خواص شیرهای گیاهی

0
222

شیرهای گیاهی

مطمئنا همه از خواص بسیار شیر گاو مطلع هستیم و بسیاری از ما برای بهره مند شدن از فواید آن ، روزانه آن را مصرف میکنیم. شیر گاو سرشار از پروتئین، ویتامین و مواد معدنی مختلف بوده و نوع بدون چربی آن فاقد چربی های اشباع میباشد. اما مزاج بسیاری از ما با شیر گاو سازگار نیست و شاید حتی از طعم آن لذت نبریم. این افراد میتوانند شیرهای گیاهی را جایگزین شیر گاو کنند و از فواید فراوان آنها بهره ببرند.

شیرهای گیاهی

شیرهای گیاهی :

شیر بادام

شیر بادام نوشیدنی سرشار از کلسیم است و برای کسانی که از عارضه‌ی نارسایی لاکتوز رنج می‌برند، مناسب است. شیر بادام فاقد کلسترول، چربی‌های اشباع و لاکتوز است اما پروتئین کمی دارد بنابراین بهتر است از شیر بادام غنی شده استفاده کنید تا به ویتامین‌ها و مواد آلی لازم برای بدن دست یابید. شیر بادام ویتامین E بدن را تامین می‌کند، اما مصرف آن به کسانی که آلرژی دارند، توصیه نمی‌شود.

شیر برنج

شیر برنج دارای ویتامین‌های D و B و فاقد کلسترول، چربی و لاکتوز است، اما پروتئین کمی دارد. با این حال نوشیدن آن را پیشنهاد می‌کنیم، چرا که شیرینی آن شما را از مصرف شکر بی‌نیاز می‌کند و از سوی دیگر، واکنش‌های آلرژیک به برنج بسیار کم هستند. به همین دلیل برای کسانی که به برنج حساسیت دارند، انتخاب مناسبی است. اگر محدودیت قندی دارید، نوع بدون قند آن را انتخاب کنید.

شیر سویا

شیر سویا یکی از بهترین انتخاب‌ها برای جایگزینی شیر گاو است، چرا که به همان اندازه پروتئین، کلسیم و ویتامین‌های A و D دارد. شیر سویا فاقد لاکتوز است و برای کسانی که دچار نارسایی لاکتوز هستند، بی‌خطر است. شیر سویا فاقد کلسترول بوده، چربی کم و پروتئین زیادی دارد، در نتیجه برای قلب مفید است و از ابتلا به سرطان پیشگیری می‌کند. اگر اولین بار است که شیر سویا مصرف می‌کنید، به علائم آلرژیک توجه کنید.

شیر نارگیل

شیر نارگیل نیز حاوی پروتئین کم، اما سرشار از فیبر و مواد آلی مانند آهن است و جایگزین خوبی برای مواد غذایی با چربی بالاست، بنابراین در مصرف آن دقت کنید. شیر نارگیل از گوشت نارگیل تهیه می‌شود، اما اگر آن را دوست ندارید، می‌توانید پوره یا آب نارگیل را همراه غذای‌تان بنوشید.

شیر سبوس

پروتئین شیر سبوس تقریبا با شیر گاو برابر است. همچنین می‌توانید نوع غنی شده‌ی آن را انتخاب کنید تا مطمئن شوید منابع غذایی دیگر از جمله کلسیم و ویتامین‌های B و D بدن را تامین می‌کند.

شیر جو

شیر جو، پروتئین بیشتری نسبت به دیگر شیرهای جایگزین دارد و از قند بالایی برخوردارست. شما می‌توانید با توجه به مزاج خود هر روز از این شیر بنوشید.

شیر شاهدانه

شیر شاهدانه در مقایسه با شیر‌های دیگر چربی و کالری بالایی دارد، همچنین امگا ٣ آن برای سلامتی بسیار مفید است.


منبع: نیک و نو

اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید