خواص ویتامین B2

0
433

ویتامین B2 نوعی ویتامین محلول در آب بوده که بدن انسان روزانه به مقدار معینی از آن احتیاج دارد ، چراکه قابلیت ذخیره سازی آن در خود بدن وجود ندارد. این ویتامین نقش بسزایی در تولید انرژی داشته و یک ماده ی مغذی ضروری در رژیم غذایی به حساب می آید.

ویتامین B2

ریبوفلاوین یاهمان ویتامینB2، در تولید انرژی بسیار موثر است. در واقع با تغییر شکل کربوهیدرات به قند؛ سوخت بسیاری از فعالیت های بدن را تامین می کند. ریبوفلاوین بخش مهمی از زنجیره ی ناقل الکترون ها که  انرژی سلول ها را تامین می کند را بر عهده دارد. همچنین به روند تولید آمینواسید ها و چربی ها نیز کمک می کند. این ویتامین می تواند بعنوان آنتی اکسیدان، که با بالارفتن سن کم می شود نیز بکار رود.

منابع غذایی

ویتامین B2 را می توان در مواد غدایی بسیاری یافت، حتی به مقدار ناچیز. مهم ترین منابع ریبوفلاوین مواد لبنی ،سویای خشک، پنیر ایدام و جگر هستند. از دیگر منابع آن می توان به  گوشت بدون چربی، قارچ، کلم بروکلی، آوودکادو و ماهی سالمون اشاره کرد.

ماهی های چربی همچون ماهی اسقومری، مارماهی و شاه ماهی نیز منابع غنی از ریبوفلاوین می باشند. این فهرست همچنین شامل تخم مرغ، حلزون، برنج وحشی، نخودفرنگی، ارزن، تخم آفتابگردان و حبوبات می شود.سبزیجاتی با برگ های تیره مانند مارچوبه، اسفناج، حبوبات و انواع قارچ ها نیز حاوی مقادیر بالای ریبوفلاوین ها هستند.اما کلم، هویچ، سیب، انجیر و توت ها هم نسبتا مقدار کمتری از این ویتامین را دارند. خوشبختانه ویتامینB2  برخلاف دیگر ویتامین ها، در حین پخت ازبین نمی رود. اما تحت تاثیر نور شدید و جوش شیرین، خاصیتش ازبین می رود.

علائم کمبود ویتامین B2

برای از علائم کمبود ویتامینB2 شامل قرمزی چشم ها، حساسیت شدید به نور،سوزش در چشم ها، خشکی لب ها، التهابات در دهان و ترک خوردن زبان می شوند. دیگر علائم رایج ازقبیل موی چرب، چروک خوردگی زودهنگام پوست و شکافته شدن ناخن ها هستند.

فواید ویتامین B2 (ریبوفلاوین) برای سلامتی

افزیش انرژی

با دخالت در فعالیت سوخت و ساز چربی ها، کربوهیدرات ها و پروتئین ها باعث تولید انرژی می شود.

افزایش گردش خون

ویتامینB2 برای ساختمان گلبول های قرمز تازه و پادتن ها در بدن انسان بسیار مفید است و باعث افزایش گردش خون و رسیدن اکسیژن به تمامی بافت های بدن می شود.

بهبود رشد

ریبوفلاوین برای رشد کافی و خوب و توسعه ی بافت های مولد و رشد اندام هایی همچون پوست، اندام های رابط، چشم ها، اعضای موکوسی، سیستم عصبی و سیستم ایمنی بسیار ضروری است.به علاوه باعث تقویت سلامت پوست، ناخن و مو می شود.

تنظیم فعالیت غده تیروئید

ویتامینB2  می تواند فعالیت غده ی تیروئید را تنظیم کند.

جلوگیری از بیماری ها

ویتامینB2 ازبسیاری بیماری های شایع نظیر سردردهای میگرنی، آب مروارید، آکنه، آماس پوست، رماتیسم مفاصل و اگزما جلوگیری می کند.

مراقبت های پوستی

ریبوفلاوین ترشح موکوس را تقویت کرده و پوست را از چرک هایی که منجر به آکنه می شوند پاکسازی می کند.

تقویت رشد معمول

ریبوفلاوین مرتبط با تشکیل پروتئین ها، برای رشد معمولی بدن بسیار حیاتی است.

تقویت بینایی

ویتامینB2  نقش اساسی در سلامت قرنیه و تقویت بینایی دارد.

جلوگیری از ابتلا به ایدز

مطالعات نشان می دهند که ریبوفلاوین می تواند فعالیت ویروس ایدز را کاهش دهد.

افزایش جذب مواد معدنی

باعث افزایش جذب مواد معدنی همچون آهن، فولیک اسید و ویتامین هایی نظیرB1،B3 و B6 می شود.

بازسازی بافت ها

ریبوفلاوین در ترمیم بافت ها، زخم ها و دیگر صدمات بدن که زمان زیادی برای بهبود لازم دارند، نقش مهمی ایفا می کند.

محافظت از دستگاه گوارش

تاثیر بسزایی در محافظت و شرکت موکوس در سیستم گوارشی دارد.

سلامت جنین

هرچند که هیچ مدرک محکمی دال بر ضرورت ویتامین B2 در روند بارداری در دست نیست، اما وجود آن به همراه ویتامین A برای تغذیه ی مادران بسیار ضروری است.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید