 گرم (162 درصد)
کلسیم 17 درصد
آهن 80 درصد
ویتامین ب6 5 درصد
منیزیم 9 درصد

منبعmyprotein.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید