خواص زیتون برای جلوگیری از سرطان و بیماری‌های مغزی

0
379

زیتون‌ها انواع مختلفی دارند و با نام‌های گوناگونی در سراسر جهان شناخته می‌شوند. زیتون و روغن زیتون از خوراکی‌های محبوب و مفیدی هستند که جایگاه ویژه‌ای در بسیاری از رژیم‌های لاغری و مفید برای قلب دارند. اما مطالعات جدید نشان می‌دهند که خواص زیتون تنها به این موارد خلاصه نمی‌شود، بلکه می‌تواند برای مقابله با بیماری‌های مغزی نیز مفید باشد.

خواص زیتون

خواص زیتون و روغن زیتون

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» زیتون منبع بسیار خوبی از چربی‌های سالم اشباع‌شده‌ی مونو و ویتامین E می‌باشد. این چربی‌ها برای حفظ غشاء بیرونی سلول‌های مغزی مفید هستند که می‌توانند از مواد ژنتیکی و مولکول‌های سلولی تولیدکننده انرژی محافظت کنند.

ویتامین E بعنوان یک آنتی‌اکسیدان از بخش‌های چرب مغز محافظت کرده و خطر آسیب دیدن آنها و بروز التهاب را کاهش می‌دهد. این ویتامین همچنین اصلی‌ترین آنتی‌اکسیدان محلول در چربی بدن است که آسیب‌های رادیکال‌های آزاد را در نواحی پُر از چربی در بدن خنثی کرده که شامل مغز و پوشش محافظ اعصاب نیز می‌باشد. جالب است بدانید که بیش از ۶۰درصد از مغز انسان از چربی تشکیل شده که ویتامین E را به ماده‌ای ضروری برای سلامت مغز تبدیل می‌کند.

خواص زیتون و روغن زیتون همچنین برای پیشگیری از اکسیداسیون کلسترول مفید هستند. مطالعات نشان می‌دهند که کلسترول اکسید‌ شده با سکته مغزی در ارتباط است. اقدامات ضدالتهابی چربی‌های اشباع شده‌ی مونو، ویتامین E و مواد شیمیایی گیاهی به نام پلی‌فنل‌ها خطر بروز التهاب در مغز را کاهش می‌دهند. همچنین روغن زیتون سرشار از اسیدهای چرب امگا-۹ می‌باشد که برای عملکرد مناسب مغز بسیار مهم هستند.

در مطالعه‌ای که به تازگی در مجله‌ی Molecular Biology منتشر شد، مشخص گردید که اسید اولئیک موجود در زیتون و روغن زیتون می‌تواند به پیشگیری از سرطان مغز کمک کند. البته این اولین مطالعه در این زمینه بود و برای اطمینان از خواص ضدسرطانی زیتون باید تحقیقات بیشتری انجام گردد.

برای خرید روغن زیتون

مطمئن شوید که زیتون و روغن زیتون ارگانیک و طبیعی تهیه کنید، زیرا دارای مواد مغذی مفید بیشتری بوده و احتمال وجود مواد آفت‌کش در آنها کمتر می‌باشد. هنگام آشپزی با روغن زیتون باید حواستان به نقطه‌ی دود این روغن باشد. زیرا زمانی که روغن به نقطه‌ی دود می‌رسد، میتواند برای بدن مضر باشد.

نقطه‌ی دود روغن زیتون حدود ۳۲۴ درجه فارنهایت می‌باشد. اغلب روغن‌های گیاهی که در فروشگاه‌ها وجود دارند در پروسه‌‌های کارخانه‌ای با بیش از ۵۰۰ درجه فارنهایت گرم می‌شوند که مضر بوده و باید از خرید آنها اجتناب کنید. اما روغن‌های طبیعی و سنتی در دماهای بسیار پایین‌تری در معرض حرارت قرار می‌گیرند و برای آشپزی مناسب هستند.

مترجم: حسین حیدری
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید