خواص شلغم برای درمان عارضه‌ها

0
1185

شلغم یکی از سبزی‌های ریشه‌ای پرخاصیت است که در بسیاری از نقاط جهان کشت می‌شود. برخی از پژوهش‌ها نشان داده‌اند که مصرف شلغم می‌تواند فواید قابل‌توجهی برای سلامت و تندرستی انسان داشته باشد. در این مطلب نظر یک محقق طب سنتی را دربارۀ خواص شلغم برای درمان عارضه‌های مختلف ازجمله دیابت می‌پرسیم و به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

خواص شلغم

یک محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت: شلغم از نظر طب سنتی گرم و‌ تر است که از آن به عنوان ماده‌ای اشتهاآور یاد شده است.

حاج محمد خانی درباره مصرف مداوم شلغم در فصل‌های سرد سال گفت: از خواص شلغم افزایش ایمنی و تقویت سیستم دفاعی بدن است.

او افزود: افرادی که قند خون بالایی دارند میتوانند روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ گرم آب شلغم را مصرف کنند و چنانچه به مدت ۲۰ روز مداوم این نوشیدنی را مصرف کنند، باعث کاهش قند خونشان می شود.

این محقق و پژوهشگر طب سنتی درباره خواص شلغم ادامه داد: شلغم برای درمان بیشتر بیماری‌های کلیوی نظیر بالا بودن اوره، عفونت‌های کلیه، مجاری ادرار و کم خونی مفید است. همچنین این سبزی به طور فوق العاده‌ای ضعف جنسی را درمان کرده و مردانی که ضعف حرکت اسپرم دارند، می توانند دو هفته روزی یک فنجان آب شلغم میل کنند.

حاج محمد خانی تصریح کرد: افرادی که جوش‌های عفونی دارند می‌توانند برای درمان، از آب شلغم خام استفاده کنند. روش تهیه آن هم به این صورت است که آب شلغم را با آب لیموی تازه به طور مساوی مخلوط کرده و میل و این نوشیدنی را هر روز به مدت دو هفته مصرف کنید.

وی یادآور شد: شلغم پخته برای رفع ورم ناشی از نقرس مفید است. برای این منظور افراد باید آن را پخته سپس له کنند و به موضع ضماد کنند.

این محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت: کودکان از آب شلغم استقبال خوبی نمی‌کنند. برای اینکه آن‌ها هم از خواص شلغم بهره ببرند می‌توانید آب شلغم را با کمی آب هویج، آب سیب و یا آب لیمو مخلوط کنید تا کودکان راحت‌تر بنوشند و از فواید آن بی بهره نمانند. همچنین برای رهایی از خشکی و خارش پوست، افراد می‌توانند شلغم را پخته و رنده کنند سپس به موضع بمالند.

حاج محمد خانی افزود: شلغم برای افرادی که کم‌ کاری تیروئید دارند از سوی پزشکی نوین منع شده است. همچنین، چون این سبزی نفاخ است در افرادی که نفخ گوارشی دارند با مصلحات آن، که زیره و فلفل می‌باشد میل کنند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید