خواص نیتریک اکسید و منابع غذایی آن

0
617

نیتریک اکسید نوعی مولکول و اکسیدی از نیتروژن می‌باشد، که نقش مهمی را در سلامتی خون در بدن ایفا می‌کند. اگرچه این ترکیب از لحاظ فنی بعنوان یک رادیکال آزاد طبقه‌بندی می‌گردد، اما همچنان برای انشعاب رگ‌های خونی و سلامت کلی سیستم گردش خون مفید می‌باشد. وقتی غذاهای حاوی نیتروژن (نیترات و نیتریت) را مصرف می‌کنید، این غذاها می‌توانند در بدن و دستگاه گوارش به نیتریک اکسید تبدیل شوند. همچنین بدن ما می‌تواند نیتریک اکسید را با ترکیب کردن برخی از اسیدهای آمینه خاص تولید کند. در نهایت، قرار گرفتن در معرض نور خورشید به اندازۀ کافی نیز می‌تواند باعث افزایش سطح نیتریک اکسید شود.

نیتریک اکسید

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک‌فکتس» پزشکان نسل‌هاست که برای مشکلات قلبی – عروقی، مصرف نیتریک اکسید یا نیترات‌ها را تجویز می‌کنند. شما می‌توانید نیتریک اکسید را از طریق مصرف مکمل‌های خاص یا مواد غذایی سرشار از این ماده دریافت کنید.

غذاهای سرشار از نیتریک اکسید

-شکلات تلخ

-مرکبات

-انار

-اسفناج

-چغندر

-سیر

-هندوانه

-گردو

این مواد غذایی منابع خوبی از نیترات و نیتریت نمی‌باشند، بلکه در برخی موارد ترکیبات پلی‌فنولیک موجود در آنها باعث تحریک فرآیند تبدیل نیترات‌ها به نیتریک اکسید می‌شود و در همین حال از بازگشت‌های مولکول‌های جدید به وضعیت قبلی خود پیشگیری می‌کند. در سایر موارد، این مواد غذایی سطوح بالایی از مواد خام (اسیدهای آمینه) را که بدن برای ساخت این مولکول به آنها نیاز دارد را تأمین می‌کنند.

در ادامه نگاهی به خواص نیتریک اکسید برای سلامتی خواهیم داشت.

بیماری قلبی

شاید مهم‌ترین خاصیت این مولکول مربوط به اثر آن بر روی رگ‌های خونی باشد. نیتریک اکـسید یک گشادکنندۀ طبیعی رگ‌های خونی است، به این معنا که فشار موجود بر سیستم قلبی – عروقی را با گشاد کردن رگ‌ها و جلوگیری از فشارخون، کاهش می‌دهد. این مولکول همچنین از تجمع پلاک در رگ‌های خونی جلوگیری می‌کند که می‌تواند برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی مفید واقع شود.

خستگی

مطالعاتی در این زمینه انجام شده‌اند که نشان می‌دهند سطوح پایین نیتریک اکسید باعث خستگی عضلات و به طور کلی احساس خستگی مداوم می‌شود. عدم اکسیژن‌رسانی مطلوب به اندام‌ها و عضلات در بدن، احتمالا دلیل بروز این مشکل است.

مفید برای بدنسازان

در حین انجام بدنسازی و وزنه‌زدن، نیتریک اکسـید بعنوان یک مولکول سیگنال‌دهنده عمل می‌کند. این سیگنال‌ها به رگ‌های خونی می‌گویند که گشادتر شوند و در نتیجه جریان خون به سمت عضلات بهینه‌تر شده و رشد و مقاومت آنها را در حین انجام یک تمرین سخت افزایش می‌یابد.

عوارض جانبی نیتریک اکسید

اگرچه نیتریک اکسید یک ترکیب طبیعی است، اما افزایش بیش از حد نیترات‌ها و نیتریت‌ها در بدن می‌تواند باعث بروز اثرات منفی گردد. این اثرات عبارتند از: مشکلات گوارشی، برهم خوردگی تعادل الکترولیت‌، مشکلات فشارخون و… .

مشکلات معده: در برخی موارد، استفاده از مکمل‌های نیتریک اکسـید می‌تواند باعث افزایش فعالیت گوارشی شود که ممکن است منجر به بروز نفخ، گرفتگی، حالت تهوع یا افزایش دفعات اجابت مزاج گردد.

الکترولیت‌ها: از آنجایی که استفاده از نیتریک اکسـید می‌تواند منجر به تغییر ترکیب کلی شیمیِ بدن گردد، این مولکول همچنین می‌تواند سطوح الکترولیت‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. این تغییر می‌تواند بر روی عملکرد سیستم عصبی و فشارخون اثر بگذارد.

فشارخون: استفاده از مکمل‌های نیتریک اکسید، از آنجایی که اثرات گشادکنندگی رگ‌های خونی را دارند، می‌تواند باعث کاهش خطرناک فشارخون شود.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید