خواص ویتامین B3 برای تندرستی

1
830

عموما ویتامین B3 و شکل های مختلف آن به عنوان یک ویتامین برای درمان استفاده می شوند که برای تسکین بسیاری از بیماری های مزمن مفید می باشند. همچنین از این ویتامین برای بهبود بیماری های تنفسی و عروقی استفاده می شود و به عنوان یک مکمل غذایی مفید همراه با لواستاتین برای درمان پلاگر نیز مفید می باشد. این ویتامین معمولا به سه نوع یا سه فرم وجود دارد؛ اسید نیکوتینیک، نیاسینامید، و اینوزیتول هگزانیاسینات که به شکل قرص با دوز های مختلف عرضه می شوند. اسید نیکوتینیک به کاهش کلسترول بالای خون کمک می کند اما نیاسینامید در مکمل های غذایی وجود دارد. با این حال خواص ویتامین B3 بسیار فراوان هستند که نام بردن همه ی آن ها در این بحث نمی گنجد.

خواص ویتامین B3

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک فکتس» ویتامین B3 در سلول ها باعث آزاد سازی انرژی می شود، اما در درجه ی اول برای پایین آوردن کلسترول بالا مفید می باشد. شما می توانید مکمل های ویتامین B3 را از فروشگاه ها خریداری و مصرف کنید، اما بهتر است در مرحله ی اول با پزشک مشورت کرده و با دستور او این مکمل ها را خریداری کنید.

خواص ویتامین B3

بهبود گوارش

نیاسین اسید به عنوان یکی از انواع گروه ویتامین B، به بهبود و نرمال سازی گوارش، بهبود اشتها، بهبود عملکرد رشته های عصبی و شفافیت و درخشندگی پوست کمک می کند.

درمان پلاگر

افرادی که دارای ماهیچه های ضعیف، مشکلات گوارشی، سوزش پوست یا پلاگر هستند احتمالا دارای کمبود ویتامین B3 شدیدی می باشند. این افراد به قرص های ویتامین B3 با دوز های بالا نیاز دارند.

کاهش سطح کلسترول

مصرف میزان بالای نیاسین در روز – که حدودا ۱۱۰۰ میلی گرم یا بیشتر می باشد، باعث کاهش چشمگیر کلسترول بد یا LDL و افزایش کلسترول مفید یا HDL می شود که از کلفت شدن دیواره ی رگ ها و ایجاد تصلب شرایین جلوگیری می کند.

ویتامین محلول در آب

نیاسین یک ویتامین محلول در آب است که می تواند با گردش خون در رگ ها در جریان باشد و بدن نیز این قابلیت را دارد که ویتامین های اضافی را در طول فرایند ادرار تخلیه کند. بنابراین از آنجایی که بدن ما به این ویتامین ها نیاز دارد، ممکن است با غذا و یا مایعات وارد بدن انسان شوند.

درمان ناتوانی جنسی

نیاسین در افرادی که به اختلالات جنسی مانند ناتوانی جنسی و یا اختلالات نعوظ مبتلا هستند، هورمون های جنسی تولید می کند.

خواص ویتامین B3 برای تولید انرژی

ویتامین B3 به تولید پروتئین، کربوهیدرات و چربی برای ایجاد انرژی کمک بسیاری می کند.

بهبود مشکلات ذهنی

حتی اختلالات ذهنی و دیگر بیماری های ذهنی با مکمل های نیاسین و یا دارو های شیمیایی نیاسین برطرف خواهند شد.

درمان دیابت

نیاسین برای بهبود و درمان بیماری دیابت و قند خون بالا بسیار موثر می باشد. بسیاری از بیماران دیابتی برای کنترل موثر میزان HBA1C خود از نیاسین کمک می گیرند.

مواد غذایی حاوی ویتامین B3

مواد غذایی حاوی ویتامین B3

نیاسین یا ویتامین B3 در موادی مثل گوشت، بوقلمون، ماهی تن، تخم‌مرغ، محصولات مرغ، کشک، بادام زمینی، حبوبات، سیب زمینی، پنیر، برنج قهوه‌ای، جوی دو سر، جو، آرد گندم و شیر یافت می‌شود. غذاهایی مانند نان و حبوبات سرشار از نیاسین هستند. حتی غذا‌های سرشار از تریپتوفان مانند ماست و تخم مرغ نیز میتوانند باعث افزایش میزان نیاسین در بدن شما شوند. مواد غذایی مانند ماهی، آجیل، حبوبات خشک شده، جگر، مرغ، گوشت، دانه های خشک شده و حبوبات خشک شده منابعی سرشار از ویتامین B3 هستند.

موارد احتیاط و مضرات ویتامین B3

نیاسین وقتی با دوز بالا مصرف می شود ممکن است مانند دارو عمل کند؛ بنابراین بهتر است همیشه پیش از استفاده از هر نوع مکملی و یا تغییر رژیم غذایی تان ابتدا با پزشک مشورت کنید.

مصرف ویتامین B3 در بارداری

گزارش‌ها در مورد یک مطالعه جدید ادعا می‌کنند که مکمل ویتامین در دوران بارداری می‌تواند از سقط‌ جنین و نقص‌های تولد جلوگیری کند.

بنابراین این نظریه آیا همه زنان باردار باید از مکمل‌های استفاده کنند؟ جواب خیر است. در حالی که این یک مطالعه جالب و مفید است، محققان توصیه می کنند به هیچ عنوان خودتان شروع به مصرف ویتامین نکنید و اجازه دهید پزشکتان این تصمیم را برای شما بگیرد.

اشتراک گذاری

یک دیدگاه

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید