خواص قهوه سبز

0
268

قهوه سبز از آن دسته از نوشیدنی های گرمی می باشد که از خواص مفید متعددی برخوردار است,قهوه سبز در واقع همان قهوه خامی می باشد که قبل از بو دادن مورد استفاده قرار می گیرد,در ادامه مطلب با قهوه سبز و خواص آن آشنا خواهیم شد.

قهوه سبز

قهوه‌ی سبز 

قهوه‌ی سبز در حقیقت همان قهوه‌ی خام است که قبل از بو دادن مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ سبز آن به دلیل کال و نرسیده بودنش است و قرص‌های مکمل یا نوشیدنی‌های قهوه سبز، از این نوع دانه‌ی قهوه تهیه می‌شوند. قهوه‌ی سبز طعم تلخ و آشنای قهوه را ندارد و بیشتر یک نوشیدنی‌گیاهی محسوب می‌شود. نسبت به قهوه‌ی معمولی کافئین کمتری دارد. در نتیجه بسیاری از عوارض ناشی از مصرف کافئین در آن کمتر است و مقادیر فراوانی کلروژنیک اسید دارد.

کلروژنیک اسید 

کلروژنیک اسید نوعی کافئیک اسید است که در قهوه‌ی معمولی و قهوه‌ سبز و همچنین در سیب، گلابی، بادمجان، گوجه فرنگی، بلوبری، توت‌فرنگی، سیب زمینی و گیاه بامبو نیز یافت می‌شود. کلروژنیک اسید به عنوان یک آنتی اکسیدان در سیستم عصبی فعالیت می‌کند و عوامل ایجاد کننده‌ی التهاب در سیستم عصبی را سرکوب کرده و به عنوان یک ملین در افراد مبتلا به یبوست کاربرد دارد. ۵۰۰ تا۸۰۰ میلی‌گرم کلروژنیک اسید در هر لیتر قهوه‌ی معمولی یافت می‌شود و میزان کلروژنیک اسید موجود در قهوه‌ی سبز به مراتب بیشتر از این مقدار است.

طبیعت

مزاج قهوه‌ی سبز سرد و خشک است.

مصلحات

‏مصلح قهوه، زنجبیل، نبات و گلاب است. انطاکى نوشته است: «کسانى که قهوه را براى نشاط و رفع بی‌خوابى مى‏نوشند باید همراه آن شیرینى، روغن و پسته میل کنند.» مؤلف مخزن، بهترین مصلح آن را عنبر و بعد زعفران نوشته است.

قهوه سبز، ضد فشارخون

یک قاشق قهوه‌ی بو داده را با سه قاشق شکر در آب جوش حل کنید. بعد یک برش لیمو در آن بیندازید و بخورید. خستگى را برطرف ‏کرده و سردردى که از خستگى باشد را تسکین مى‏دهد.

قهوه‌ی معمولی کافئین بیشتری دارد که فشارخون را افزایش می‌دهد و با مصرف آن انرژی، ضربان قلب و فعالیت سیستم قلبی – ‌عروقی شما افزایش می‌یابد، اما کلروژنیک اسید قهوه‌ی سبز باعث کاهش فشارخون می‌شود. قهوه‌ی سبز به دلیل دارا بودن کلروژنیک اسید بالاتر و کافئین کمتر، ضد فشارخون است.

قهوه سبز دشمن سنگ کیسه‌ی صفرا

برای پیشگیری و درمان سنگ‌های کیسه‌ی صفرا گیاهان صفراآور کاربرد دارند. «گیاهان صفراآور» به گیاهان دارویی گفته می‌شود که جریان صفرا را از کیسه‌ی صفرا به سمت روده افزایش می‌دهند. کلروژنیک اسید موجود در قهوه سبز یک صفراآور است که از تجمع صفرا در کیسه‌ی صفرا جلوگیری کرده و مانع از تشکیل سنگ‌های صفراوی می‌شود. مصرف روزانه‌ی قهوه سبز ریسک ابتلا به بیماری‌های صفراوی، سیروز کبدی و سرطان کبد را کاهش می‌دهد. این اتفاق به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی قهوه‌ی سبز است. همچنین وجود کلروژنیک اسید در قهوه‌ی سبز از دیگر علل ضد سرطانی بودن این گیاه محسوب می‌شود.

قهوه سبز درمان دیابت

کلروژنیک اسید موجود در قهوه‌ سبز اثرات ضد دیابتی بیشتری نسبت به کافئین دارد. این ماده جذب گلوکز غذا توسط روده‌ها را کاهش و جذب گلوکز موجود در خون توسط ماهیچه‌ها را افزایش می‌دهد. هر دوی این عوامل باعث کاهش گلوکز موجود در خون می‌شود و در نتیجه قند خون کاهش می‌یابد. همچنین کلروژنیک اسید با کاهش مقاومت سلول‌ها به انسولین منجر به افزایش جواب‌دهی سلول‌ها به فرمان انسولین می‌شود و با مهار تولید گلوکز در بدن اثرات ضد دیابتی خود را اعمال می‌کند.

لاغری با قهوه‌ی سبز

کافئین، مانع ذخیره‌ی چربی‌ها شده، سطح انرژی در دسترس بدن را افزایش می‌دهد و باعث افزایش متابولیسم و سوخت و ساز در بدن می‌شود، در نتیجه‌ی این چربی‌سوزی شما لاغر می‌شوید. قهوه‌ سبز ۲۰ درصد از کل کافئین موجود در قهوه‌ی معمولی را داراست و در نتیجه نمی‌تواند به اندازه‌ی قهوه‌ی معمولی برای فرآیندهای چربی‌سوزی موثر باشد.

قهوه سبز

خواص درمانى

– آب دم‏کرده‌ی قهوه را بنوشید. مدر و باز کننده‌ی گرفتگى‌های عروق بدن است.

– قهوه‌ی سبز مسکن غلیان خون و حدت صفرا، سودا و سوزاندن آن است.

– تب‌هاى عضوى را تسکین مى‏دهد.

– بدن را در مقابل ناراحتى‏هاى روحى مقاوم مى‏سازد.

– عمل هضم را سهل و بواسیر، احتناق روده، یرقان، وبا و جذام را درمان مى‏کند.

– سردردها و چشم درد را تسکین مى‏دهد.

– براى درمان مالیخولیا مفید است.

– ناراحتى‏‌ها و قولنج مثانه و کلیه را برطرف مى‏کند.

– براى کسانى که خوابی زیادتر از حالت طبیعى دارند، مفید است و خواب آنان را متعادل مى‏کند.

– خشک‏ کننده‌ی رطوبات زیادى امعاء ‏و قابض بوده و در قطع بعضى اسهال‏ها موثر است.

– خوردن دانه‏هاى خام و نارس قهوه براى رفع میگرن و تب‏هاى نوبه‏اى مفید است.

– یک یا دو عدد قهوه‌ی بو‌داده را در دهان خوب بجوید و بخورید تا بوى سیر را از بین ببرد.

– قهوه‌ی سبز به همراه عسل براى درمان سرفه‌ی بلغمى و سیاه‏ سرفه مفید است.

– براى درمان چشم دردى که از زکام باشد، قهوه‌ی خام را بجوشانید و با آن بخور دهید یا نصف استکان آن را بنوشید تا بهبودی حاصل ‏شود.

– گرد کوبیده‌ی قهوه‌ی سبز براى معالجه‌ی سوختگى ناشی از آتش و آب جوش نافع است.

– ضماد قهوه‌ سبز با عسل براى ترمیم عضو «از جا در رفته» مصرف مى‏شود.

– نوشیدن آب پخته‌ی قهوه‌ سبز پاک کننده‌ی اخلاط غلیظ است.

– قهوه‌ سبز نیز در تب‌هاى خونى، صفراوى و سوداوى در اوایل و بعد از بروز حصبه، آبله و تب مفید است.

– نافع جذام است.

مضرات

در کتب سنتی آمده ضرر و منافع قهوه‌ی سبز با توجه به مقدار خوراک، عادت، نو و کهنه بودن قهوه و مزاج‌هاى مختلف، متفاوت است اما مداومت در مصرفِ زیاد و بی‌اندازه‌ی آن باعث موارد زیر می‌شود:

– ایجاد سردردهاى مزمن می‏کند.

– افرادى که قلب ضعیف دارند را به خفقان مبتلا مى‏سازد.

– باعث ایجاد نفخ مى‏شود.

– ایجاد قولنج مى‏کند.

– ریه را خشک و خشن مى‏سازد.

– قدرت جنسى را کاهش مى‏دهد.

– براى افرادى که طبیعت سرد و خشک یا ناراحتى عصبى دارند، مضر است.

– سردرد همراه دارد و باعث بیدارى می‌شود.


گردآوری شده توسط گیاه یاب

منبع : نیک و نو

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید