خواص عسل شبدر

0
811

برای کسانی که مایلند تا عسل را به وعده‌­های غذایی خود اضافه کنند، عسل شبدر یک گزینۀ مناسب است که سلامت کلی بدن شما را افزایش می‌دهد. هرچند، قبل از اضافه کردن هرگونه ماده غذایی به رژیم خود، بهترین کار این است که اول آن ماده را به خوبی بشناسید و بدانید که از چه چیزی تشکیل شده و چه خواصی دارد.

عسل شبدر

عسل شبدر چیست؟

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک فکتس» عسل شبدر یک نوع عسل است که به دست زنبور عسل‌هایی تولید میشود که منحصرا از شهد گیاه شبدر تغذیه میکنند. در حالی که این تفاوت کوچک ممکن است ناچیز به نظر برسد ولی عطر و طعم عسل شبدر با عسل معمولی کمی متفاوت است. عسل شبدر عطر و طعم ملایم تر و رنگی روشن تر دارد. همانند عسل خام، این عسل نیز تحت هیچگونه حرارت، فرآیند و یا پاستوریزاسیون قرار نمیگیرد. این فرم کاملا طبیعی عسل به طور گسترده‌­ای محبوبیت یافته است و حالا در تمامی فروشگاه های غذاهای طبیعی موجود است.

ارزش غذایی عسل شبدر

عسل شبدر منبعی غنی از مواد معدنی مانند روی، مس، منیزیم، پتاسیم، منگنز و مقادیر زیادی ویتامین ب، ویتامین ث، آنتی اکسیدان ها، هیدروژن پراکسید و کلسیم است. در هر قاشق غذاخوری از عسل شبدر، ۶۴ کالری بدون چربی و یا کلسترول وجود دارد. از آنجایی که هیچگونه فرآیندی بر روی این عسل صورت نمیگیرد، اکثر این مواد مغذی حفظ میشوند.

جلوگیری از استرس اکسیداتیو

مطالعات نشان داده­‌اند که این عسل دارای تعداد زیادی از اکسیدان های قدرتمند است که میتوانند با جلوگیری کردن از استرس اکسیداتیو و اثرات منفی رادیکال های آزاد، به کاهش بیماری­های مزمن در بدن کمک کنند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

خاصیت ضد باکتری عسل شبدر که تا حدی از پراکسید هیدروژن موجود در آن ناشی میشود، به سیستم ایمنی کمک میکند تا با عوامل خارجی و عفونت های سراسر بدن مقابله کند.

حفظ سلامت قلب

مقادیر قابل توجهی از پتاسیم، دیگر موادمعدنی و آنتی اکسیدان­های موجود در این عسل به کاهش فشار خون کمک میکنند. کاهش فشار خون میتواند خطرگرفتگی رگ­ها، حمله ی قلبی، سکته و بیماری‌های قلبی – عروقی را کاهش دهد.

کنترل دیابت

اگرچه این عسل مقدار بیشتری از قند را نسبت به عسل­های معمولی دارد ولی هنوز هم گزینه بهتری نسبت به قند معمولی است، زیرا قند معمولی تاثیر قابل توجهی بر روی قند خون دارد.

افزایش استحکام استخوان

با وجود طیف گسترده‌­ای از مواد معدنی، عسل شبدر میتواند از فقدان مواد معدنی در استخوان ها جلوگیری کند و همچنین سرعت روند پوکی استخوان را نیزکاهش دهد.

انواع عسل شبدر

عسل شبدر عسلی است که از شهد گیاه شبدر تولید میشود و معمولا هیچ فرآیند و یا پاستورازیسیونی روی آن صورت نمیگیرد. در سوی دیگر، عسل خام از گیاهان متنوعی تولید میشود ولی مستقیما از کندوی عسل برداشت میشود و همچنین تحت فرایند پاستورازیسیون و یا حرارت قرار نمیگیرد. در نهایت، عسل معمولی از شهد گیاهان متنوعی گرفته میشود و تحت فرآیندهای مختلف قرار میگیرد و ممکن است حاوی مواد افزودنی و نگهدارنده و مواد مغذی کمتری باشد.

عسل شبدر را از کجا تهیه کنیم؟

عسل شبدر را میتوانید از فروشگاه های سلامت، فروشگاه های بزرگ و فروشگاه های مواد غذایی تهیه کنید. شما همچنین میتوانید این نوع عسل را مستقیما از زنبوردارانی که آن را پرورش میدهند خریداری کنید. درحالی که ممکن است قیمت آن از عسل معمولی کمی بالاتر باشد، اما مقدار بیشتر مواد مغذی و طبیعت ارگانیک این عسل ارزشش را دارد.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید