خواص زردچوبه برای درمان لوپوس

0
837

بیماری‌های خودایمنی مختلف تمایل دارند تا اندام‌های مختلف بدن را هدف قرار دهند. اگر سیستم ایمنی بدن به سلول‌های تولید‌کنندۀ انسولین در لوزالمعده حمله کند، در نهایت ممکن است به دیابت نوع ۱ مبتلا شویم. اگر سیستم ایمنی به غده تیروئید حمله کند، ممکن است به کم‌کاری تیروئید دچار شویم. اما در بیماری خودایمنی لوپوس، سیستم ایمنی به هسته سلول‌های بدن حمله می‌کند که باعث تولید آنتی‌بادی‌ها و حمله به DNA می‌شود.

درمان لوپوس

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» لوپوس می‌تواند به هر سیستم اندامی در بدن حمله کرده و باعث بروز تقریبا هر نوع عارضه‌ای شود. بروز لوپوس در زنان نسبت به مردان ۹ برابر بیشتر است. میلیون‌ها نفر از مردم آمریکا از این بیماری رنج می‌برند. یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که در نیمی از بیماران مبتلا به لوپوس پدیدار می‌شود، التهاب کلیه است.

التهاب کلیه یکی از جدی‌ترین عوارض جانبی بیماری لوپوس است که یا در اثر بیماری لوپوس پدیدار شده و یا اثر جانبی داروهای شدید سرکوب‌کنندۀ سیستم ایمنی است. به طور مثال داروهای شیمی‌درمانی مانند سیکلوفسفامید، می‌توانند اثرات جانبی خطرناکی داشته باشند که حتی ممکن است سرطان خون و مثانه را شامل شود. همچنین بسیاری از زنان با مصرف این داروها موهای خود را از دست داده و به طور دائمی نابارور می‌شوند. در این زمینه نیاز شدیدی به گزینه‌های درمانی بهتر و مناسب‌تر برای بیماران وجود دارد.

نقش زردچوبه در درمان لوپوس

با توجه به نتایج یک مطالعه، مکمل‌های خوراکی زردچوبه در کاهش خون‌ادراری، پروتئینوری و فشارخون سیستولیک موثر هستند که از مشکلات شایع مبتلایان به التهاب کلیۀ غیرقابل درمانِ ناشی از بیماری لوپوس می‌باشد. در این مطالعه پروتئینوری (وارد شدن پروتئین به ادرار) در گروهی از افراد مورد بررسی قرار گرفت. در این گروه ۳ نفر بهبود پیدا کردند، وضعیت ۳ نفر بدتر شد و تغییری در بقیۀ افراد مشاهده نشد. در گروه زردچوبه، وضعیت یکی از افراد بدتر شد، یکی از افراد هیچ تغییری نکرد، اما سایر افراد این گروه بهتر شدند.

توجه داشته باشید که محققین در این مطالعه از ادویۀ زردچوبه استفاده کردند و مکمل‌ها و قرص‌های کورکومین که ترکیب فعال زردچوبه است را مورد استفاده قرار ندادند. در این مطالعه به زنانی که لوپوس غیرقابل‌کنترل داشتند، به مدت ۳ ماه در هر وعدۀ غذایی، ¼ قاشق چای‌خوری زردچوبه داده شد. این نتایج بسیار امیدبخش بوده و به نقش مهم زردچوبه در درمان لوپوس اشاره دارند که می‌تواند در آینده جایگزین داروهای شیمیایی گران‌قیمت و پُر از عوارض جانبی گردد.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: care2.com
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید