خواص ریشه جعفری

0
1240

ریشه جعفری تا حدی مشابه گیاه جعفری است. برگ و ریشۀ جعفری هر دو مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما ریشه جعفری کمتر شناخته شده است. اغلب ریشۀ جعفری را بخاطر شباهت ظاهری با ریشۀ هویج اشتباه می‌گیرند، اما این دو کاملا عطر و طعم متفاوتی دارند. شما می‌توانید ریشۀ قهوه‌ای و سفید رنگ این گیاه را مانند ریشۀ هویج طبخ کنید. ریشه جعفری تا زمانی که خام است بافتی ترد دارد اما بعد از پخت، نرم و سفید رنگ می‌شود. عطر و طعم ریشه جعفری چیزی بین هویج و جعفری است. فراموش نکنید که ریشه جعفری سرشار از مواد مغذی با پتانسیل قابل‌توجهی برای سلامتی می‌باشد.

ریشه جعفری

ارزش غذایی ریشه جعفری

ریشه ی جعفری حاوی مقادیر زیادی از ویتامین K, ویتامین C, و همچنین آهن، مس، پتاسیم، فولاد، فیبر غذایی، کلسیم، فلاونوئیدها و آنتی اکسیدان ها می باشد. یک فنجان ریشه ی جعفری حاوی ۲۲ کالری است، که به کاهش وزن شما نیز کمک می کند.

خواص ریشه جعفری برای پوست

با توجه به مقادیر زیاد فلاونوئیدها و آنتی اکسیدان های موجود در ریشه ی این گیاه، می تواند به کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب پوستی، کاهش چین و چروک و لکه ها کمک کند.

کاهش نفخ و سوءهاضمه

مقدار کمی از ریشه ی جعفری به کاهش التهاب روده، کاهش نفخ و سوء هاضمه کمک می کند.

سلامت قلب

ریشه ی جعفری حاوی مقادیر زیادی پتاسیم می باشد. پتاسیم موجب کاهش فشار خون می شود. هم چنین به عنوان وازیدیلاتور عمل می کند و از قلب در مقابل بیماری های قلبی و سکته ی مغزی محافظت می کند.

تقویت سیستم ایمنی

ویتامین C موجود در ریشه ی جعفری باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و آنتی اکسیدان های موجود در این گیاه، آسیب های رادیکال های آزاد در بدن را به حداقل می رسانند.

بهبود تراکم استخوان

باتوجه به اینکه بدن شما به  بیش از ۱۰۰۰ درصد ویتامین K نیاز دارد، ریشه ی جعفری که حاوی مقادیر زیادی از این ویتامین است منبع خوبی برای تأمین آن محسوب می شود.

کاربرد ریشۀ جعفری

روش های بسیاری برای استفاده از ریشه ی جعفری در رژیم غذایی وجود دارد، ریشه ی جعفری را می توان به این روش ها استفاده نمود: پختن، سرخ کردن، بخار پز کردن یا مصرف آن به صورت خام.

بسیاری از مردم ریشه ی جعفری را مانند هویچ به صورت خام مصرف می کنند و این روش از محبوبیت بالایی برخوردار است. همچنین می توانید ریشه ی جعفری را خشک کنید و آن را به صورت ادویه استفاده کنید.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: organicfacts.net
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید