خواص سیر سیاه

0
2235

سیر سیاه در واقع همان سیر معمولی است که حالتی کاراملی دارد و البته تهیۀ آن هم به هیچ‌وجه ساده نیست. برای بدست آمدن سیر سیاه، ابتدا آن را با پوست در معرض حرارت و رطوبت قرار می‌دهند که این روند گاهی اوقات تا ۴۰ روز نیز ادامه پیدا می‌کند. این فرآیند سبب می‌شود تا برخی از ترکیبات موجود در سیر تجذیه شوند، به خصوص ترکیباتی که مزۀ تندی به سیر می‌دهند. از بین رفتن این ترکیبات در گذر زمان باعث می‌شود تا سیر خوش‌طعم‌تر شده و مزۀ بهتری پیدا کند که یادآور طعمِ گوشت پخته شده یا پیاز است. اگر سیر سیاه را به درستی تهیه کنید، حاوی طعمی شیرین نیز خواهد بود.

سیر سیاه

به گزارش گیاه یاب به نقل از «ارگانیک‌فکتس» این نوع سیر تفاوت‌هایی با سیر معمولی داشته و به طور گسترده‌ای در پخت‌وپزهای پُر زرق‌وبرق و گران‌قیمت استفاده می‌شود. از آنجایی که فرآیند تهیۀ سیر سیاه سخت بوده و هزینه‌هایی را در بر دارد، رایج‌ترین چاشنی نیست؛ اما خواص جالب و بی‌نظیری دارد. فرآیندِ حرارت باعث افزایش تراکم آلیسین و سطوح S-allycysteine در سیر می‌شود که به زیست‌فراهمیِ آلیسین، ترکیبِ فعالِ سیر کمک می‌کند.

خواص سیر سیاه

مهم‌ترین فواید مصرف سیر سیاه عبارتند از: محافظت از بدن در برابر بیماری‌های مزمن، تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش خطر سرطان، تقویت قلب، مدیریت دیابت وغیره. در ادامه به بررسی برخی از این فواید می‌پردازیم.

پیشگیری از سرطان

مشخص گردیده که ترکیب S-allycysteine که در سیر سیاه وجود دارد، به طور مستقیم تشکیل سلول‌های سرطانی را در بدن، حتی بهتر از سیر معمولی تحت تاثیر قرار می‌دهد. این خاصیت برای افرادی که به دنبال بهبود سلامت خود از طریق اضافه کردن یک آیتم غذایی جذاب به رژیم‌شان هستند، بسیار مهم است.

درمان دیابت

با داشتن تراکم بالاتری از آلیسین نسبت به سیر معمولی، سیر سیاه در تنظیم کردن سطوح قند خون بسیار موثر است. ترکیبات فعال موجود در این چاشنی به کُند کردن سرعتِ ترشح انسولین در بدن کمک کرده، که برای بیماران دیابتی بسیار مهم بوده و همچنین برای افرادی که مستعد بیماری دیابت هستند نیز مفید می‌باشد.

سلامت قلب و عروق

هموسیستئین (homocysteine) یکی از اسیدهای آمینه موجود در بدن است که می‌تواند به دیواره‌های رگ‌های خونی آسیب رسانده و سلامت قلب و عروق را به خطر اندازد. مطالعات نشان می‌دهند که سیر سیاه گزینه‌ای بسیار خوب برای کاهش سطوح هموسیتئین در خون بوده و می‌تواند به بهبود سلامت قلب کمک کند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

سیر به تاثیر به سزایش بر سیستم ایمنی بدن معروف است؛ و همین موضوع برای سیر سیاه نیز صادق است. این باور وجود دارد که سیر سیاه قدرت سیستم ایمنی را افزایش داده و از برخی عفونت‌های باکتریایی و ویروسیِ رایج پیشگیری می‌کند. این سیر به ویژه برای پاکسازی دستگاه گوارش و سیستم‌های تنفسی مفید است.

درمان بیماری‌های مزمن

آلیسین یکی از قوی‌ترین آنتی‌اکسیدان‌هایی است که می‌توانید به رژیم غذایی خود اضافه کنید، و سیر سیاه سرشار از این مادۀ مفید است. اگر می‌خواهید بدنتان را در مقابل بیماری‌های مزمن و استرس اکسیداتیو مقاوم کنید، پیشنهاد ما این است که سیر سیاه را به رژیم‌تان بیافزایید.

سیر سیاه

طرز تهیه سیر سیاه

می‌توانید سیر سیاه را در خانه تهیه کنید، اما نیازمندِ برخی تجهیزات هستید، که همین باعث می‌شود اغلب مردم آن را از فروشگاه‌ها تهیه کنند. به یک پلوپز نیاز دارید تا از طریق آن، تنظیمات مربوط به حرارت و رطوبت را انجام دهید. دستگاه تخمیر کننده (fermenting box) بهتر از پلوپز عمل میکند، اما احتمال اینکه به آن دسترسی داشته باشید خیلی کم است.

۱.شش تا هشت عدد پیازِ سیر (سیر کامل) را به خوبی بشویید. حواستان باشد که پوست سیرها را نکنید.

۲.بعد از خشک شدن، آنها را به مدت ۱۰ ساعت درون پلوپز یا دستگاه تخمیر کننده قرار دهید. با تنظیمات ۵۰ درجه سانتی‌گراد (۱۴۰ درجه فارنهایت) و ۷۰ درصد رطوبت.

۳.بعد از پایانِ ۱۰ ساعت، حرارت را بالا برده و بر روی ۷۱ درجه سانتی‌گراد (۱۶۰ درجه فارنهایت) قرار دهید و رطوبت را نیز به ۹۰ درصد افزایش دهید. بگذارید ۱۰ ساعت در همین حالت بماند.

۴.در نهایت حرارت را به ۸۲ درجه سانتی‌گراد (۱۸۰ درجه فارنهایت) رسانده و رطوبت را به ۹۵ درصد افزایش دهید و بگذارید دستگاه برای ۲۰۰ ساعت به همین شکل بماند.

۵.بعد از پایان ۲۰۰ ساعت، سیرهای سیاه شده را خارج کنید.

۶.سیرها را برای استفاده در پخت‌وپز و یا کاربردهای دارویی آماده کنید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید