خواص عصاره دانه گریپ فروت

0
2423

عصاره دانه گریپ فروت مکملی است که از دانه‌ها و پالپ میوه گریپ‌فروت تهیه می‌شود. این عصاره سرشار از روغن‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها بوده و فواید متنوعی برای سلامتی دارد. در این مقاله به بررسی خواص عصاره دانه گریپ فروت می‌پردازیم. با گیاه یاب همراه باشید.

عصاره دانه گریپ فروت

حاوی مواد ضدمیکروب

عصاره دانه گریپ فروت حاوی ترکیبات قدرتمندی است که می‌توانند بیش از 60 نوع باکتری و مخمر را نابود کنند. مطالعات نشان می‌دهند که این عصاره حتی می‌تواند به اندازۀ داروهای تجویزیِ ضدباکتری و ضدقارچی نظیر نیستاتین موثر باشد.

البته این مطالعات از نوع مطالعات لوله آزمایش هستند (test-tube studies). بنابراین، هنوز مشخص نیست که مصرف عصاره دانه گریپ فروت به‌عنوان مکمل اثراتی مشابه داشته باشد.

سرشار از آنتی‌اکسیدان

عصاره دانه گریپ فروت حاوی آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمندی است که از بدن در برابر استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند.

آسیب اکسیداتیو با بسیاری از بیماری‌های مزمن از جمله بیماری قلبی و دیابت در ارتباط است.

مطالعات انجام شده بر روی دانه‌های گریپ‌فروت و عصاره دانه گریپ فروت نشان می‌دهند که این دو ماده سرشار از روغن‌های اسانس، ویتامین E، فلاونویدها و پلی‌فنول‌ها هستند که همگی به‌عنوان آنتی‌اکسیدان در بدن عمل می‌کنند.

محافظت در برابر آسیب معده

مطالعات حیوانی نشان می‌دهند که عصاره دانه گریپ فروت می‌تواند از معده در برابر آسیب ناشی از الکل و استرس محافظت کند. اینطور به نظر می‌رسد که این عصاره از دیواره معده در برابر زخم‌های معده و سایر زخم‌های ناشی از افزایش جریان خون در این ناحیه محافظت کرده و از آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد نیز جلوگیری می‌کند.

عصاره دانه گریپ فروت توانایی از بین بردن باکتری H. pylori را دارد. این باور وجود دارد که این باکتری یکی از اصلی‌ترین دلایل بروز التهاب و زخم در معده می‌باشد.

درمان عفونت‌های مجاری ادراری

از آنجایی که عصاره دانه گریپ فروت در از بین بردن باکتری‌ها بسیار موثر است، محققین پژوهش‌های خود دربارۀ اثر این عصاره در درمان عفونت‌های انسانی را شروع کرده‌اند.

نتایج یک مطالعۀ کوچک نشان می‌دهند که خوردن 6 دانه گریپ‌فروت در هر 8 ساعت یکبار و به مدت 2 هفته، در درمان عفونت‌های مجاری ادراری در برخی از افراد موثر است.

این فرضیه مطرح می‌شود که آنتی‌اکسیدان‌ها و ترکیبات ضدمیکروبی موجود در دانه‌های گریپ‌فروت می‌توانند به بدن در مبارزه با عفونت‌های باکتریایی در حال رشد در مجاری ادراری کمک کنند.

کاهش خطر بیماری قلبی

کلسترول بالا، چاقی و دیابت از اصلی‌ترین عوامل خطر برای بیماری قلبی هستند.

یک پژوهش حیوانی نشان می‌دهد که مکمل‌های عصاره دانه گریپ فروت می‌توانند به بهبودی این عوامل خطر کمک کرده و در نتیجه احتمال ایجاد بیماری قلبی را کاهش دهند. البته در حال حاضر پژوهشی وجود ندارد که اثرات مشابه عصاره دانه گریپ فروت را بر روی انسان‌ها بررسی کرده باشد.

محافظت در برابر جریان خون محصور

تمام سلول‌های بدن نیازمند یک جریان خون ثابت هستند تا بتوانند اکسیژن و مواد مغذی را دریافت کرده و مواد زائد را دور کنند. وقتی جریان خون محصور می‌شود، نظیر موارد لخته شدن خون یا سکته مغزی، سلول‌های تحت تاثیر قرار گرفته آسیب می‌بینند و ممکن است از بین بروند.

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که عصاره دانه گریپ فروت ممکن است بتواند به کاهش شدت این نوع آسیب کمک کند.

خطرات عصاره دانه گریپ فروت

این عصاره ممکن است فوایدی داشته باشد، اما مصرف آن با خطراتی نیز همراه است که باید از آنها آگاهی داشته باشید.

آلودگی‌های احتمالی

از آنجایی که عصاره دانه گریپ فروت به‌عنوان یک مکمل فروخته می‌شود، کیفیت و خلوص آن ارزیابی نشده است.

برخی یافته‌ها نشان می‌دهند که بسیاری از مکمل‌های تجاریِ عصاره دانه گریپ فروت به ترکیبات ضدمیکروبی مصنوعی آلوده هستند. این ترکیبات عبارتند از بنزتونیوم کلراید و تری‌کلوسان و همچنین نگهدارنده‌هایی نظیر متیل‌پارابن.

برخی از محققین باور دارند که این ترکیبات مصنوعی مسئولِ اثرات ضدمیکروبی در عصاره‌های تجاری می‌باشند، اما برای تایید این موضوع به تحقیقات بیشتری نیاز است.

تداخلات احتمالی با برخی داروها

از آنجایی که این عصاره به طور جامع در انسان‌ها مورد مطالعه و بررسی قرار نگرفته است، عوارض جانبی بالقوه یا تداخلات دارویی آن هنوز مشخص نیستند. البته مکمل‌هایی که به بنزتونیوم کلراید آلوده هستند ممکن است در توانایی کبد برای پردازش و دفع برخی داروها اختلال ایجاد کرده و احتمالا اثرات این داروها را افزایش می‌دهند.

بسیار مهم است که قبل از مصرف عصاره دانه گریپ فروت، با پزشک خود مشورت داشته باشید.

منبعhealthline.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید